R. Dičpetrienė: diržu išauklėsi paklusnius bailius, o ne sąmoningus žmones

– Tikriausiai ne kartą girdėjote pasipiktinimo kupinus komentarus, kad vaikai teisėmis apsišarvavę, o pareigas pamiršę?

– Nereikia painioti vaiko teisių su auklėjimo priemonėmis. Pareigos yra auklėjimo dalis ir tuo paremta pozityvi tėvystė. O vaiko teisė į gyvybę – kaip galėtume kalbėti apie pareigą? Nebent išverstum, kad vaiko pareiga – saugoti savo gyvybę. Vaiko teisių konvencija kalba apie tokias teises kaip teisė į sveikatą, šeimą, tautybę, apsaugą nuo smurto ir kt. Juk kai vaikui sukanka 18 metų, pradeda galioti žmogaus teisės, o kur tuomet pareigų apibrėžimas? Jokiu būdu nesakau, kad nereikia pareigų, bet keista girdėti, kad vaikai nebeturi jokių pareigų, tik teises – palaida bala, o jei nemuši, išvis ant galvos užlips. Smurto atsisakymas jokiu būdu nereiškia, kad vaikas gali daryti ką nori – jo darniam asmenybės vystymuisi būtini saugumo rėmai, o tai ir yra taisyklės, pareigos ir atsakomybė. Tėvų pareiga – tas ribas nubrėžti.

– Kita minima problema – nepriteklius. Sočiam sunku įsivaizduoti, kad 2017-aisiais Lietuvoje yra alkstančių vaikų. Ar pati tokių matote?

Yra dvi Lietuvos: ta, kuri didžiuosiuose miestuose, graži, <...> ir ta, kuri už užslėptų durų, kurios žmonėms net gėda kalbėti apie patiriamą alkį.

– Yra dvi Lietuvos: ta, kuri didžiuosiuose miestuose, graži, su gražiai apsirengusiais žmonėmis, kavinėmis, ir ta, kuri už užslėptų durų, kurios žmonėms net gėda kalbėti apie patiriamą alkį. Turiu akivaizdų palyginimą, ką reiškia posakis "Tuščias šaldytuvas". Aš pati kartais tai pasakau, nors jame yra įvairių produktų, galų gale, namie yra miltų, cukraus, kruopų, makaronų. Ir esu savo akimis mačiusi tuščius šaldytuvus – juos atidarius išties nieko nerasi, o namuose – irgi nė kruopos. Tikrai dar tokių atvejų yra, kaip ir tokių, kur namuose mėsa yra retenybė, o bananai – prabanga. "Maisto bankas" irgi skelbia, kad kas penktas žmogus sočiai nepavalgo.

– Dienos centrai vienu savo siekių laiko pagalbą vaikų šeimoms, kad vaikas neprarastų galimybės augti joje. Bet tikrai ne iš vieno globos įstaigoje užaugusio žmogaus tenka išgirsti, kad jis tuo džiaugiasi, nes nežinia, koks būtų tapęs likęs šeimoje. Tad ar išties verta stengtis išlaikyti vaiką šeimoje?

– Nėra vienareikšmiško atsakymo. Kiekviena šeima ir kiekvienas atvejis yra individualus. Pati esu girdėjusi iš suaugusių žmonių, kad globos namuose buvo geriau nei šeimoje. Bet atvyniojus istoriją matyti, kad tuomet, kai jie augo, tiesiog nebuvo alternatyvų – arba šeima, arba globos namai. Jei šeimoje smurtas, badas, tikrai pritariu, kad verčiau gyvenimas globos įstaigoje, šeimų, kurioje dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali augti vaikai, yra visose šalyse. Bet lygiai taip pat yra šeimų, kurioms reikia pagalbos, kurias reikia sustiprinti, ir vaikai galėtų toliau jose augti, – moksliškai įrodyta, kad vaikui geriausia augti šeimoje. O prisidėti prie to gali šeimos namai ir dienos centrai. Pvz., Paparčių šeimos namai – įrodymas, kad globos namų pertvarka sėkmingai įvykdyta. Po vienu stogu jie priėmė ir dienos centrą, į kurį atsiveža vaikus iš aplinkinių kaimelių, iš arti mato šeimas ir gali joms padėti – juk nepadedant iš tų šeimų vaikai ir paklius į globos įstaigas. Taip susikuria šeimos krizių centras, kuriame dirba specialistai, gelbstintys sunkumų ištiktoms šeimoms, mokosi elementarių tėvystės įgūdžių – virti košę, čiūčiuoti vaiką, kas atrodo paprasta, bet mamai, kuri pati savo šeimoje to nematė, reikia padėti išsiugdyti.

– Išmokyti įgūdžių – galbūt lengvesnis iššūkis nei ištraukti iš alkoholizmo. Ten, kur alkoholis, skurdas, tai ir smurtas užsuka. Kaip, jūsų nuomone, būtų įmanoma sutraukyti šią grandinę?

– Sunkiai rasime šeimą, kuri nesusidūrė su alkoholio problema. Išspręsti ją įmanoma, bet tai priklauso nuo požiūrio – alkoholizmas yra sunki liga, kurios pats žmogus nebemoka įveikti ir yra išmetamas už visuomenės ribų. Kad išspręsti tai įmanoma, įrodo Alytaus rajono pavyzdys. Visa bendruomenė susitelkė į šį tikslą ir jau ketvirti metai vykdo kompleksinę programą. Ji apima nuo atskiro žmogaus įkalbėjimo gydytis, nuvežimo detoksikacijai, Minesotos programos iki psichologinės pagalbos, bendruomenės požiūrio keitimo, kad sugrįžęs žmogus neatsidurtų toje pačioje terpėje ir nebūtų atstumtas. Jie jau turi puikių pavyzdžių.

– Jei žmogus nori padėti, paremti, bet organizacijomis / fondais jis nepasitiki, ar "Gelbėkit vaikus" gali jį nukreipti pas konkrečias šeimas?

– Taip, vadinu tai savo užklasine veikla. Ir šią savaitę vienai moteriai, kuri nori padėti tiesiogiai – nupirkti dujinę plytelę ar siurblį, nuvažiuoti į svečius, rašiau apie tris šeimas. Svarbu, kad žmogus nori padėti kitam, ir jei tiesioginė pagalba priimtinesnė, suvedame su šeimomis, kurioms jos reikia.


"Už vaikystę" – kovo 24 d. 19.30 val. per LNK.

Aukoti galima

Aukok.lt – neribota suma.

Iki kovo pabaigos siunčiant trumpąją žinutę tel. 1417 – auka 2 eurai, 1418 –  auka 3 eurai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Gaila

Gaila portretas
man jūsų, besidrabstantys komentatoriai.

Pakaunietis

Pakaunietis portretas
Deja, kuo daugiau įvairiausių vaikų ugdymo metodikų, įvairiausių; auklėjimo,vaikų gynimo ;visuomenininkių;-tuo labiau geresnės ;;pasekmės.

>Ką gi,

&gt;Ką gi, portretas
Nereikia čia graudintis ir mums moralus skaityti, nes turi būti auklėjimo auksinis viduriukas, o jūs gerbiamoji, nukrypot ne į tą pusę, kurioje yra padorūs tėvai mylintys savo vaikus, bet griežtai juos auklėja. Pas mus nėr kaip reikia. Arba palaida bala vaikų auklėjime ir jie daro ką nori ir terorizuoja suaugusius, arba yra daužomi kaip bokso kriaušės. Griežtai auklėti vaikus, bet teisingai, kitaip jie jus auklės. Jau kai kurios supermamytės tai pajautė savo kailiu ką reiškia nuolaidžiauti vaikui ir net buvo priverstos lankytis pas psichologus. Manot vaikai nuo to pasitaisė? Nei velnio. Jie ir toliau terorizuos kvanktelėjusius tėvelius. Jei ir toliau bus duota valiai vaikams, ne vienus tėvus išves iš proto.
VISI KOMENTARAI 16

Galerijos

Daugiau straipsnių