V.Daraškevičiaus Joninių fotografijos – Klaipėdos etnokultūros centre

Artėjant Joninėms pirmadienį Klaipėdos etnokultūros centre atidaroma fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus fotografijų  paroda „Trumpiausios nakties paslaptis“.

Parodoje eksponuojami vaizdai atskleis 1970–2009 metais įvairiose Lietuvos vietose vykusių švenčių apeigas, papročius ir nuotaiką.

V.Daraškevičius  Rasų (Joninių) šventėse dalyvauja ir jas fotografuoja nuo 1970-ųjų.  Fotomenininkas kaip šiandien atsimena anuomet kilusį impulsą kurti: „Pirmoji šventė  Kernavėje iškart mane „pagavo“ savo mistine nuotaika, galimybe pačiam pasijusti dalyviu, o ne žiūrovu, įdomiais bei man naujais ritualais, įspūdingais vaizdais.  Ilgainiui Rasos švenčių geografija išsiplėtė, teko švęsti ir kitose Lietuvos vietose. Vis dėlto Kernavės piliakalnių bei Pajautos slėnio mistika suteikia šiai šventei ypatingą nuotaiką... Per tuos 40 metų susikaupė ne vienas tūkstantis Rasų kadrų. Šioje parodoje norėjau atskleisti atkurtų Rasos švenčių apeigų eigą – nuo pasiruošimo šventei, nusileidžiančios saulės palydėjimo iki patekančios sutikimo, perduoti jų mistinę nuotaiką. Peržiūrint fotografijas, atmintyje iškyla seniai praėjusių švenčių detalės. Laiko tėkmę vaizdžiai atspindi žmonių, dalyvavusių  ne vienoje šventėje, veidai. O ypač ji ženkli, žvelgiant į  vaikus, kurių kasmet Rasose būdavo gausu. Per tą laiką spėjo užaugti ne viena karta. Mano vaikai taip pat. Įdomu stebėti, kaip daugelis pirmosiose šventėse dalyvavusių vaikų po kokio dešimtmečio renkasi šventėn poromis, o dar po kiek metų  jau vedasi ir savo atžalas. Tuo metu ankstesnieji jauni tėvai prie savęs jau glaudžia anūkus....“

Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys V.Daraškevičius yra surengęs keliolika personalinių fotografijos parodų Lietuvoje ir užsienyje. Jau daug metų jis, be kitų temų, aktyviai fotografuoja lietuvių kalendorines šventes bei folkloro renginius. Jo darbų Rasų švenčių tema kolekcija ypač turtinga. 2006-aisiais Kinijoje vykusiame tarptautiniame folkloro fotografijos  konkurse „Humanity Photo Awards“ V.Daraškevičiaus fotografijų ciklas „Rasos – the most popular lithuanian annual festivity“ buvo apdovanotas prizu. Tame pačiame fotografijos konkurse 2009-aisiais buvo įvertintas kitas V.Daraškevičiaus ciklas „Spring Rituals of the Ancient Baltic Religion” apie Jorės šventę. 2007-aisiais leidykloje „Kronta“  išleistas V.Daraškevičiaus fotografijų albumas „Trumpiausios nakties paslaptis“.  2009 m. leidykla Vilniaus etninės kultūros centras išleido jo knygą  „Kaziuko mug“ (Liberto Klimkos tekstas), kurioje panaudotos V.Daraškevičiaus šių dienų Kaziuko mugės (nuo 1979 m.) fotografijos.

Parodos „Trumpiausios nakties paslaptis“ atidaryme Klaipėdos etnokultūros centre dalyvaus autorius, folkloro ansamblis „Kuršių ainiai“ (vad. Jolita Vozgirdienė ir Alvydas Vozgirdas). Renginio metus bus pristatytas V.Daraškevičiaus fotografijų albumas „Trumpiausios nakties paslaptis“. Norintieji galės leidinį įsigyti.

V.Daraškevičiaus parodos ir fotoalbumo pristatymas – birželio 20 d. 18 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

vidma

vidma portretas
Jojiniu svente atejo is tikro musu bociu tikejimo .Tikras musu bociu tikejimas, dar pres tai kaip atejo is europos te godus ir kraujo troskantis krikscioniai .Oi degsit jus savo pragare kunigeliai ........
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių