Rinkimams artėjant: praradusių – daug, laimėjusi – viena?

Iki rinkimų beliko kiek daugiau nei keturi mėnesiai, o Lietuvos politinių partijų padangė toli gražu visai ne giedra. Labiausiai nepavydėtina atrodo Liberalų sąjūdžio padėtis, tačiau jei suskaičiuotume kitų partijų nuostolius, įvertintume šleifus, šešėlius ir kitokias nuodėmes, paaiškėtų, kad praradimų patyrė beveik visos, gal tik „Valstiečių ir žaliųjų sąjunga“ šiuo metu atrodo mažiausiai netekusi.

Tačiau politikos mokslininkai vertina ne tik skandalus, bet ir galimas rinkėjų reakcijas, nuolatinio elektorato požiūrį į vienus ar kitus prasižengimus, o tai reiškia ir spėjamą jų elgesį per rinkimus. Didžiausia partijų bėda – neskaidrūs ryšiai ir korupcija.

Antikorupcines iniciatyvas skatinančios organizacijos vadovas Sergejus Muravjovas sako, kad liberalų skandalas – dar vienas įrodymas, jog politinė korupcija reali, o politikai nėra linkę skaidrinti savo veiklos.

„Šiuo metu akivaizdu, jog lobistinė veikla, tai yra įtakos darymas mūsų šalyje vyksta nuolatos, tačiau mes apie tai beveik nieko nežinome. Jis yra kaip seksas Tarybų Sąjungoje – visi apie tai kalba, tačiau niekas to nemato ir apsimetinėja, kad to nėra“, – lygina „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas S. Muravjovas.

Anot profesorės Ainės Ramonaitės, iki rudens dar daug nutekės vandens, nežinia, kiek rinkėjų ateis prie balsadėžių ir kam tie atėjusieji atiduos savo balsus. Tačiau akivaizdu, kad korupcijos skandalas labiausiai gali atgrasyti liberalų rėmėjus.

„Jie gali labai greitai perbėgti kažkur kitur. Problema tik vienintelė, klausimas jiems, kur perbėgti. Tai gali būti, kad galu gale pagalvoję sugrįš prie to paties, nes neras, kur perbėgti“, – aiškina VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė A. Ramonaitė.

Po suklupusio Liberalų sąjūdžio, kuris jau buvo paveržęs ir konservatorių dešiniojo sparno lyderio poziciją, prognozuojama, kad konservatoriams greičiausiai pavyks susigrąžinti lyderystę. Tačiau rudenį rinkimuose be liberalų konservatorių šansai patekti į valdančiąją koaliciją labai riboti.

„Žvelgiant iš tokios trumpalaikės perspektyvos, tai konservatoriams ne į naudą šitas liberalų skandalas dėl to, kad jų pagrindiniai partneriai praras daug balsų, o be tų partnerių sudaryti koaliciją nebus labai lengva, nebus su kuo. Bet iš kitos pusės yra tam tikras šansas konservatoriams atgauti dešiniųjų lyderio pozicijas, kurias, atrodo, norėjo perimti liberalai“, – sako A. Ramonaitė.

Konservatoriai kol kas neturi ir ryškaus korupcijos ar neskaidraus veikimo šleifo, nors negražių istorijų irgi neišvengė.

„Na, lyginant su kitomis partijomis, tai jie atrodo daug geriau, todėl, kad jei ten ir buvo tam tikrų skandalų savivaldybių lygmeniu, tai vis tiek nepalietė pagrindinės komandos, ypač tos atsinaujinusios komandos“, – mano VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė A. Ramonaitė.

Dar prieš mėnesį atrodė, kad socialdemokratus užgriuvę skandalai, kai buvo paviešinti premjero Algirdo Butkevičiaus, aplinkos ministro Kęstučio Trečioko pokalbiai su Druskininkų meru Ričardu Malinausku dėl „Vijūnėlės dvaro“ reikalų, visai ištirpdys pasitikėjimą. Prisidėjo premjero dukters vyro istorija su viešųjų ryšių bendrovės akcijomis, paties premjero amžina nuomonių kaita ir po to sekę pasiaiškinimai, kurie jį dar labiau skandino. Galiausiai, R. Malinausko pasitraukimas iš partijos su visu skyriumi ir socialdemokratų reitingai ėmė važiuoti žemyn, kaip ir jų lyderio – premjero. A. Butkevičiaus populiarumas krenta jau penktą mėnesį, visuomenės apklausų duomenimis, gegužę jis sumažėjo dar beveik 6 proc. iki 41,2 proc., nors gruodį populiarumas siekė 61 proc. Dabar socialdemokratų partija, regis, gali atsikvėpti.

„Jiems gal ir kažkiek naudinga, kad dabar nukrypo dėmesys nuo jų prie kitų, tai jie gali atsigauti, perrikiuoti savo jėgas. Bet socialdemokratai, priešingai nei liberalai, vis dėl to turi stiprias pozicijas tam tikruose rajonuose ir turi to lojalaus elektorato pakankamai nemažai“, – teigia A. Ramonaitė.


Šiame straipsnyje: rinkimaipartijospolitikaSeimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

ojojoj

ojojoj portretas
Uz perbegelius tikrai nebalsuosiu - isverstaskuriai, prisitaikeliai. Isbrauksiu visus - but grazu, kad niekas i seima nebutu isrinktas. Tauta parodytu, kad mums ju nereikia. Sutaupytumem pinigus ir nervus. Ir tieliko nereiktu ziuret - dar ir laiko sau atsirastu.

Rūta

Rūta portretas
Vakar Kaune atsinaujino buvusi aa R. Ozolo vadovaujama Centro partija. Naujuoju jos vedliu išrinktas Seimo narys, Naglis Puteikis, telksiantis antikorupcinę nesisteminių, nekorumpuotų partijų koaliciją.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių