Kalinius perauklės tik fizinis darbas

 • Teksto dydis:

Dabar kažkodėl internete skelbiama labai daug straipsnių apie įkalinimo įstaigose įsitvirtinusias kastas bei su jomis susijusią subkultūrą.

Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad ir šios kastos, ir ši subkultūra į Lietuvą atkeliavo iš Sovietų Sąjungos laikų.

Būtent prieškario ir pokario metais šioje blogio imperijoje buvo tūkstančiai konclagerių, kuriuose kalėjo milijonai nekaltų piliečių, o su jais kartu – kriminaliniai nusikaltėliai, recidyvistai ir visokie atmatos. Šių tais laikais buvo nesuskaičiuojama gausybė.

Istorinis faktas, kad prieš pat Antrąjį pasaulinį karą į SSRS semtis koncentracijos stovyklų patirties buvo atvykę ir nacių atstovai, kurie jau tada norėjo pasimokyti iš sovietų.

Visiškai akivaizdu, kad lageriuose neoficialiai savo tvarką įvedinėjo būtent kriminalinių kalinių grupė. Su tuo taikstėsi ir lagerių prižiūrėtojai, turėję iš to ne tik materialinės, bet ir organizacinės naudos.

Mat neoficialūs susitarimai su vadinamaisiais vierchais suteikė galimybę be didesnių pastangų palaikyti drausmę įkalinimo įstaigose.

Kitaip tariant, kaip ir nacių konclageriuose, sovietiniuose lageriuose ir kalėjimuose realiai tvarką palaikė kriminaliniai autoritetai.

Būtent dėl to atsirado ir kalinčiųjų suskirstymas į kastas: įteisinti vagys, "vierchai", "bachūrai", "chmyriai", "drambliai" "gaidžiai" ir kitokie.

Lietuvoje šitokia kriminalinė skirstymo praktika yra išlikusi iki šiol. Per visus nepriklausomybės metus niekas nieko nedarė, o iniciatyvos ką nors keisti šioje srityje atsirado tik Kalėjimų departamentui ėmus vadovauti R.Krištaponiui.

Būtent jam vadovaujant įkalinimo įstaigose imta keisti nusistovėjusią sovietinę vidinę pseudokultūrą. Būtent dėl to pernai kilo tokia pasipriešinimo banga iš kalinčiųjų.

Tačiau padaryta dar pernelyg mažai. Kaliniams pirmiausia reikėtų taikyti vienodus reikalavimus. Jie neturi turėti teisės apsipirkinėti kalėjimų parduotuvėse (juk ne sanatorijoje yra), visi turėtų gauti vienodą maistą ir maitintis vienodai.

Jiems nereikėtų leisti pasirinkti ir apgyvendinimo blokų, įkalinimo įstaigos vadovai turėtų griežtai nustatyti, kas kur gyvens. "Vierchus" reikėtų privaloma tvarka apgyvendinti sykiu su "gaidžiais" be jokios galimybės išsikelti kitur.

Turėtų vykti ir rotacija: po kelių mėnesių "vierchus" "gaidyne" turėtų pakeisti "bachūrai" ir taip toliau, kol kastos susimaišytų tarpusavyje ir nunyktų.

Be to, visi be išimties kalintieji turėtų prievarta dirbti fizinius darbus. Čia galima būtų panaudoti sovietinę (tiksliau – iš carinės Rusijos perimtą) praktiką.

Dirbti bent aštuonias valandas per dieną turi būti privalu kiekvienam. Juk reikia tiesti kelius, valyti kanalus, skaldyti akmenis, kasti sniegą, pjauti ir genėti medžius.

Dirbančių kalinių priežiūrai galima būtų panaudoti ginkluotus šauktinius ir reguliariąją kariuomenę.

Dabar gi įkalinimo įstaigose niekas nedirba, o tada prisigalvojama įvairių negerų dalykų, visuomenė kalinčius turi išlaikyti, taip skatinami parazitavimo įpročiai. Be to, privertimas dirbti taip pat būtų veiksnys, panaikinantis kastas kalinimo įstaigose.

I.Ivanovas

Norite pranešti naujieną? Rašykite mums adresu portalas@diena.ltNAUJAUSI KOMENTARAI

kotas

kotas portretas
B8tina atnaujinti Sunkiųjų Darbų kalėjimus prievartautojams, žudikams, teroristams ir recidyvistams. Tik darbas padarytų juos žmonėmis. Orumą ir žmogaus teises jie savo valia palaidojo.

Anonimas

Anonimas portretas
,,Arbeit Macht Frei,, Neprarado aktualumo ir dabar. Nusikaltelis PRIVALO darbu atlyginti padaryta zala nukentejusiam ir darbu atpirkti savo padaryta nusikaltima. ZMOGZUDIUS SAUDYTI.

Nezabitauskas

Nezabitauskas portretas
Būtų žingsnis teisinga kryptimi. Jis bus žengtas, kai Europa ateis į protą. Ir tegu neskiedžia liberalai apie žmogaus teises ir orumą, tegu neveidmainiauja, smerkdami prievartą - o ką, nusikaltėlio laikymas už grotų nėra prievarta? Bausmė už nusikaltimą visada yra prievartinė. Mielas ar nemielas yra prievartinis darbas, bet nusikaltėliai turi dirbti, išlaikydami save ir atlygindami nuostolius nuo jų nukentėjusiems.
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • „Bardakas“ gaivina Klaipėdos senamiestį?
  „Bardakas“ gaivina Klaipėdos senamiestį?

  Nežinau, kodėl žmonės taip pyksta. Aš labai džiaugiuosi, kad praėjusią vasarą Klaipėdoje pradėjo veikti baras "Bardakas". ...

  53
 • Telefoną apdrausti <span style=color:red;>(ne)</span>verta?
  Telefoną apdrausti (ne)verta?

  Noriu įspėti žmones, kad pirkdami mobiliuosius telefonus ir nusprendę juos apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų gerai pagalvotų. ...

  16
 • Klaipėdiečiai: skiepyti vaikus reikia
  Klaipėdiečiai: skiepyti vaikus reikia

  Šalyje siaučiant tymams, vaikus auginantys tėvai pasidalijo į dvi grupes. Vieni tėvai tikina, kad pagal nacionalinį skiepų kalendorių privalomi skiepai gali atnešti daugiau žalos negu naudos. Kiti tėvai, priešingai, skuba tikrinti...

  3
 • Po reformos – mažiau eurų?
  Po reformos – mažiau eurų?

  Dar pernai valdininkai liaudžiai dalijo pažadus apie nuo sausio didėsiantį darbo užmokestį. Visgi, panašu, jog įvykdžius mokesčių reformą žadėtų pinigų dalis gyventojų taip ir nesulaukė. Klaipėdiečių nuomonės šiuo klausimu i&...

  5
 • Ar reikalinga elektroninė balsavimo sistema?
  Ar reikalinga elektroninė balsavimo sistema?

  Jau daugelį metų pareigą tėvynei atliekantys žmonės per rinkimus drausmingai žygiuoja į balsuoti skirtas kabinas. Vis dėlto technologijų amžiuje kai kuriems klaipėdiečiams šis balsavimo būdas atrodo atgyvena. ...

  8
 • Kandidato atsakomoji nuomonė
  Kandidato atsakomoji nuomonė

  Dėl straipsnyje "Moralinis politikų veidas: teistumas – ne kliūtis" nurodytų teiginių joks žurnalistas į mane nesikreipė, paaiškinimų neprašė. Straipsnis tendencingas ir neatitinka tikrovės, nes: ...

 • Vaistai parduotuvėje? Puiku!
  Vaistai parduotuvėje? Puiku!

  Nuo sausio 1 dienos Lietuvoje nereceptinių vaistų jau galima įsigyti ne tik vaistinėse, bet ir degalinėse bei prekybos centruose. Ką apie naują prekiavimo vaistais tvarką mano klaipėdiečiai? ...

  4
 • Kaip vertinate politikų reklaminę kampaniją?
  Kaip vertinate politikų reklaminę kampaniją?

  Rinkimų įkarščiui įgaunant pagreitį, apie šiųmetę kampaniją klausinėjami klaipėdiečiai pasidalijo į dvi stovyklas. Kai kurie miestiečiai pasigedo žmogiško ryšio su kandidatais, mat dalis politikų pirmenybę teikia ne ...

  24
 • Klaipėdietė priblokšta: už šukuoseną – 160 eurų
  Klaipėdietė priblokšta: už šukuoseną – 160 eurų

  Grožio paslaugas teikiantys verslininkai atrodo tarsi visai išprotėję. ...

  68
 • Ar teistiems žmonėms leisti dalyvauti rinkimuose?
  Ar teistiems žmonėms leisti dalyvauti rinkimuose?

  Artėjant savivaldos rinkimams, it bangos į krantą dūžta kai kurių kandidatų viltys. Dėl teistumo praeityje iš kandidatų sąrašų visoje Lietuvoje išbraukta apie 300 asmenų. Klaipėdiečių nuomonės šiuo klausimu iš...

  17
Daugiau straipsnių