Socialdemokratai mato trūkumų, bet biudžeto projektą remia

  • Teksto dydis:

Pirmą kartą per Nepriklausomybės laikotarpį suplanuotas perteklinis 2018 metų Lietuvos biudžetas, sako finansų ministras. Pasak Viliaus Šapokos, tai daryti būtina, nes ekonomika sparčiai auga ir reikia kaupti rezervus mažiau palankiam laikui.

Siūlo kaupti juodai dienai

„Ekonomika šyla, tai akivaizdu iš augančios infliacijos, iš brangstančio nekilnojamojo turto. Turime atsižvelgti į fiskalinės drausmės taisykles ir kaupti rezervus mažiau palankiems ekonomikos laikotarpiams, privalome suvaldyti infliaciją ir, žinoma, mažinti valstybės skolą, kuri pakankamai didelė“, - ketvirtadienį Seime sakė V. Šapoka.

Ministro teigimu, kitais metais daugiausia lėšų numatyta socialinei apsaugai ir sveikatai, švietimui, bendroms valstybės paslaugoms, gynybai.

Pasak ministro, bus didinamos šalpos pensijos, kurios „neliestos dešimtmetį“ - nuo 9 iki 40 eurų, senatvės pensijos per metus išaugs vidutiniškai 63 eurais.

Siūloma įvesti progresinį tarifą prabangiam nekilnojamajam turtui, padidinti akcizą dyzeliniams degalams, dėl to jų kaina padidėtų apie 2 proc., o „žymėtam dyzelinui poveikis būtų apie 4 centus“.

Biudžeto pajamos kitais metais planuojama sieks 16,082 mlrd. eurų, o išlaidos - 15,839 mlrd. eurų. Minimali mėnesinė alga nuo kitų metų didės 20 eurų iki 400 eurų.

Išlieka 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio tarifas šildymui, siūloma nustatyti 5 proc. tarifą nekompensuojamiems receptiniams vaistams, bet brangs cigaretės, nes didės tabako akcizas. Neapmokestinamas pajamų dydis (NPD) išaugs 70-ia eurų iki 380 eurų. Atsisakoma papildomo NPD tėvams, auginantiems vaikus, - vietoje jo bus skiriama 30 eurų išmoka vaikui, kurią gaus visos šeimos, nepriklausomai nuo jų pajamų.

Po pirmojo biudžeto svarstymo Seime dokumentas paprastai grąžinamas Vyriausybei tobulinti, o galutinai priimamas gruodį.

Pradėjęs svarstyti biudžetą, Seime nebebus plenarinių posėdžių, projektas bus nagrinėjamas komitetuose, o parlamentarai galės teikti siūlymus, kam didinti ar skirti papildomą finansavimą.

Pirmas projekto svarstymas numatytas lapkričio 23-ąją, o antrasis - gruodžio 7-ąją.

Socialdemokratai remia

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) paskelbė remianti biudžeto projektą, nors ir priėmė sprendimą trauktis iš valdančiosios koalicijos.

Seime pateikus kitų metų biudžeto projektą partija paskelbė pareiškimą, kad LSDP Vyriausybės pateiktą valstybės ir savivaldybių biudžetų projektą „vertina teigiamai, tačiau jame esama ir trūkumų“.

LSDP vadovas Gintautas Paluckas sako, kad socialdemokratai paramą biudžeto projektui deklaruoja tik pirmoje stadijoje, turėdami omenyje, kad jis dar bus svarstomas komitetuose, po to grąžintas į Vyriausybę. Pasak LSDP vadovo, partijos prezidiumas spręs, kaip socialdemokratai elgsis per priėmimą.

„Mes remiam projekto pateikimą ir teikiam savo siūlymus, šioje stadijoje mes remiame kaip projektą. Kaip projektas jis nėra blogas, galėtų būti kur kas blogesnis, tačiau atkreipiam dėmesį į PVM šildymo lengvatą, neapmokestinamą pajamų dydį ir kitus klausimus“, – BNS sakė G.Paluckas.

„Partijos prezidiumas rinksis, matyt, kitą savaitę ir mes tuos visus dalykus apsvarstę pasakysime“, – į klausimą, ar būdama opozicijoje LSDP parems biudžetą per priėmimą, atsakė G.Paluckas.

Ketvirtadienį Seime balsuojant dėl biudžeto paketo projektų dėl kai kurių iš jų „už“ buvo ne tik partijos sprendimui trauktis į opoziciją pasipriešinę Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai, bet ir partinės linijos besilaikantys socialdemokratai: Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas Algirdas Sysas, Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas Julius Sabatauskas.

LSDP partijos taryba rugsėjo pabaigoje priėmė sprendimą trauktis iš valdančiosios koalicijos, bet tam nepritarę Seimo Socialdemokratų frakcijos nariai prieš partijos valią pasirašė susitarimą dėl tolesnio bendro darbo su „valstiečiais“. LSDP etikos sargai už šį akibrokštą pasiūlė juos šalinti iš partijos, bet dauguma „maištininkų“ dar iki balsavimo patys paliko partiją, tarp jų buvę vadovai Algirdas Butkevičius, Gediminas Kirkilas.

Tuo tarpu partijos pozicijos besilaikantys socialdemokratai Seime kuria atskirą frakciją, tačiau kol kas nėra surinkę tam reikiamų parašų. Parlamentinę frakciją gali sudaryti ne mažiau kaip septyni parlamentarai.

Klausiamas, ar partijos sprendimas trauktis į opoziciją nebuvo per ankstyvas, jei svarstoma galimybė paremti valdančiųjų „valstiečių“ pateiktą svarbiausią metinį įstatymo projektą, G.Paluckas sakė, jog koalicijos planuojamos ne vieneriems metams į priekį.

„Koalicijų perspektyva planuojama pagal pasaulėžiūras ir ketverių metų ciklui. Mes, labai aiškiai pamatę mūsų pasaulėžiūrų išsiskyrimą esminiais klausimais, tą sprendimą ir priėmėm, bet tai nereiškia, kad mes turime stovėti su kardais ir kiekvieno teisės akto ar biudžeto projektą pasitikę sukapoti į skutelius“, – sakė LSDP vadovas.

LSDP pareiškime dėl paramos biudžetui įvardijami ir priekaištai projektui: socialdemokratai nepritaria papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) naikinimui auginantiems vaikus, siekia progresinio gyventojų pajamų mokesčio. Šiuo metu NPD sieka 200 eurų už kiekvieną vaiką, bet „valstiečiai“ siūlo lengvatą naikinti, vietoje to skiriant 30 eurų išmoka vaikui, kurią gaus visos šeimos, nepriklausomai nuo jų pajamų.

Seime ketvirtadienį buvo pristatytas kitų metų biudžeto projektas, pasak finansų ministro Viliaus Šapokos, jis pirmą kartą per Nepriklausomybės laikotarpį planuojamas perteklinis. Ministro teigimu, toks sprendimas priimtas, nes ekonomika šyla ir reikia kaupti rezervus ateičiai.

Ministro teigimu, kitais metais daugiausia lėšų numatyta socialinei apsaugai ir sveikatai, švietimui, bendroms valstybės paslaugoms finansuoti, ekonomikos augimo spartinimu ir gynybai.

Po pirmojo biudžeto svarstymo Seime dokumentas paprastai grąžinamas Vyriausybei tobulinti, o patvirtinamas gruodį.

Pradėjęs svarstyti svarbiausius šalies finansų dokumentus, Seimas plenarinių posėdžių neberengs, todėl biudžeto projektas bus nagrinėjamas parlamentiniuose komitetuose, o parlamentarai galės teikti siūlymus, kokioms sritims kitais metai didinti ar skirti papildomą finansavimą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių