Klaipėdos pašte – mirtini šūviai

Beveik tuo pat metu, kai tarpukario Lietuvą drebino skandalingoji pašto ženklų aferos byla, o milijoninių nuostolių valstybei atnešusio nusikaltimo gijos buvo apvijusios ir Klaipėdą, čia pat uostamiesčio centriniame pašte įvykdytas dar vienas įžūlus nusikaltimas. Mėgindamas pagrobti valdiškus pinigus, ginkluotas plėšikas šaltakraujiškai nušovė pašto darbuotoją.

Kas vogė, o kas saugojo

1933-ieji Lietuvos paštui buvo prasti metai.

Aukščiausiąją pašto vadovybę – patį pašto valdybos direktorių Adolfą Sruogą (rašytojo Balio Sruogos brolį), uostamiesčio pašto viršininką Joną Augūną ir kitus veikėjus ėmė skandinti valdiško turto vagysčių afera.

Jų kėdės pavojingai klibėjo, įtarimai plėtėsi po to, kai gavusi anoniminį skundą Valstybės kontrolė pradėjo tyrimą dėl pašto ženklų apskaitos ir apsaugos.

Leista suprasti, jog galbūt ženklai ir falsifikuojami.

Vėliau bus rasti ir įkalčiai – šimtai tūkstančių netikrų 3 ir 5 litų nominalo pašto ženklų, paskui paaiškės, kad falsifikatų vertė ir valstybei padarytos žalos suma siekia 2,86 mln. litų.

Bet teisėsauga kol kas dirbo savo darbą, o aferistai užėmė aukštus postus pašte.

Paradoksalu, tačiau tuo pat metu, kai aukščiausioji vadovybė niekšingai pelnėsi iš valstybės savo naudai, turbūt keliolika kartų už juos mažiau uždirbanti paprasta pašto tarnautoja paaukojo savo gyvybę gindama valdišką turtą.

Bet apie viską iš pradžių.

Lemtingas šeštadienio vakaras

Tragedija nutiko impozantiškame raudonų plytų Klaipėdos pašto pastate Liepų gatvėje. Čia ir 1933-iaisiais veikė paštas.

Tų metų kovo 18-osios vakarą iki darbo dienos pabaigos buvo belikę labai nedaug – pašto vertybių pardavimo langelis, prie kurio dirbo Zenta Gupchenaitė-Šmitienė, turėjo būti uždarytas 21 val., o jos kolegė Alica Pozingienė, priiminėjusi telegramas, darbą turėjo baigti dar po valandos.

20 val. 40 min. A.Pozingienė sustingo iš siaubo, kai, išgirdusi dūžtantį stiklą, žvilgtelėjo į savo bendradarbės Zentos darbo vietą.

Prie jos langelio stovėjo brauningą atkišęs žmogus, tuoj pasigirdo šūvis.

A.Pozingienė ėmė šaukti, taip pat ir per specialų įrenginį į telegrafą.

"Tuo sekundiniu momentu plėšikas žmogžudys pasieniais, apykakle dengdamas savo veidą, atstatęs brauningą, išspruko iš salės. (…) Pirmieji atbėgę Ekspedicijos skyriaus tarnautojai ponią Z.Šmitienę rado bemirštančią, skausmo konvulsijų apimtą, dantis sukandusią. Paskubomis pašauktas gydytojas Dr.Gessneris tik mirtį konstatavo. Ji mirė už poros minučių po šūvio ant valdininko M.Ėsino rankų", – rašoma to meto žurnale "Paštininkų žodis" (šios ir kitų citatų kalba netaisyta – A.D.).

Nėščios moters žmogžudystė

Prabėgus vos kelioms minutėms po įvykio atskubėjo policija.

Atvyko net gubernatorius Vytautas Gylys, komendantas pulkininkas Raimundas Liormanas, paskui ir krašto direktorijos pirmininkas dr. V.Šreiberis.

Jis esą įsakęs policijos viršininkui sutelkti visas policijos pajėgas, apsiausti miestą, patikrinti visas viešąsias įstaigas.

Vėliau policijos pareigūnai, jau išgabenus žudiko auką į miesto ligoninės morgą, apžiūrėjo nusikaltimo vietą.

Pirminiais duomenimis, plėšikas pradžioje, regis, netgi nusipirko kelis pašto ženklus, nieko neįtarianti darbuotoja jam juos pardavė, o paskui staiga jis kumščiu išdaužė greta Z.Gupchenaitės-Šmitienės esantį langelį, įkišo ranką ir mėgino pagriebti dėžutę su pinigais.

Pašto darbuotoja pasipriešino, ji mėgino išplėšti dėžutę užpuolikui iš rankų, tada šis į ją šovė.

Moteris krisdama nusitraukė su savimi ir didžiąją dalį pinigų.

Vėliau, patikrinus kasą, nustatyta, kad plėšiko grobis tebuvo 490 litų, iš kurių jis bėgdamas pašto salėje pametė 70 litų (20 ir 50 litų banknotus) ir tuos nusipirktus pašto ženklus.

Kasoje tuo metu buvo 8,6 tūkst. litų popieriniais banknotais ir keli šimtai metaliniais litais.

Tamsiaplaukei Zentai dar nebuvo nė 31-erių, kai ją pakirto žudiko paleista 6,35 mm kalibro kulka. Moteris laukėsi pirmagimio.

Miestą užliejo gedulas

Kitą rytą paštas dirbo įprasta tvarka, tik ties pašto rūmais iki pusės stiebo buvo iškelta valstybinė vėliava, o tas langelis, prie kurio dirbdavo Z.Gupchenaitė-Šmitienė, buvo uždengtas juodu šydu.

Žmonės išgirdo apie nusikaltimą ir buvo labai sukrėsti. Esą teiravosi, kuri iš tų dviejų darbuotojų žuvusi – blondinė ar brunetė.

"Visas miestas be tautybių skirtumo pasmerkė plėšiko žmogžudžio niekšišką žygį ir nuoširdžiai apgailestavo tragišką valdininkės žuvimą", – rašė to meto spauda.

Iš Panevėžio kilusi Zenta į Klaipėdą gyventi ir dirbti atvyko 1926 metais. Čia susipažino su savo vyru Leopoldu Šmitu.

Po tragedijos jis esą buvo labai prislėgtas sielvarto ir ilgai negalėjo patikėti, kad nebėra jo žmonos ir dar negimusio kūdikio.

Iškilmingos laidotuvės

Trečią dieną po tragedijos, kovo 21-osios vakarą, apie 19 val. prie pašto rūmų rinkosi uniformuoti paštininkai. Atėjo ir labai daug miestiečių.

Iš čia visi pajudėjo prie miesto ligoninės morgo, kur buvo velionės palaikai.

"Atvykus generalvyskupui Dr.Gregorui, buvo atliktos trumpos pamaldos evangeliškai. Eglių šakutėmis išbarstyta gatve palengva slinko didelė eisena, šaulių orkestrui gedulo maršus grojant. Eiseną puošė daugybė degančių fakelų", – rašė "Paštininkų žodis".

Geležinkelio stotyje karstas uždarytas atskirame eglišakių vainikais ir juodomis vėliavomis apkaišytame vagone.

To meto spauda rašė, kad karstą dengė 8 vainikai. Vienas jų – pašto valdybos direktoriaus A.Sruogos, kuris jau tada muistėsi, nutuokdamas, kad geruoju vargu ar baigsis keliolika metų trukęs jo pašto ženklų "verslas".NAUJAUSI KOMENTARAI

tai

tai portretas
ko gero taip buvo pazymetas del ivaizdzio senu demonu pasalinimas tuo uzglaistant ju nusikaltimus neprarandant partijos kuria neakivaizdiniu budu galima bus /koreguoti o istikruju ja pasalinti o asmenis teisti nes tai kgb noras ir toliau kitu rankomis kelti panika nes tie visi /politikai/ tai paprasciausi vagys inspiruojami spec t ir europos zmoniu pinigais islaikomi.....

Mergaitę Mašą "tratina" Lokys vaikams matant

Mergaitę Mašą "tratina" Lokys vaikams matant portretas
Tekstas tikriausiai daug kam atrodo juokingai, bet tais laikais paštas buvo svarbi instancija, ten sukosi dideli pinigai ir tai buvo vienas iš potencialiausių plėšikų taikinių, o vykdant valstybinį perversmą- vienas iš objektų kurį būtina užimti. Dabar paštas yra atgyvena- siuntas galima išsiųsti per siuntų tarnybas, o laiškus šiais laikais siunčia nebent senjorams- simboliškai. Taigi paštas dabar yra tapęs bakalėjos krautuve prekiaujančia, paštininkių numegztomis kojinėmis, kempinėmis ir pliušiniais žaislais. Kas tau čia šiais laikais plėš paštą? Nebent toks kretinas, kaip komentatorius "asta kioskininkė"

Anonimas

Anonimas portretas
O kurva ir vel ruuusaiii puolaaaa. Sakes lietuvai. Ale kiek liberastpiderasiniu DEBILU priviso ant lietuvos.
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kavinėje darbuotoją sumušė lankytoja
  Kavinėje darbuotoją sumušė lankytoja

  Antradienį apie 11 val. didžiausiame miesto prekybos centre įvykęs incidentas yra visiškai aiškus, tik jo kaltininkė dar nenustatyta ir vaikštinėja laisva. ...

  7
 • Prie naktinės gėrimų parduotuvės sumušta mergina
  Prie naktinės gėrimų parduotuvės sumušta mergina

  Policininkai neretai pabrėžia, kad moterys yra kur kas pavojingesnės, kai yra neblaivios arba apimtos blogos nuotaikos. Tai tik patvirtino antradienio įvykis Klaipėdoje. ...

  10
 • Besnapė liko be juostelės
  Besnapė liko be juostelės

  Vandalai apniokojo Kruizinių laivų terminale laivus išlydinčio ir sutinkančio berniuko skulptūrą. Jau kuris laikas ant jo besnapės kepurės trūksta vienos juostelės. ...

  7
 • Už reketą palangiškius nuteisė ilgai kalėti
  Už reketą palangiškius nuteisė ilgai kalėti

  Reketas, apiplėšimas, didelės vertės turto vagystė – už tokius nusikaltimus Klaipėdos apygardos teismas nuteisė du palangiškius, nuskriaudusius savo pažįstamą, grįžusį iš emigracijos. ...

  4
 • Mašina sunkiai sužalojo pėsčiąjį
  Mašina sunkiai sužalojo pėsčiąjį

  Klaipėdoje automobilis sunkiai sužalojo pėsčiąjį. ...

 • Naminę virusi moteris: gaminau sau
  Naminę virusi moteris: gaminau sau

  Naminės degtinės gamintojams ruduo – sunkus metas, daugybė žmonių, susiruošę grybauti aptinka juos miško tankmėje, prie upelių ir žinią apie juos praneša policijai. ...

 • Nužudytojo artimieji ieško tiesos
  Nužudytojo artimieji ieško tiesos

  Arti Klaipėdos esančių gyvenviečių žmonės vis dar laukia šią vasarą čia įvykdytos žmogžudystės tyrimo rezultatų. Netoliese esančioje logistikos įmonėje "Vlantana" dirbęs ukrainietis tebėra pagrindinis įtariamasis. Nužudyt...

  2
 • Baigta fiktyvių kompensuojamųjų tvarsčių byla
  Baigta fiktyvių kompensuojamųjų tvarsčių byla

  Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ir Klaipėdos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl apgaule pasisavintų daugiau kaip 174 tūkst. eurų privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, nepagrįstai išrašant kom...

 • Surastas apie užminuotą H. Zudermano mokyklą pranešęs paauglys
  Surastas apie užminuotą H. Zudermano mokyklą pranešęs paauglys

  Pirmadienio rytą policija elektroniniu paštu gavo pranešimą, kad Klaipėdoje užminuota H.Zudermano mokykla. Paskelbtas planas „Skydas“. Nei mokiniai, nei mokytojai šiandien į mokyklos patalpas įleidžiami nebus. ...

  23
 • Po vizito į ligoninę – teismas
  Po vizito į ligoninę – teismas

  Klaipėdos apygardos teisme paskelbtas sprendimas, kuriuo klaipėdiečiui priteista susimokėti už medicinines paslaugas, nes vyras laiku nebuvo sumokėjęs privalomojo sveikatos draudimo. ...

  5
Daugiau straipsnių