Žaliosios kambarių puošmenos: idėjos namams

Ar galite įsivaizduoti jaukius namus be kambarinių augalų? Kad ir koks jūsų būstas – didelis ar mažas, erdvus ar ankštas, modernaus ar klasikinio interjero – natūrali žaluma jame tikrai derės. "Žalioji oazė namams suteikia išskirtinio žavesio", – primena VDU Botanikos sodo vyr. botaninių kolekcijų kuratorė dr. Judita Varkulevičienė.

Pasirinkimo įvairovė

"Labai dekoratyviai atrodo vazonas su dideliu, įspūdingu augalu – fikusu, palme, papirusine viksvuole, pandanu, lizdine kalnarūte, juka, monstera. Pastaroji – aukštas, vijoklinis augalas, tačiau jį galima formuoti kaip medį. Itin dekoratyvi bugenvilija – šį augalą pardavėjai pristato kaip lauko, tačiau vasarą praleidęs kieme, šaltuoju metu jis puikiai jausis kambaryje, tik žiemai reikia jį apgenėti, – vardija pasirinkimo variantus vardija J.Varkulevičienė. – Aplink tokį augalą galima įkurdinti daugiau vazonėlių, tik jau su kiek mažesniais, skirtingų rūšių augalėliais: tiks paparčiai, sanseverijos, dracenos, difenbachijos, krotonai, raudonoji klivija, įvairūs sukulentai."

Specialistė pastebi, kad pastaruoju metu populiarėja originali interjero puošmena – augalų pakabinamos ir pastatomos sienelės bei paveikslai iš augalų: augalai – sodinami į specialų rėmą, įrengiama laistymo sistema. Todėl naudojami ne aukšti, bet tankūs, vešlūs, įvairių rūšių augalai. Skirtinga jų žalumos faktūra, ryškumas, spalviniai niuansai sukuria išraiškingą kilimą, kuris tampa nepakartojamu, jei atsiranda ir vienas kitas žydintis augalas.

Jei namuose mažai vietos, vazoną su svyrančiu augalu galite pastatyti ant spintos viršaus, ant palangės sudėlioti kompoziciją iš kelių mažų, bet skirtingos formos ir net stiliaus vazonėlių. Jei būstas erdvus, dabar madinga aukštesnių augalų tvorelėmis atskirti jo funkcines zonas.

Ne vien grožis svarbus

Žaliasis pasaulis labai platus ir įvairus, be to, parduotuvėse – didelė augalų pasiūla, todėl kiekvienas ras sau patinkantį. Vis dėlto J.Varkulevičienė pastebi, kad renkantis augalą svarbu ne tik jo grožis. Būtina įvertinti sąlygas, kuriose jį auginsite: kurioje pusėje langai, kiek patenka natūralios šviesos, koks patalpos mikroklimatas – šilta, sausa, drėgna ar šalta, kiek teks laisvo ploto.

Jei augalas itin didelis – ne tik aukštas, bet ir masyvus, apdairu atsižvelgti dar ir į interjero ypatumus: lubų aukštį, baldų išdėstymą. Priekabūs interjero specialistai primena sienų spalvą ir net... namų tekstilę – puiku, jei ornamentai ar floristiniai gobeleno, užuolaidų raštai atkartos ar bent jau primins augalo lapus, šakų struktūrą.

"Jei patinka fikusai, jiems turite skirti patį šviesiausią patalpos kampą, statyti prie lango, pro kurį patenka daug natūralios šviesos – priešingu atveju jie pradės mesti lapus. Tiesioginius saulės spindulius mėgsta beveik visi sukulentai, kaktusai. Dracenai, vėzdūnei, monsterai šviesos gali būti mažiau, o paparčiai gerai jausis ir šešėlyje, vėsioje ir drėgnoje patalpoje", – sako pašnekovė ir primena, kad tai būtina įvertinti ir dėliojant kompoziciją iš vazonų.

Tinka net ir vonioje

Svetainėje, valgomajame, darbo kambaryje galite auginti kiek tik norite augalų, tačiau miegamajame patartina apsiriboti vienu ne itin dideliu augalu, idealu – nežydinčiu, kad naktį intensyviau nei dieną jaučiamas jo žiedų aromatas netrukdytų ramiai miegoti. Vaikų kambaryje augalą rinkitės pagal praktiškumą, t.y. jis neturi trukdyti mažųjų žaidimams, įprastam jų gyvenimo būdui.

Paauglio kambaryje idealiai tiks citrusinis augalas – mandarinmedis ar citrinmedis – jie ne tik dekoratyvūs, bet, pasak tyrimų, dar stimuliuoja vaiko kūrybiškumą, kelia nuotaiką. Jei šis kambarys priklauso judriam mažyliui ar jame gyvena du vaikai, geriausias pasirinkimas – svyrantys augalai: margalapės gebenės, skindapas, kolumnėja, morgano šilokas, lamstas – juos galite padėti ant spintos kampo, ant sekcijos ar specialiai prie sienos pritvirtintos lentynėlės. Toks patalpos dekoravimo būdas idealiai tinka ir virtuvei, nors, jei tik yra vietos, visada gražu ir labai paranku ant palangės įrengti miniatiūrinį prieskoninių augalų darželį.

"Pastaruoju metu pastebima madinga tendencija augalais puošti vonios kambarį. Tiesa, jame turi būti bent nedidelis langas", – pastebi J.Varkulevičienė.

Šviesa, šiluma, nedidelė drėgmė – puikios sąlygos daugeliui augalų: filodendrui, marantai, vėzdūnei, bambukui, orchidėjai, kuokštiniam chlorofitui, įvairiems paparčiams bei sukulentiniams augalams. Jei vonios kambaryje daug erdvės ir langas nuo lubų iki grindų, prie vonios galite pastatyti išraiškingą palmę, juką, kvapniąją draceną. Puikiai augs ir eglutę primenanti araukarija, kurios šakeles karpant galima išformuoti dailų ir tankų medį.

Madingos tendencijos

"Populiariausi ir madingiausi  augalai – sukulentai. Šią tendenciją padiktavo gyvenimo būdo ypatumai: skubame, laiko turime mažai, užsimirštame, o šie augalai neįnoringi – jei pamiršite palaistyti, kai kurie jų be vandens gali ištverti ir mėnesį. Svarbiausia jiems – šviesa ir šiluma", – sako specialistė.

Sukulentai labai dekoratyvūs ir įvairūs – pasaulyje žinoma apie 10 tūkst. jų rūšių. Pagal tai, kur augalai kaupia vandenį, jie skirstomi į tris grupes: lapiniai – vandens atsargos kaupia sultinguose ir storuose lapuose (storalapis, avortija, agava, alavijas, šilokas, kalankė), stiebiniai – mėsinguose stiebuose (stapelija, sanseverija, tukvis), šakniniai – drėgmę saugo po žeme (karpažolė).

Nors sukulentai puikiai dera prie daugelio kitų augalų, interjerus kuriantys dizaineriai rekomenduoja šių augalų kompozicijas viename vazone – tai puikus, vizualiai aplinkos neapsunkinantis dekoro elementas.

Netrikdykite ramybės

"Sudėlioti kompoziciją ant grindų, palangės ar komodos iš atskirų vazonuose augančių augalų nėra sunku, kur kas sudėtingiau auginti viename vazone susodintus augalus. Pagrindinė sąlyga, į kurią reikėtų atkreipti dėmesį juos atsirenkant – vienodas arba bent jau panašus poreikis drėgmei. Jei tarp sukulentų pasodinsite papartį, ilgainiui puošmena nuskurs, augalai nunyks, – teigia pašnekovė ir primena – laistymo dažnumas priklauso ir nuo aplinkos sąlygų, t.y. laistyti reikia tada, kai žemė išsausėja. Augalai mažuose vazonuose laistomi dažniau, dideliuose – rečiau. Perlaistyti nereikia – jei po liejimo lėkštutėje ar vazono dugne atsiradusio vandens augalas per valandą nesugeria, reikia jį išpilti, priešingu atveju, jo šaknys pradės pūti."

Rudens–žiemos sezonas kambariniams augalams – ramybės metas. Nenuostabu, kad daugelis jų atrodo kur kas skurdžiau, pradeda vysti, meta lapus. Šiuo metu nerekomenduojama jų judinti – persodinti, nebent vazone būtų jiems itin ankšta, ar tręšti – dirbtinai skatinami ir stokodami šviesos jie augs ištįsę, nedailūs, silpni. Geriausias laikas persodinti kambarinius augalums – kovo–gegužės mėnesiai.

Įrodyta nauda

• Seniai žinoma, kad augalai per savo lapų porų paviršių absorbuoja dujas. Tai padeda fotosintezei – procesui, kurio metu augalai paverčia šviesos energiją ir anglies dioksidą į cheminę energiją, padedančią jiems augti. Tačiau mokslininkai atrado, kad augalai, augantys patalpose, be anglies dioksido, dar gali absorbuoti daug kitų rūšių dujų, pavyzdžiui, lakiuosius organinius junginius.

• Benzolis (randamas cigarečių dūmuose, plastike, pesticiduose, įvairiuose audiniuose) ir formaldehidai (randami daugelyje kosmetikos priemonių, indų ploviklių ar kilimų valiklių) yra minėtų lakiųjų organinių junginių pavyzdžiai, kuriuos augalai padeda eliminuoti iš aplinkos. Tie junginiai, kaip ir kiti oro taršos sukėlėjai, sukelia daugybę ligų – astmą, alergiją, vėžį.

• Įvairiose patalpose auginami kambariniai augalai pašalina minėtus taršalus, absorbuodami juos lapais ir šaknimis. Šių augalų žemėje esantys mikroorganizmai taip pat padeda neutralizuoti įvairius taršalus.

• Mokslininkų teigimu, geriausiai orą valo šie kambariniai augalai: alavijas, lelijos, sanseverijos, kuokštiniai chlorofitai, paparčiai, sukiliai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių