Savižudis tarnyboms nerūpi?

Pasak teismo medicinos eksperto Diomeno Vitkaus, kas mėnesį uostamiestyje nusižudo 5–7 žmonės.

Liūdna ir tiek, nes ta savižudybių padėtis nesikeičia.

"Liūdna ir tiek, nes ta savižudybių padėtis nesikeičia. Dabar vėl turėjome kelis – sezoninis paūmėjimas. Ir dažniausiai jie apsisprendžia pavasarį. Regis, žmonės, tokią bjaurią žiemą atlaikę, turėtų džiaugtis gyvenimu, o kažkodėl pavasarį tų savižudybių būna daugiau", – pastebėjo D.Vitkus.

Per penkis šių metų mėnesius pusę Lietuvos aptarnaujantis Vilniaus BPC skyrius sulaukė daugiau kaip 500 skambučių dėl savižudybės: 432 pranešimai buvo apie žmogaus ketinimą nusižudyti, 71 – apie ketinimą nušokti nuo tilto ar pastato, 1 – apie bandymą nusinuodyti, 9 norėjo nusišauti.

Higienos instituto Sveikatos centro duomenimis, kasdien Lietuvoje iš gyvenimo savo noru pasitraukia vidutiniškai 3 asmenys.

Savižudybės apogėjų Lietuvoje buvo pasiekusios po nepriklausomybės atgavimo 1993–1996 m., kai kasmet iš gyvenimo pasitraukdavo daugiau nei po 1,7 tūkst. žmonių.

Dabar šis skaičius yra sumažėjęs, tačiau vis tiek nėra džiuginantis ir vienas didžiausių Europoje. 2012 m. duomenimis, Lietuvoje nusižudė 927 žmonės. Panašūs skaičiai buvo 1986-aisiais.

Komentaras

Gediminas Navaitis

Psichologas

Apytikriai vienam nusižudančiajam tenka bent 10 bandančių tai padaryti ir 50–60 paskelbiančių apie savo ketinimą. Todėl visais atvejais į bet kokią žinią apie tokį žmogaus sprendimą reikia reaguoti labai rimtai. Nes galiausiai į ką daugiau mes ir galime reaguoti? Čia, kaip ir daugeliu kitų atvejų, geriau persistengti, nei neparodyti pastangų. Todėl pirmiausia mes visi turėtume padėkoti tam žmogui, kuris pastebėjo atsisveikinimo laišką feisbuke ir į jį sureagavo. Tai tikrai pilietiško ir doro žmogaus veiksmas. Taip pat turėčiau pabrėžti, kad mūsų tarnybos prastai pasiruošusios teikti pagalbą tokiais atvejais. Jos turi formalias taisykles ir jų laikosi. Ir pagal tas taisykles veikiausiai joms priekaištų ir nėra, bet kiekviena tokia situacija yra unikali, todėl labai svarbu, kad tose tarnybose dirbtų profesionalai, kurie sugeba reaguoti į situacijos unikalumą, o ne tiksliai vykdyti instrukciją. Ši problema šiandien Lietuvoje yra labai aiški, mes ją matome ir kitur. Pavyzdžiui, vaiko teisių apsaugos tarnyboje vis girdėti skandalai, kai specialistai po įvairių tragedijų teisinasi, kad viską padarė, ką formaliai priklauso padaryti. Bet akivaizdu, kad gyvenimas pagal instrukcijas nevyksta.

„BPC redakcijai atsiuntė patikslinimą, kuriame išdėstė: "Bendrasis pagalbos centras 2017 m. gegužės 20 d. sulaukė dvejų skambučių dėl asmens, galbūt ketinančio nusižudyti ir parašiusio apie tai socialiniame tinkle „Facebook“.

Pirmas skambutis buvo gautas 1 val. 13 min. Paskambinęs asmuo pranešė operatorei, kad to tariamai ketinančio nusižudyti žmogaus gerai nepažįsta, kur jis gyvena, nežino, bet turi nukopijavęs socialinės paskyros nuorodą. Išklausiusi šią informaciją, operatorė patarė užregistruoti pranešimą pasinaudojant portalu www.epolicija.lt ir įkelti ten minėtą nuorodą. Skambinantysis padėkojo už patarimą ir žadėjo taip ir padaryti.

Antras skambutis iš to paties asmens buvo gautas 1 val. 36 min. Skambinusysis teigė, kad portalas www.epolicija.lt naktį neveikia, todėl prašė užregistruoti jo pranešimą per Bendrojo pagalbos centro informacinę sistemą. Operatorė neprieštaraudama surašė visą jam žinomą informaciją ir 1 val. 45 min. perdavė pranešimą policijai.“

Pagalbos telefonai:

Psichologinės pagalbos tarnyba

Telefono numeris

Darbo laikas

Jaunimo linija*
Budi savanoriai konsultantai

8 800 28888

I-VII
visą parą

 

Vaikų linija*

Budi savanoriai konsultantai, profesionalai

116 111

I-VII
11:00 - 21:00

Vilties linija*

Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

116 123

I-VII
visą parą

Pagalbos moterims linija*

Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 

8 800 66366

I-VII
visą parą

Linija Doverija*

(rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 

8 800 77277

 

II–VI

16.00–20.00

Krizių įveikimo centras*

Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt). *Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.

8 640 51555
 

I–V

16.00–20.00

VI

12.00–16.00)
 

Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyrius

(8-5) 275 75 64

I-VII
visą parą

*Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Pagalba internetu:

Jaunimo linija

Emocinė parama teikiama jaunimui

Registruotis ir rašyti: www.jaunimolinija.lt/laiskai

atsako per 2 darbo dienas
 

Vaikų linija

Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams 

Registruotis ir rašyti: www.vaikulinija.lt

atsako per 2-3 darbo dienas

Vilties linija

pagalba teikiama suaugusiems

Rašyti svetainėje: paklausk.kpsc.lt/contact.php arba rašyti el. paštu: vilties.linija@gmail.com

atsako per 3 darbo dienas

Pagalbos moterims linija

Pagalba teikiama moterims ir merginoms

Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt
 

atsako per 3 darbo dienas

Psichologinės konsultacijos

internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.lt 

Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt
 

atsako per 2 darbo dienas

Pagalba nusižudžiusių artimiesiems

Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems.

Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt

Rašyti el. paštu:

laukiam@artimiems.lt

atsako per 2-3 darbo dienas

Papildoma informacija - www.klausau.lt



NAUJAUSI KOMENTARAI

Pazistu

Pazistu portretas
Ta savizudi X reikia vel i ligonine paguldit, nes jis jau taip 5-6 metus seima, draugus santazuoja. Surado sau boba kvaila, bet lengvo elgesio, o dabar vargsta. Man asmeniskai geda del jo,del jo elgesio, pasirinkimo tokios kvaisos, nes puikiai ji pazistu. Zmogus visiskai neatsakingas, nesaziningas.Negerbia artimuju, tik mato save, ir savo norus.Puikiai ji pazistu, bet nenoriu rasyt jo vardo, nes man asmeniskai GEDA del jo, ir net sakyciau ne gaila, zinant koks jis. Sutinku kad sistema bloga,neveikia, netobula, bet p Asta yra ir kitu problemu ir ne maziau svarbiu, gaila kad ju jus nenorit aptart.

KEMBRIKAS

KEMBRIKAS portretas
JIEM svarbiausia , kad alga laiku moketu ,visa kita avies bezdejimas.

...

... portretas
Tuos psich*** TIK lavonai domina, nes KOL žmogutis dar gyvas tiesiog NESUGEBA jam NIEKUOM padėt (o paskui dar ir kaltais gali likt), o štai lavonas - daryt jau NIEKO nebereikia, BET atsiranda proga SAVE pareklamuot... deja, jie reklamuoja TIK savo impotenciją.
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių