Valstybiniai apdovanojimai: garbė skęsta intrigose

"Pas mus tiek daug didvyrių, o tiek mažai medalių. Pamenu dar dirbau A.Butkevičiaus vyriausybėje, kai gavome laišką, kad reikėtų apdovanoti tokią moterį, kuri per sausio įvykius nešiojo kavą Klaipėdos laisvės gynėjams. Peržiūrėjau sąrašus ir matau, kad klaipėdiečių vadovai ir patys kovotojai neapdovanoti tais medaliais, o prašoma apdovanoti moterį, kuri jiems nešiojo kavą. Tai jau būtų visiškai absurdas", – teigė V.Kavaliauskas.

Generolas atsisakė kryžiaus

Medaliai esą neteikiami už žygdarbius, jais apdovanojami žmonės už gerą darbą. Juo gali būti apdovanota ir darželio vedėja, jei ji gerai dirba. O ordinai jau teikiami už ypatingus nuopelnus.

Daugelio žmonių akyse jo autoritetas išaugo.

"Buvo metas, kai pradėjo dalinti Vyčio kryžiaus ordinus policijos nuovadų viršininkams, kad jie "gerai sėdi". O šitie kryžiai juk teikiami už narsą. Labai visus nustebino buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Kronkaitis, kuris atsisakė Vyčio Kryžiaus ir pasakė, kad jis nieko tokio nepadarė, kad būtų juo apdovanotas. Manyčiau, daugelio žmonių akyse jo autoritetas išaugo", – pastebėjo V.Kavaliauskas.

J.Kronkaičiui jau buvo net išrašytas diplomas, bet prezidento dekretas dar nebuvo pasirašytas, kai jis atsisakė apdovanojimo.

Ilgametis LRT žurnalistas Benas Rupeika taip pat atsisakė Lietuvos nepriklausomybės medalio.

Ordinus reikėtų grąžinti?

Anot V.Kavaliausko, Lietuvoje, skirtingai nei Skandinavijos šalyse, niekada nebuvo reikalavimo grąžinti valstybinius apdovanojimus po mirties.

"Ir dar įdomiausia, kad jie susimoka už juos. Nori ordiną turėti, nusipirk. Tokia tradicija yra Suomijoje, Švedijoje. Tereikia persiųsti perlaidą į Prezidento kanceliariją ir jie paštu atsiunčia ordiną į namus. Beje, Lietuvoje taip irgi buvo prieš karą. Reikėjo mokėti ir už Vytauto ordiną, ir už Gedimino ordiną, nemokėjo tik už savanorio medalį ir Vyčio Kryžiaus ordiną", – aiškino V.Kavaliauskas.

Beje, šiais laikais Skandinavijos šalyse apdovanoti užsieniečiai už apdovanojimus pinigų nemoka, bet po mirties juos turi grąžinti.

A.Brazausko našlė grąžino Dramblio ordiną Danijai ir Serafimų ordiną Švedijai.

"Pamenu, kaip tada šiaušėsi A.Brazauskas ir sakė, įsivaizduoji, jie man davė pasirašyti, ką aš turiu padaryti po mirties", – pasakojo V.Kavaliauskas.

Lietuvoje ordinai atimami tik tuo atveju, jei ordino kavalierius padaro sunkų nusikaltimą ir nužemina gavėjo vardą, tada anuliuojamas prezidento dekretas, apdovanojimas atimamas.

Tokių atvejų Lietuvoje yra buvę. Beje, ir tarpukario Lietuvoje 20 savanorių medalių buvo anuliuoti.

"Mano nuomone, tas pats turėtų galioti ir už apgavystę gaunant ordiną. Nenorėčiau konkretizuoti, bet buvo keli atvejai, kai žmonės gavo apdovanojimus, suklastoję informaciją. O paskui valdžia nežinojo, ką su jais daryti. Jie tada sklypus gavo lengvatine tvarka. Dabar sugriežtinta kandidatų patikra. Nors sukčių visada pasitaiko", – teigė V.Kavaliauskas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Nezabitauskas

Nezabitauskas portretas
Ne tik Čepas, bet gal net daugiau ir Kostas Kaukas, buvęs frontininkas, eidavo šnekėtis su rusų kariškiais. Kaukas su karininko "frenčiumi" ir virtine ordinų bei medalių rusams darė didesnį įspūdį ir įtaką. Žinoma, tai Čepo nuopelnų nenubraukia. Tik nepersistenkim su liaupsėmis, neva jis išsaugojo Klaipėdą Lietuvai ir pan..

nevertas

nevertas portretas
Pritariu kad daug yra neteisingai apdovanojami nes nėra palaikymo nes jeigu tu neturi kas palaikytu iš seimo prezidentūros ministerijos ir t.t. tavo nuopelnai nulis aš susidūrusi kaip Šiuliai apdovanoti pagerbti Motina išauginusia 11vaiku kokius kryžiaus kelius praejau.. ..

To Broniui

To Broniui portretas
Taigi ir gavo medalį "už nuopelnus". Ko dar reikia? Gal kaip Brežnevą nukabinėti? Aš tokį pat turiu ir man pakanka
VISI KOMENTARAI 17

Galerijos

Daugiau straipsnių