Savivaldybėms – prievolė visą parą užtikrinti psichologo paslaugas savižudžiams

Sveikatos apsaugos ministerija numato įpareigoti visas savivaldybes užtikrinti skubias psichologo ar psichiatro paslaugas asmenims, bandžiusiems žudytis.

Tvarką, kaip turėtų būti organizuojamos sveikatos priežiūros paslaugos asmenims, patyrusiems tyčinį savęs žalojimą, mėginusiems arba ketinusiems nusižudyti, rengė darbo grupė. Ją dar turės pasirašyti sveikatos apsaugos ministras.

Tvarkos apraše numatoma, kad kiekvienoje savivaldybėje turi būti užtikrintos psichologo arba psichiatro teikiamos pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugos visą parą.

Taip pat numatoma, kad jei asmuo pats kreipiasi į Psichikos sveikatos centrą, jam medicinos psichologo ar psichiatro pagalba turi būti suteikta ne vėliau kaip per 24 valandas.

Minėtos darbo grupės pirmininkės pavaduotojas, Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička BNS sakė, kad priėmus šią tvarką psichologinė ir psichiatrinė pagalba turintiesiems minčių apie savižudybę ir bandžiusiesiems žudytis taptų kur kas prieinamesnė.

„Mes turime turėti kuo platesnį ratą žmonių, kurie geba laiku atpažinti savižudišką riziką, mes norime užtikrinti, kad visur būtų prieinama profesionali psichiatro arba psichologo skubioji pagalba, tai yra, jeigu žmogui reikia psichologo pagalbos, kad jis ją gautų per valandą ar pusantros“, – aiškino M.Strička.

Jis sakė, kad visą parą budintys psichologai kiekvienoje savivaldybėje būtų labai ambicingas planas, todėl susitarimus dėl to galėtų daryti ir kelių savivaldybių gydymo įstaigos. Tuo metu didžiosioms įstaigoms, kur tokių paslaugų poreikis didelis, turėtų pakakti finansavimo ir nuolatiniam specialistų budėjimui įstaigoje.

„Bandymai žudytis paprastai jau suplaukia į ligoninių priėmimo ir skubios pagalbos skyrius, Vilniuje tai įprastai būna Lazdynų ligoninė, išskyrus tuos atvejus, kai žmonės iš karto nuvežami į psichiatrijos ligoninę. Įstaigos gauna ir dabar finansavimą vadinamajam psichodiagnostiniam įvertinimui“, – sakė M.Strička.

Jo teigimu, suteikus skubią pagalbą, pagal numatomą tvarką, žmogui būtų siūlomos kitos priemonės.

„Po to, kai žmogui yra suteikta skubi pagalba, jis vis tiek išlieka su savo emocinėmis problemomis ir tas problemas reikia žmogui padėti spręsti, mes turime užtikrinti, kad jis nuolat gautų paramą ir pagalbą. Tai mes šiuo algoritmu taip pat stengiamės, kad užsikurtų visas mechanizmas ir susikurtų ryšiai teikti tęstinę proaktyvią pagalbą. Nes iki šiol buvusi sistema veikė taip, kad žmogus nuvažiuoja į ligoninę, jam išplauna skrandį ar sutvarsto žaizdą, ir jisai tiesiog pasilieka vienas“, – pasakojo Savižudybių prevencijos biuro vadovas.

Anot M.Stričkos, naujovė būtų atvejo vadybininko atsiradimas.

„Informacija apie bandžiusį žudytis žmogų turi būti perduodama į pirminį sveikatos lygį ir tuomet su juo susisiekia atvejo vadybininkas, jis pasiūlo, ar ateiti į savitarpio pagalbos grupę, ar kreiptis specialisto konsultacijai. Mes esame tokią sistemą išbandę keliose savivaldybėse, daugmaž tai vyksta Vilniaus mieste, panašus algoritmas veikia Kupiškyje ir Kelmėje“, – aiškino M.Strička.

Planuojama, kad nauja pagalbos teikimo tvarka turėtų pradėti galioti nuo 2018 metų pradžios.


PAGALBOS TELEFONAI:

Psichologinės pagalbos tarnyba

Telefono numeris

Darbo laikas

Jaunimo linija*
Budi savanoriai konsultantai

8 800 28888

I-VII
visą parą

 

Vaikų linija*

Budi savanoriai konsultantai, profesionalai

116 111

I-VII
11:00 - 21:00

Vilties linija*

Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

116 123

I-VII
visą parą

Pagalbos moterims linija*

Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 

8 800 66366

I-VII
visą parą

Linija Doverija*

(rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 

8 800 77277

 

II–VI

16.00–20.00

Krizių įveikimo centras*

Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt). *Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.

8 640 51555
 

I–V

16.00–20.00

VI

12.00–16.00)
 

Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyrius

(8-5) 275 75 64

I-VII
visą parą

*Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
 

PAGALBA INTERNETU:

Jaunimo linija

Emocinė parama teikiama jaunimui

Registruotis ir rašyti: www.jaunimolinija.lt/laiskai

atsako per 2 darbo dienas
 

Vaikų linija

Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams 

Registruotis ir rašyti: www.vaikulinija.lt

atsako per 2-3 darbo dienas

Vilties linija

pagalba teikiama suaugusiems

Rašyti svetainėje: paklausk.kpsc.lt/contact.php arba rašyti el. paštu: vilties.linija@gmail.com

atsako per 3 darbo dienas

Pagalbos moterims linija

Pagalba teikiama moterims ir merginoms

Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt
 

atsako per 3 darbo dienas

Psichologinės konsultacijos

internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.lt 

Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt
 

atsako per 2 darbo dienas

Pagalba nusižudžiusių artimiesiems

Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems.

Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt

Rašyti el. paštu:

laukiam@artimiems.lt

atsako per 2-3 darbo dienas

 

Papildoma informacija - www.klausau.lt


Šiame straipsnyje: savižudžiaisavižudybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
... bet jie priims tik susimokėt galinčius.

Zenonas Priekuliškis

Zenonas Priekuliškis portretas
Patys priveda prie savižudybių, patys siūlo psichologo pagalbas. Leiskit žmonėms normaliai uždirbti ir oriai gyventi, nereikės nei psichologų. Žmonės geria ir žudosi iš nevilties.

Aha

Aha portretas
Labai padės psichologai darbą, pajamas, namus praradusiems! Naują darbą pasiūlys? Po savo stogu priglaus? Nejuokinkit! Verčiau netrukdykit ramiai išeiti... O tiems, kurie žudosi arba apsimeta besižudantys norėdami artimuosius pagąsdinti arba į televizorių patekti, reikia ne psichologo, bet parų su duonos ir vandens dieta, šluotą į rankas ir marš gatvių šluoti ar kito kokio naudingo darbo dirbti, kaipmat durnystės iš galvos išdulkės be jokių psichologų.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių