Seime – siūlymas įteisinti medicininių kanapių naudojimą

Seime penktadienį nuskambėjo siūlymas pradėti diskusiją dėl medicininių kanapių įteisinimo gydant onkologinius ligonius.

„Visas įmanomas geriausias gydymas turi būti prieinamas ir siūlome pradėti diskusiją dėl medicininių kanapių naudojimo gydymo tikslams ypač sunkiai sergantiems ligoniams“, – per spaudos konferenciją sakė Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos vadovas konservatorius Mykolas Majauskas.

Padeda onkologiniams ligoniams

„Kas susidūrė, puikai žinome tų žmonių padėtį. Liga sunki, bet tos ligos simptomai – ne tik skausmas, gerokai baisiau yra dvasinė būsena. (...) Yra kanapių baimė, pati, kaip buvusi gydytoja, puikiai žinau, dar tais tarybiniais metais, kaip medikai ieškojo įvairių būdų, kaip pacientams palengvinti psichosomatinę būseną. Šiandien, kai pasaulyje medicina pažengusi į priekį, niekaip nesuprantu, kodėl Lietuvoje nenorime pažangių metodų ir padėti savo ligoniams“, – kalbėjo Seimo vicepirmininkė konservatorė Irena Degutienė.

Yra ir apetitas, ir nuotaika, ir bendra fizinė savijauta geresnė. Aš manau, kad šie preparatai veikia teigiamai.

Ji teigė, kad kreipsis į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą dėl galimybės peržiūrėti narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus dėl medicininių kanapių įteisinimo itin sunkių ligonių gydymui.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs limfoma sergantis Algimantas sakė vartojęs kanapių koncentratus ir matęs, kad jo savijauta – palyginti geresnė, nei kitų onkologinių ligonių.

„Prieš metus susirgau limfoma, padedant pažįstamiems radau informacijos, kad yra medicininių kanapių koncentratai. Vartojant juos pajauti, kad pagerėja chemoterapijos priėmimas. Per dešimt chemoterapijų, kaulų čiulpų transplantacijas matai, kokia savijauta, kai (žmonės) nevartoja kanapių preparato ir kai vartoja. Yra ir apetitas, ir nuotaika, ir bendra fizinė savijauta geresnė. Aš manau, kad šie preparatai veikia teigiamai“, – sakė Algimantas.

M.Majauskas pateikė informaciją, kad medicininėmis kanapėmis gydomi onkologiniai ligoniai, sergantieji išsėtine skleroze, sunkiomis epilepsijos formomis, ŽIV/AIDS, kenčiantys nuo chroniškų skausmų.

2001 metais pirmoji medicininių kanapių vartojimą įteisino Portugalija, vėliau – Nyderlandai, Suomija, Slovėnija, Čekija, Ispanija. Šiemet medicinines kanapes įteisino Vokietija, Graikija ir Lenkija.

Lietuvoje medicininės kanapės neatskiriamos nuo rekreacinių ir yra draudžiamos pagal Farmacijos įstatymą. Jame nurodoma, kad medicininiais tikslais naudoti galima tik Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašų antrame sąraše esančias medžiagas. Sąrašus tvirtina sveikatos apsaugos ministras.

Ministras neprieštarautų

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako neprieštaraujantis medicininių kanapių įteisinimui, tačiau pabrėžia, kad kalbama apie tokių medžiagų naudojimą pacientams, o ne pramogai.

„Jei mes kalbame apie pacientus, o ne apie parūkymą parke, ir apie pagalbą žmonėms, kurie kenčia skausmą, galėtų išvengti skausmų, būtų kvaila būti prieš“, – penktadienį žurnalistams sakė A.Veryga.

„Tik nereikėtų šito supainioti su pramoginėmis kanapėmis ir šito legalizavimu. O visi būdai ir sprendiniai, kurie susiję su pagalba sergantiems žmonėms, yra tinkami, reikia ieškoti būdų (tam įteisinti), ir mes tikrai būtume nusiteikę tų kelių ieškot“, – pabrėžė ministras.

Tačiau A.Veryga sakė kol kas negalintis pasakyti, koks būtų medicininių kanapių legalizavimo procesas. Anot jo, reikia įvertinti šiuo keliu jau pasukusių šalių praktiką. Taip pat jis pažymėjo, kad narkotiniai preparatai ir dabar naudojami medicinoje, jų apskaita – itin griežta.

„Medicinoje narkotinių medžiagų yra ir jie dabar naudojami. Opiatai yra naudojami daugelį metų, bet niekas jų nepardavinėja pramogai ir naudojami žmonėms, kurie kenčia skausmą. Morfijaus vaistinėje nenusipirksite, tai labai griežtai apskaitoma, prižiūrima, ir net receptai tokioms medžiagoms yra specialūs. Šiuo atveju, manau, kažkas panašaus būtų“, – kalbėjo ministras.

Seime penktadienį nuskambėjo siūlymas pradėti diskusiją dėl medicininių kanapių įteisinimo gydant onkologinius ligonius. Konservatoriai Mykolas Majauskas ir Irena Degutienė per spaudos konferenciją pranešė, kad kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą dėl galimybės peržiūrėti narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus dėl medicininių kanapių įteisinimo itin sunkių ligonių gydymui.

Ministras sakė kreipimosi kol kas nematęs, todėl negalintis komentuoti, ar atsižvelgs į konservatorių siūlymą ir kada tai galėtų būti padaryta.

Nacionalinio vėžio instituto vadovas Feliksas Jankevičius per spaudos konferenciją pažymėjo, kad medicininių  kanapių vartojimas legalizuotas daugelyje šalių, „medicininių kanabinoidų naudojimą palaimino ir Europos vaistų komisija“.

„Jie pakankamai sėkmingai naudojami kovojant su chroniniu skausmu onkologijoje, nuotaikos svyravimais, apetito problemomis. Jie pasižymi mažesniu toksiškumu ir tikrai galėtų būti alternatyvi gydymo forma“, – sakė F.Jankevičius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

A

A portretas
eikit i savo apaugusius voratinkliais kampus ir bezdekit naftalininiai seniai ateina jauna karta vistiek bus kaip mes pasakysim :))

su medicininiu lsd?

su medicininiu lsd? portretas
o kaip

dj

dj portretas
Didziajai daliai zmoniu - Jums ryskiai truksta informacijos ir svietimo. O gal alkoholis jau uzvalde jusu smegeneles. Jei jau esat idiotai, tai bent jau to viesai neskelbkit. Kanape - geris ir tik geris (vartojant saikingai). Ir taskas. Nera cia apie ka daugiau diskutuot. Man patinka, kai nieko neismanantys runkeliai (jie puikiai ismano apie alkoholi ir apie tv) bando aiskinti gyvenimo tiesas.
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

Daugiau straipsnių