Inkubatorius vardu Chealsea

Kartais susidaro įspūdis, jog kai kurie pastatai yra ne vien žmogaus poreikiams sukurti statiniai, o tarsi savarankiški individai, gyvenantys savo gyvenimus. Jeigu jie mokėtų kalbėti, daug įdomaus pasakotų. Tačiau kai kuriems iš jų nereikia nei burnos, nei liežuvio, jų reputacija kalba pati už juos.

Įsivaizduokime statinį, kuriame vyksta sparti gyventojų kaita. Dar daugiau, įsivaizduokime tokį pastatą, kuris dėl nepaaiškinamų iracionalių priežasčių, lyg medus širšes traukia tam tikros rūšies žmones, o pastarieji lyg susitarę palieka jame savo neišdildomą pėdsaką.

Be abejonės, egzistuoja pasaulyje ir tokios vietos, kurių aura yra tiršta bei tokia klampinanti, jog atrodo, kad jų koridoriuose ir kambariuose vis dar klajoja didžiųjų kūrėjų vėlės.

Būtent toks yra viešbutis "Chealsea" Manhatane Niujorke. Statytas bei įrenginėjamas jis buvo nuo 1883-iųjų iki 1885 metų ir pirmą kartą atidarytas 1884 m.

Šis dvylikos aukštų raudonų plytų pastatas per savo egzistavimo laikotarpį dėl nesuvokiamų priežasčių pritraukė visą tuntą kultūros atstovų – rašytojų ir mąstytojų, aktorių ir režisierių, muzikantų, vizualiojo meno atstovų, dizainerių ir netgi tokį žmogelį vardu Andy Warholas (1928–1987).

Viešbutį "Chealsea" statė architektų firma "Hubertas, Pirsonas ir Ko". Šis naujojo Karalienės Anos ir Viktorijos naujosios gotikos architektūrinius stilius jungiantis pastatas buvo vienas pirmųjų gyvenamųjų-nuomojamų privačių daugiabučių Niujorke ir tuo laiku – pats aukščiausias pastatas mieste.

Minėta kompanija dar iki viešbučio "Chealsea" buvo sukūrusi sėkmės sulaukusį gyvenamąjį būstą specialiai menininkams, mat vienas kompanijos dalininkų, architektas Philipas Gengembre‘as Hubertas (1830–1911) vadovavosi Prancūzijos filosofo Froncoiso Marie Charlesio Fourier (1772–1837) idėjomis. Šio ankstyvojo socializmo atstovo doktrinos skelbė, kad kiekviename pastate turi gyventi konkrečios profesijos atstovai ir jų būstas turi būti pritaikytas profesinėms bei asmeninėms reikmėms.

Vadinamųjų "Huberto namų klubo" (šešių aukštų, pastatytas 1880 m.) apartamentų sėkmė paskatino firmą sukurti daugiau panašių pastatų. Vadovaujantis minėtomis idėjomis, viešbutyje "Chealsea" patalpos ir interjeras buvo įrengti taip, kad nevaržytų kūrybinio darbo ar įkvėpimo paieškų. Tam, kad jo gyventojai galėtų dėl nieko nesukti galvos, pastate numatyta laikyti apdailos darbininkų, elektrikų ir santechnikų brigadą, kuriai pastato kūrėjai rezervavo dalį butų.

Tarp išskirtinių architektūrinių bruožų verta paminėti subtilius gelžbetonio balkonus augalams bei didžiuosius laiptus, besidriekiančius dvylika aukštų. Per savo egzistavimo laikotarpį viešbutis ne kartą bankrutavo, keitė savininkus, tačiau, nepaisant iškilusių sunkumų, nugyveno itin spalvingą gyvenimą.

Būtent bankrotas nutraukė P.G.Huberto socialistinės komunos eksperimentą. 1905 m. viešbutis "Chealsea" pakeitė savininkus ir tapo prabangiu viešbučiu. Vis dėlto nepaaiškinama meno kūrėjų trauka šiam statiniui išliko. 1966 m. viešbutis "Chealsea" buvo pripažintas vienu svarbiausių Niujorko objektų, o 1977 m. įtrauktas į nacionalinį istorinių JAV vietovių registrą.

Šioje vietoje lankėsi ar buvo apsistoję Markas Twainas (1835–1910), O.Henry (tikrasis vardas Williamas Sydney Porteris 1862–1910), Thomas Wolfe‘as (1900–1938), Jackas Kerouacas ir jo bičiuliai, Simone de Beauvoir (feminizmo patriarchė, 1908–1986) ir Jeanas-Paulis Sartre'as (egzistencializmo guru, 1905–1980), Charlesas Bukowskis (1920–1994) ir daugybė kitų. Iš muzikantų galima paminėti Tomą Waitsą (1949), Jimą Morrisoną (1943–1971), Bobą Dylaną (1941), Alice‘ą Cooperį (1948), Jimį Hendrixą (1942–1970), Cher (1946), Pattį Smith (1946), Iggy Popą (1947), Madonną (1958), Edith Piaf (1915–1963), grupių "Pink Floyd" ir "The Grateful Dead" narius bei daugelį kitų. Iš režisierių – Stanley Kubricką (1928–1999) ir čeką Milošą Formaną (1932), o iš vizualiojo meno kūrėjų – dailininką Jacksoną Pollocką (1912–1956) ir jau minėtą žmogelį A.Warholą.

Būtent čia apsistojęs velsiečių poetas Dylanas Thomasas (1914–1953) mirtinai apsinuodijo alkoholiu (paskutinieji jo žodžiai prieš mirtį: "Ką tik išgėriau 18 gryno viskio taurių. Manau, kad tai – rekordas). Būtent šioje vietoje mokslinės fantastikos rašytojas Arthuras C.Clarke‘as (1917–2008) parašė savo šedevrą "2001-ųjų kosminė odisėja" (2001: A Space Odyssey, 1968). Būtent čia, pasak legendos, vienu metu gyvenę Janis Joplin (1943–1970) ir Leonardas Cohenas (1934–2016) smagiai praleido laiką, o nemokša "Sex Pistols" bosistas Sidas Vicious (1957–1979) "abipusiu sutarimu" paskerdė savo draugę Nancy Spungen (1958–1978).

Viešbutis "Chealsea" yra ne kartą tapęs filmų veiksmo vieta arba jų kūrimo aikštele, taip pat apie jį sukurta dokumentikos juostų, jam teko garbė būti įamžintam romanuose ir dainose. Būtent tas pats A.Warholas apie šio viešbučio gyventojus sukūrė eksperimentinį filmą "Chealsea merginos" ("Chealsea Girls", 1966). Šis kūrinys neliko neįvertintas, 1968 m. A.Warholo kaimynė – tokia feministė Valerie Solanas (1936–1988) į jį šovė iš pistoleto.

Susidaro įspūdis, jog tarp menininkų galioja nerašytas susitarimas, jeigu nebuvai įkėlęs kojos į viešbutį "Chealsea", negali vadintis menininku. Minėtas čekas M.Formanas pasakojo, jog po filmo užbaigimo 1967 m. jam nelikę pinigų. Kažkas režisieriui pataręs, jog viešbutyje "Chealsea" jis galėsiąs likti tol, kol ras lėšų.

"Tuo metu viskas, ką aš žinojau apie "Chealsea", buvo tik tai, jog ten gyvena kai kurie hipių pasaulio žmonės. Vis dėlto nežinojau, kad tas pastatas turi lėčiausią liftą visoje šalyje", – pastebėjo M.Formanas.

Viešbutis traukia ne tik menininkus, daugelis svajoja bent pauostyti tą vietą, kurioje orą pagadino koks nors jų dievukas, tad rezervuoti šio viešbučio kambario ilgą laiką buvo neįmanoma. 2011-ųjų vasarą nauji viešbučio savininkai uždarė duris lankytojams, prasidėjo renovacija, kuri baigsis 2018 m. Meno ir autentikos mėgėjai nerimauja, jog pokyčiai gali sugadinti pastato aurą.


Šiame straipsnyje: Chealseaviešbutis Chealsea

NAUJAUSI KOMENTARAI

ACTO GARINTOJŲ ASOCIACIJOS PIRMININKAS

ACTO GARINTOJŲ ASOCIACIJOS PIRMININKAS portretas
MASONAI!!!!!

Juros 1

Juros 1 portretas
Buusiame policijos komisariate reikia ikurti kazka panasaus i Chelsea, vis tiek atsiras durniu, pamisusiu del mados.

Svajone

Svajone portretas
Kazkam ten pagyventi yra siekiamybe, kazkam - tustybe. O siaip tai ta vietele kiek primena siaubo filma, neabejoju, ten ir vaiduokliu turetu buti.
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Artėja svarbi valanda
  Artėja svarbi valanda

  Esame netolimos praeities liudininkai, kai savivaldybėse buvo lenktyniaujama, kas daugiau ir greičiau atleis darbuotojų ir taip esą sutaupys lėšų. ...

  3
 • Ar reikėjo keisti valgiaraščius mokyklose ir darželiuose?
  Ar reikėjo keisti valgiaraščius mokyklose ir darželiuose?

  Prasidėjus naujiems mokslo metams pakeisti mokyklinio amžiaus vaikų ir darželinukų mitybos valgiaraščiai. ...

  7
 • Uostamiesčio centre – mašinų karalystė
  Uostamiesčio centre – mašinų karalystė

  Klaipėdoje negyvenu jau 8 metus, tačiau grįžtu pasisvečiuoti į gimtąjį miestą kone kas mėnesį. Džiaugiuosi Klaipėdos atsinaujinimu, aktyvėjančiu ir iš mirties taško kylančiu gyvenimu. ...

  10
 • Pinigai į priekį, o logikos nereikia
  Pinigai į priekį, o logikos nereikia

  Kai beveik prieš metus „Lietuvos žiniose“ perskaičiau, kad šilumos vartotojai bus verčiami jungtis prie centrinio šildymo, skyriau tam nelabai daug dėmesio. O derėjo, nes dabar sukioju pirštą prie smilkinio girdėd...

  1
 • Smarvė – pietinėje uostamiesčio dalyje
  Smarvė – pietinėje uostamiesčio dalyje

  Prieš daugiau nei savaitę pietinė miesto dalis kentėjo nuo baisaus dvoko. ...

  42
 • Veto dyzeliniams automobiliams
  Veto dyzeliniams automobiliams

  Kovodama su taršių automobilių žala gamtai, valdžia ketina imtis kardinalių priemonių. Politiniuose užkulisiuose jau seniai šnabždamasi, kad veikiausiai jau netolimoje ateityje šalyje bus įvestas mokestis mašinoms. Kol &sca...

  37
 • Visa tiesa apie taršą Klaipėdos mieste
  Visa tiesa apie taršą Klaipėdos mieste

  Žmogaus veikla daugeliu atvejų sukelia įvairiausią aplinkos taršą, taip pat ir kietosiomis dalelėmis, neskirstant, ar tai pramonė, ar transportas. Laikui bėgant ir pati gamta „iškrečia“ tokių išdaigų kaip ugnikalni...

  25
 • Pakeliui į kapines – makabriškas palinkėjimas
  Pakeliui į kapines – makabriškas palinkėjimas

  Lietuvos kelininkų ir tų, kurie nusprendžia, kokius ženklus kur statyti, darbas stebina ne tik dėl abejotinos kokybės. ...

  5
 • Stebina Klaipėdos miesto tarybos nario gynėjos
  Stebina Klaipėdos miesto tarybos nario gynėjos

  Noriu pareikšti savo nuomonę apie šiuo metu labai pagarsėjusį Klaipėdos tarybos narį Viačeslavą Titovą. ...

  73
 • Ar drausti gyvūnų pasirodymus?
  Ar drausti gyvūnų pasirodymus?

  Po skandalingo "VIP" cirko pasirodymo Klaipėdoje, kai žiūrovams pagailo nustekentos ir pavargusios meškutės, tūkstančiai lietuvių pasirašė elektroninę peticiją "Už cirką be kankinamų gyvūnų". ...

  9
Daugiau straipsnių