Žaliąsias atliekas – į maišelius

 • Teksto dydis:

Dienraštyje tęsiama rubrika „Klausk specialisto“. Į daugiausia dėmesio sulaukiančias klaipėdiečių aktualijas atsako kompetentingi savo srities specialistai. Siųskite savo klausimus info@kl.lt ir mūsų dienraščio žurnalistai pateiks atsakymus, gautus iš miestą prižiūrinčių įmonių, paslaugų teikėjų ar atsakingų institucijų.

Rudenėjant sodai ir daržai pilni gėrybių. Parsivežame daug vaisių ir daržovių, dalis jų sugenda. Be to, ruošiant derlių konservuoti, lieka labai daug žalėsių. Jaučiuosi nejaukiai visa tai išmesdama į buitinių atliekų konteinerį. Gyvenu daugiabučiame name, todėl kompostuoti tokių atliekų neturiu galimybės. Norėčiau patarimo, kaip elgtis.

Raimonda

Specialistai pataria

Ramunė Šličienė, KRATC Ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus viršininkė

Nors atliekų vežėjai pagal iš anksto sudarytą grafiką plauna atliekų konteinerius, vasarą ir ankstyvą rudenį išvengti nemalonių kvapų dėl greitai juose gendančių biologiškai skaidžių atliekų kol kas nepavyksta. Klaipėdiečiai jau įprato rūšiuoti pakuočių atliekas. Bet derėtų suprasti, kad rūšiuoti reikėtų ne tik popierių, plastiką bei stiklą.

Rudens metas verčia rūšiuoti ir žaliąsias atliekas – atskirai surinkti vaisių, daržovių likučius, nupjautą žolę, lapus, šakas. Jos jokiu būdu neturėtų patekti į buitinių atliekų konteinerius.

Jeigu uostamiesčio gyventojai nori išvengti nemalonių kvapų prie konteinerių, turėtų suprasti, kad tą kvapą sukuria konteineriuose pūvančios žaliosios atliekos.

Daugumos privačių namų gyventojai jau yra įpratę kompostuoti žaliąsias atliekas. Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) yra nemokamai išdalijęs per 10 tūkst kompostavimo dėžių regione ir 1,6 tūkst. dėžių Klaipėdoje žaliosioms atliekoms rūšiuoti. Kiti klaipėdiečiai turi įsigiję ir naudoja savo kompostines.

KRATC darbuotojai ir Viešosios tvarkos skyriaus specialistai periodiškai tikrina, ar individualių namų gyventojai nemeta žaliųjų atliekų į komunalinių atliekų konteinerius. Už tokį pažeidimą pirmą kartą įspėjama, o vėliau gali grėsti ir bauda.

Ir nuosavų namų, ir daugiabučių namų gyventojai turi galimybę žaliąsias atliekas rūšiuoti – sudėti į maišelius ir padėti šalia komunalinių atliekų konteinerių.

Žaliąsias atliekas vežėjai surenka atskirai. Kartą per savaitę prie komunalinių atliekų konteinerių palikti maišeliai ir šakos yra surenkamos atskiru automobiliu.

Gyventojai raginami pasidomėti internetinėje svetainėje www.kratc.lt, kuriomis dienomis iš kurių uostamiesčio kvartalų surenkamos tokios atliekos. Tvarkingi klaipėdiečiai turėtų maišelius su žaliosiomis atliekomis prie konteinerių padėti tokios dienos išvakarėse, kad neužterštų aplinkos.

Vežėjai išgabena iš kiemų žaliosioms atliekoms priskiriamas ir medžių bei krūmų šakas.

Kartais žmonės didžiules stirtas šakų sudeda prie konteinerių ir būna įsitikinę, kad padarė gerą darbą. Klaipėdos miesto atliekų tvarkymo taisyklės reikalauja nugenėtų medžių šakas supjaustyti ne ilgesniais kaip vieno metro gabalais. Todėl savo aplinką tvarkantys gyventojai turėtų šakas pasmulkinti, taip patiriama mažiau atliekų gabentojų sąnaudų. Mat didžiulės šakos, sukrautos į vežėjų automobilius, neleis išgabenti atliekų iš kitų kiemų.

Pažymėtina, kad norintieji atsikratyti didesnio kiekio žaliųjų atliekų gali nemokamai užsisakyti didelį konteinerį. Atsakingas asmuo turėtų užtikrinti, kad į tokį konteinerį žmonės nemestų kitokių atliekų, netinkamų kompostuoti.

Dar vienas patogus būdas atsikratyti didelio kiekio žaliųjų atliekų – gyventojai tokias atliekas gali patys nuvežti į Glaudėnų žaliųjų atliekų aikštelę, kuri yra prie nebeveikiančio Kalotės sąvartyno. Iš Klaipėdos gyventojų žaliosios atliekos ten yra priimamos nemokamai. 

Būtent šioje aikštelėje iš žaliųjų atliekų pagaminamas kompostas, kuris vėliau pakuojamas ir nemokamai dalijamas klaipėdiečiams.

Taigi, žaliųjų atliekų rūšiavimas yra prasmingas dėl jaukesnės bekvapės aplinkos prie namų ir naudingas gamtai bei žmonėms, kai nebereikalingos daržovės, vaisiai paverčiami derlingu dirvožemiu.NAUJAUSI KOMENTARAI

Nijolė

Nijolė portretas
Daugiabučiuose namuose neturime galimybės kaupti tiek daug atliekų rūšių, nes butuose nėra tiek daug vietos susistatyti maišelius. Mūsų butai pavirtę į atliekų rūšiavimo punktus. Dar reikalauja, kad išplautume pvz. nuo aliejaus butelius. Kas mums atlygins išlaidas? Už atliekų išvežimą mokame brangiai, tai gal gali atliekų surinkėjai daugiau atlikti paslaugų.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Uostus labiausiai tempia konteineriai
  Uostus labiausiai tempia konteineriai

  Nors Klaipėdos uoste kovą smarkiai sumažėjo ir skystųjų, ir biriųjų krovinių, jis vis dar išlaiko teigiamą krovos rezultatą pagrinde dėl konteinerių. ...

  3
 • Po klaipėdiečių langais – svetima netvarka
  Po klaipėdiečių langais – svetima netvarka

  Šiukšlės prie daugiabučių – viena didžiausių gyventojus kamuojančių problemų. Reaguoti į pranešimus vos spėjantys Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus atstovai jau žada imtis griežtesnių priemonių....

  2
 • Kūdikių namuose pražydo Velykų medis
  Kūdikių namuose pražydo Velykų medis

  Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose pražydo Velykų medis, kurio šakas puošia per 200 įvairiaspalvių margučių. Pasigrožėti spalvingais, šventiniais vaizdais kviečiami visi klaipėdiečiai. ...

 • Baltijos jūroje prasideda kruizinis sezonas
  Baltijos jūroje prasideda kruizinis sezonas

  Kai kurie Baltijos jūros šalių uostai jau pradėjo kruizinį sezoną, kiti, kaip Klaipėda, jį pradės po kelių dienų. ...

  3
 • Klaipėdos universitetinės ligoninės 2018 metų veiklos ataskaita
  Klaipėdos universitetinės ligoninės 2018 metų veiklos ataskaita

  Pasibaigus 2018 metams, apžvelgiami nuveikti darbai, įvertinamas praėjęs laikas, palyginamas su ankstesniais laikotarpiais. Pasidžiaugiama ne tik naujovėmis, bet ir stabiliai išlaikytais bei sutvirtintais anksčiau padėtais pamatais. Iš st...

  2
 • Į Kauną iš Klaipėdos pervežta girta moteris jau pagimdė
  Į Kauną iš Klaipėdos pervežta girta moteris jau pagimdė

  Vakar Klaipėdos ligoninėje atsidūrė dar viena girta netrukus gimdyti turinti moteris. Dėl kilusios didelės grėsmės motinos ir vaikelio gyvybei ji buvo pervežta į Kauno klinikas. Šioje ligoninėje šiandien priešpiet moteris pagimd...

  9
 • Žvejybos uosto kvartale – kaimynų anarchija
  Žvejybos uosto kvartale – kaimynų anarchija

  Žvejybos uosto bendruomenės pirmininkė Rasa Senkienė, surinkusi šūsnį gyventojų skundų, kreipėsi į miesto savivaldybę tikėdamasi, kad reikalai pagaliau pajudės iš mirties taško. Klaipėdiečių problemos – labai įvairio...

  7
 • Vilnius ir Klaipėda baigia šildymo sezoną
  Vilnius ir Klaipėda baigia šildymo sezoną

  Vilniaus ir Klaipėdos savivaldybės nuo penktadienio baigia daugiau nei pusmetį trukusį šildymo sezoną. ...

  6
 • Lietuvos vėliavos spalvų dilema
  Lietuvos vėliavos spalvų dilema

  Praėjus lygiai 101 metams po to, kai Lietuvos Tarybos nutarimu nustatytos Lietuvos tautinės vėliavos spalvos, vėl pasigirsta lietuvišką trispalvę kritikuojančiųjų balsai. Esą valstybinė vėliava – ne heraldinių spalvų ir ją galbūt r...

  21
 • Naujas tėvų baubas – skiepai
  Naujas tėvų baubas – skiepai

  Viešojoje erdvėje pasigirdus politikų pasisakymų, jog darželius lankyti turėtų tik paskiepyti vaikai, tėvai sukluso. Vieni tokiai idėjai pritaria, o kiti priešingai – sunerimo ir mano, jog valdžiai į privatų gyvenimą kišt...

  14
Daugiau straipsnių