Tarpukario Lietuvoje girtuoklius gydė maldos

Statistika liudija, kad neblaivūs vyrai lytiniu keliu plintančiomis ligomis (sifiliu, triperiu, šankeriu) būdami neblaivūs (2 191) užsikrėsdavo 9 kartus dažniau nei blaivūs (271).

Moterims girtumas tokiai statistikai faktiškai įtakos neturėjo. 1933–1938 metais venerinėmis ligomis užsikrėtė 626 neblaivios ir 578 blaivios moterys.

Kova su vėjo malūnais?

Degtinės gamyba tuo metu buvo valstybės monopolis, už svaigalus buvo gaunamos didelės pajamos, todėl naminukės gamintojai buvo griežtai baudžiami.

Nepaisant labai griežtų baudų ir bausmių, 1936 metais tokių naminukės fabrikėlių Lietuvos kaimuose užfiksuota 1 878, platinimo faktų – 309, o laikymo ir gabenimo – 1 273.

1937 metais ši statistika kiek sumažėjo.

"Valstybės organų duomenimis, 1938 m. pradžioje kalėjimuose atlikinėjo bausmę už naminės degtinės gaminimą arba josios pardavinėjimą 478 asmenys (388 vyrai ir 90 moterų)", – rašė dr. V.Vaičiūnas.

Pagal įstatymus be valdžios leidimo buvo draudžiama "degtinę, spiritą ir jų dirbinius varyti, pardavinėti ir prekybos tikslams laikyti."

Už šiuos nusikaltimus buvo baudžiama pinigine bauda nuo 500 litų iki 10 tūkst. litų, arba kalėjimu iki 1 metų, arba abiem bausmėmis kartu.

Nusikalstamojo darbo įrankiai ir visa medžiaga – konfiskuojami.

Alaus reklama ir karikatūros

Tačiau alus ir vynas buvo gaminamas privačiose gamyklose, kurių produkcija, skirtingai nei degtinė, tarpukario spaudoje buvo reklamuojama nuolat, ir istorikai neužfiksavo jokių reklamos ribojimų.

Dažnoje reklamoje minimas "Karazijos" vynas, kuris gaminamas Anykščiuose, dar pasitaiko Ukmergės vaisvynių dirbtuvės vaisių vyno "Viltis" reklamų.

Tačiau gausiausiai Klaipėdos spaudoje buvo reklamuojamas alus.

Klaipėdos akcinis alaus bravoras reklamavo visą "puokštę" savo produkcijos – siūloma gerti alų "Monopol", "Karamel", "Porteris", "Audit-Beer".

"Gubernija" reklamavo "Bock-Bier", "Pilzeno" alų, "Juodąjį", "Stiprųjį kunigaikščių", o Kauno bendrovė "Nektaras" – to paties pavadinimo alų.

Bene drąsiausiai, kas šiandien sunkiai įsivaizduojama, tarpukaryje buvo reklamuojamas jungtinių bravorų "Volf ir Engelmann" alus: "Kasdien tik vieną butelį "Porterio". Geriant saugoja žmogų nuo nemiegojimo, pavargimo, kraujo stokos ir t.t. Reikalaukite visur".

Žvelgiant į šiuos pavyzdžius, šiandien ne vienam kyla klausimas, ar Antano Smetonos diktatūros laikais Lietuvoje demokratijos ir raiškos laisvės buvo daugiau nei dabar?



NAUJAUSI KOMENTARAI

n1erkas

n1erkas portretas
siaip klausimas, ar imanoma ypusti nuo anodijos, kviepuojant jo garus, kita diena? :D :D

Žalekalninis

Žalekalninis portretas
Kokios dar maldos šeis laikais) narkotikus kesa ir šiknas krušasi kai vakarū vėjas paputė

minde

minde portretas
o as i lenkija nuvazj nusiperku ir kas savaite bonka padarau nes po darbo neuzmiegu.ir man neidomu istatimai ka cia parduoda .gali isvis nepardavinet savo biudzeta skriaudzia.
VISI KOMENTARAI 13

Galerijos

Daugiau straipsnių