Prezidentė siūlo drastiškai didinti baudas už nusikaltimus

 • Teksto dydis:

Seimui ketvirtadienį bus pateiktos šalies vadovės Dalios Grybauskaitės inicijuotos pataisos, kuriomis didinamos baudos už nusikaltimus.

Korupcijos atvejais baudos taip pat siejamos su žalos dydžiu, nusikaltėlių gauta nauda ar kyšio suma.

Šiuo metu minimali bauda Baudžiamajame kodekse yra 38 eurai – vienas minimalus gyvenimo lygis (MGL). D.Grybauskaitė siūlo braukti šią nuostatą įtvirtinant, kad minimali bauda svyruotų nuo 570 eurų (15 MGL) už baudžiamąjį nusižengimą iki 5,7 tūkst. eurų (150 MGL) už sunkų nusikaltimą. Juridiniam asmeniui apatinė baudos riba būtų 7,6 tūkst. eurų (200 MGL).

Taip pat Baudžiamojo kodekso pataisomis būtų nustatoma, kad už korupcinius nusikaltimus skiriamos baudos dydis negali būti mažesnis nei kaltininko padarytos turtinės žalos ar siektos gauti turtinės naudos dydis.

Pataisų aiškinamajame rašte pažymima, kad baudžiamajame įstatyme numatyta teorinė galimybė paskirti pačią mažiausią galimą baudą praktikoje jau virto taisykle. Anot Prezidentūros, teismų skiriamų baudų dydžiai „daugeliu atvejų yra artimi baudos minimumui ir dažniausiai net nesiekia baudos už atitinkamą nusikalstamą veiką vidurkio“.

Atlikusi teismų paskirtų baudų už korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas analizę Specialiųjų tyrimų tarnyba nustatė, kad šių metų pirmą pusmetį už tarnybos tirtus sunkius korupcinio pobūdžio nusikaltimus paskirtų baudų vidurkis buvo 3,2 tūkst. eurų, t.y. vos 6 proc. nuo galimos paskirti maksimalios baudos.

Anot Prezidentūros, taip pat baudos didinamos Lietuvai siekiant narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO), kurios jos ekspertai yra išsakę pastabų dėl neadekvačių baudų. Lietuva į šią organizaciją tikisi įstoti kitąmet.

Svarstys Seimas

Seimas svarstys siūlymą didinti baudas už nusikaltimus, o korupcijos bylose baudas susieti su žalos dydžiu, nusikaltėlių gauta nauda ar kyšio suma.

Ketvirtadienį Seimas vienbalsiai 90 parlamentarų buvus „už“ pritarė tokioms prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms. Jas toliau svarstys parlamentiniai komitetai.

Projektą pristačiusi prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė argumentavo, kad mažos baudos gali tapti kliūtimi Lietuvai stojant į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO), o „neadekvačių baudų problema yra tendencinga“.

„Ypatingą dėmesį skaidrumui ir kovai su korupcija skiriančios EBPO pareigūnai konstatavo, kad Lietuva neužtikrina adekvačių baudų už korupciją. Korupcijos nebaudžiamumas gali tapti rimta kliūtimi siekiant narystės šioje organizacijoje, jei pakeitimai nebus padaryti iki šių metų gruodžio mėnesį vyksiančio Lietuvos vertinimo“, – sakė R.Svetikaitė.

„2015–2017 metų teismų praktikos statistika rodo, kad už sunkius korupcinius nusikaltimus vidutiniškai skiriama bauda nesiekia nė 5 tūkst. eurų, tai vos 9 proc. nuo galimo baudos maksimumo. Vien per šių metų pirmą pusmetį už sunkius korupcinius nusikaltimus skirtų baudų vidurkis dar mažesnis – 3,3 tūkst. eurų, t. y. 6 proc. nuo galimo baudos maksimumo. Neadekvačių baudų problema yra tendencinga“, – sakė patarėja.


Šiame straipsnyje: baudosnusikaltimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
KOL nebus pradėti teisėjai teist, tol niekas nepasikeis.

Ot

Ot portretas
Pirmiausia pačias didžiausias baudas reikia skirti tiems, kas nusprendė, kad 38 eurai – minimalus gyvenimo lygis. Ir priversti juos pačius iš tokio MGL pragyventi bent porą mėnesių.

Jonas

Jonas portretas
..jei jau atlikta analize,tai matosi ,kad korupcijos lopsys kur???ogi teismuose!!tai kada bus isvalytas sitas klanas....kada???cia Lietuvos skurdo lakmusas!!!
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių