Suėmimas nepilnamečiui įtariamajam – ir kaip prevencijos priemonė?

  • Teksto dydis:

Praėjusią savaitę Klaipėdos miesto aplinkės teismas, iš dalies patenkinęs Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokurorės pareiškimą dėl kardomosios priemonės – suėmimo skyrimo, leido septynioms dienoms suimti keturiolikmetį klaipėdietį, įtariamą vagystėmis.

Praėjusią savaitę Klaipėdos miesto aplinkės teismas, iš dalies patenkinęs Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokurorės pareiškimą dėl kardomosios priemonės – suėmimo skyrimo, leido septynioms dienoms suimti keturiolikmetį klaipėdietį, įtariamą vagystėmis. Apie tai kalbamės su nepilnamečių justicijos srityje besispecializuojančia prokurore Rasa Moreniene.

- Nepilnamečių asmenų atžvilgiu taikomas baudžiamasis persekiojimas mūsų šalyje yra reglamentuotas atskiru Baudžiamojo kodekso skyriumi, kuriame aptarta pilnametystės nesulaukusių asmenų traukimo baudžiamojon atsakomybėn paskirtis, auklėjamojo poveikio priemonių taikymo, bausmių skyrimo nepilnamečiams ypatumai ir pan. Kalbant paprasčiau, labai retai kada iki šiol neteistam keturiolikmečiui teismas skiria suėmimą, ypač kai nusikaltimas – tik apysunkis. Ar šis atvejis koks nors išskirtinis? 

- Jokiu būdu ne, šis konkretus atvejis nėra koks nors ypatingas ar išskirtinis, greičiau jį galima būtų priskirti prie įprastų nepilnamečių asmenų daromų nusikaltimų, kai grupė jaunuolių, tarp kurių yra ir mažamečių asmenų, susiburia tam, kad darytų įvairius nusikaltimus. Tokie ikiteisminiai tyrimai, deja, yra mūsų darbo kasdienybė.

Praėjusį penktadienį suimtas jaunuolis įtariamas su kitais bendrais šiemet įvykdęs tris vagystes: liepos 9 d. jis su 12 metų berniuku, kurio atžvilgiu baudžiamoji atsakomybė netaikoma,  įtariamas iš kieme palikto automobilio pagrobęs fotoaparatą su priedais; rugpjūčio 8 d. jis kartu su dar dviem bendraamžiais iš vienos parduotuvės, sugadinęs apsaugines žaliuzes, įtariamas pagrobęs 16 sportinių batelių už 2543 litų ir iš kasos aparato stalčiaus – 99 litus grynaisiais; rugpjūčio 20 d. su tuo pačiu dvylikamečiu iš vieno ofiso jis įtariamas pavogęs du nešiojamuosius kompiuterius. Visais šiais atvejais keturiolikmečiui pareikšti įtarimai pagal Baudžiamojo kodekso 178 str. 2 d., t.y. dėl svetimo turto pagrobimo, įsibrovus į patalpą.

- Gal nepilnamečio suėmimas šiuo atveju pasitarnaus ir kaip prevencijos priemonė?

- Galima būtų sakyti ir taip, tačiau mes, kreipdamiesi į teismą su pareiškimu dėl kardomosios priemonės skyrimo, pirmiausia vadovaujamės Baudžiamojo proceso kodekse numatytais suėmimo skyrimo pagrindais bei kardomųjų priemonių taikymo paskirtimi, viena iš kurių ir yra kelio užkirtimas naujų nusikalstamų veikų darymui.

Visgi neatmestina, kad pirmąkart jaunam žmogui taikius neilgą, kaip šiuo atveju, 7 dienų suėmimo terminą, jaunuolis iš tiesų susimąstys apie tai, ką jis, tik pradėdamas savo gyvenimo kelią, daro ne taip, perkainuos savo vertybes ir nuspręs, kad tolimesnis mokslo siekimas jam turėtų būti kur kas naudingesnis užsiėmimas, nei naujų nusikaltimų darymas įtartinų draugų kompanijoje. Juo labiau, kad šis keturiolikmetis, mūsų žiniomis, yra gabus matematikai ir nuo rugsėjo pirmosios turėtų mokslus tęsti vienoje iš Klaipėdos gimnazijų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių