Bėgliai, Vokietija ir mes

Dabartinis bėglių antplūdis, ko gero, yra didžiausias iššūkis Europos Sąjungai (ES) visoje jos istorijoje. Reikia viltis, kad bus galima išspręsti krizę nepakenkiant bendram Europos projektui.

Reikia priimti bėglių. To reikalauja mūsų istorijos patirtis – nėra žemyno, kuris nebūtų priglaudęs lietuvių. Ir Sibiro tremtinių kančias lengvino užjaučiantys vietos gyventojai, kurie patys itin vargingai gyveno.

To reikalauja eilinis solidarumas. Nuolat jo reikalaudami ir dažnai jo sulaukdami, negalimo nusigręžti nuo kitų ES šalių jos bėdų valandą, kai jos prašo paramos.

To reikalauja krikščioniškasis ir humanistinis gailestingumas. Bėglių priėmimo priešininkai dažnai vaizduoja ginantys krikščionišką Europos paveldą ir vertybes. Šie krikščionybės gynėjai turi žinoti, kad krikščionys raginami alkaną papenėti, trokštantį pagirdyti, pakeleivį į namus priimti. Tai tik dalis labdarybės darbų kūnui.

To reikalauja eilinė savigarba. Turime įveikti išankstinės nuostatas, nemanyti, kad kitų rasių, religijų ir tautų žmonės yra menkaverčiai arba kokie nors laukiniai. Ir save, ir savo tautą žeminame, jei manome, kad 3 tūkst. bėglių kaip nors sugadins gyvenimą trims milijonams, kad mūsų gyvenimo būdas taip lengvai statomas į mirtiną pavojų.

Bet reikia priešintis naujausiems Vokietijos reikalavimams. Kanclerė Merkel pasiūlė įvesti privalomas kvotas pabėgėlių perskirstymui. Ji ragina nustatyti proporcinę sistemą, nepriklausomą nuo atvykstančių asmenų skaičiaus. Jei teisingai suprantu pasiūlymą, į Europą atvykus pusei milijonų bėglių, kiekviena šalis turi priimti nustatytą skaičių. Jei atvyksta milijonas bėglių, privalu priimti du kartus daugiau. Jei bėglių skaičius pasiekia du milijonus, privaloma priimti keturis kartus daugiau. Beveik ad infinitum.

Vokiečiai gražiai elgiasi atverdami savo širdis ir pinigines bėgliams. Jei Vokietija nori priimti milijoną bėglių, tai jos reikalas. Jei ji apgyvendintų du milijonus migrantų, turėtume žavėtis jos dosnumu ir geranoriškumu. Bet Vokietija negali priimti, tarkime, du milijonus bėglių, ir tada reikalauti, kad kitos ES šalys priglaustų 60, 50, ar 40 proc. tų atvykėlių. Juolab kad dėl to iš anksto nesusitarta, net nediskutuota.

Europa nebesaugo savo sienų, faktiškai jų nebėra. Vokietija suvaidino lemiamą vaidmenį jas bent laikinai sugriaunant. Europa be sienų yra dar patrauklesnė negu Europa su jomis. Anot dienraščio „New York Times“, į Vokietiją atvykę sirai ir irakiečiai savo giminaičiams rašo, kad vokiečiai jiems duoda butą, pinigų, patikrina sveikatą, tad skatina giminaičius skubiai atvykti.

Praeitą penktadienį svarbiausio Irako dvasininko ajatolos Ali al-Sistani atstovas, kaip ir ne vienas Irako valdžios pareigūnas, paragino jaunimą būti kantriais ir likti šalyje, nekeliauti kitur. Jau paplitusi žinia, kad Europa nebesaugo savo sienų, skatins kitus, ypač afrikiečius, išnaudoti šią progą, kol durys dar neužtrenktos.

Vokietija viena negali nuspręsti, ką ES turi daryti, net jei Merkel palaiko jos ištikimas antrininkas Prancūzijos prezidentas Hollande. Klausimas per svarbus, kad būtų galima jį išspręsti per kelias dienas ar pagal kokią nors dirbtinai skubią darbotvarkę. Šalys turi pasitarti tarpusavyje ir su savo piliečiais. Lietuvoje šitokių klausimų negali spręsti vien tik Europos reikalų komitetas. Turi pasisakyti visas Seimas.

Gal po tinkamo svarstymo ES pritars privalomoms kvotoms neribotam bėglių skaičiui. Gal Vokietija elgiasi teisingai, ir kitos šalys turėtų sekti jos pavyzdžiu. Bet jos pačios turi tai nutarti. Esu girdėjęs, jog Vokietijos diplomatai daro milžinišką spaudimą Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims. Vokiečiai įspėja, kaip neseniai gerokai švelniau įspėjo buvęs Švedijos užsienio reikalų ministras Bildtas, kad Lietuvos žodžiai ir veiksmai nebus pamiršti.

Prezidentė Grybauskaitė dažnai vaizduojasi esanti bebaimė Lietuvos interesų gynėja. Būtų gerai, kad šį kartą ji įveiktų savo įprastą nuolankumą Vokietijai ir Merkel, ir reikalautų, kad būta duota laiko šiuos klausimus nuodugniai pasvarstyti.

Nenoriu būti blogai suprantamas. Europa turi dosniai elgtis su bėgliais, turi labiau padėti nuskriaustiesiems. Bet abejoju, ar atvirų durų politika yra veiksmingiausias būdas, juolab, kad už tą pačia pinigų sumą galima gerokai daugiau žmonių pašelpti jų šalyse negu Europoje. Be to, yra realus pavojus, jog dabartinė politika sukels pasipiktinimą, kurį išnaudos populistinės antieuropinės partijos.

Bet kartoju, kad Lietuva lengvai gali ir turėtų priimti gerokai daugiau bėglių negu dabar numatyta.



NAUJAUSI KOMENTARAI

va

va  portretas
Jau lietuvos bedarbiai savo pasalpa atiduoda emigrantams tai gal prezidente ir seimas galetu savo algas skirti emigrantams.Austrevicius zadejo juos idarbinti nes kietuviai pagaji prasigere.Noreciau pamatyti emigranta dirbant.)

Runkelis

Runkelis portretas
Gerb. K.Girnius pataria su bėgliais elgtis žmoniškai ir mielai atkelti šalies vartus. Tai, žinia, jo-politiko patarimas. O mes, eiliniai gyventojai, su ir taip jau apkarpytais atlyginimais, ar pensijomis, pašalpomis NEGALIME dar labiau suspausti savo buityje. Pensijoms, algoms kelti pinigų nėra, o bėgliams yra. Tai kas čia Laisvoj Lietuvoj darosi? Ką?

Kęstas Br.

Kęstas Br. portretas
Kaip mes ruošiamės pokyčiams? Pagal Seimo naujai priimtą įstatymą, Lietuvos lenkų moksleiviai laiko bendrą lietuvių kalbos egzaminą (tokį pat, kokį laiko lankantys mokyklas su dėstymu lietuvių kalba ir visai nesimokantys lenkų kalbos), bet lenkams leidžiama padaryti daugiau klaidų lietuvių kalbos egzamino metu. Nori mokytis lenkų kalba - nešk dvigubą naštą. Ha ha ha... Lenkijos parlamentas gi ragina Lietuvą lenkų tautinei mažumai užtikrinti tinkamas sąlygas mokytis lenkų kalba. Mūsų juokai jiems nepatinka. Mes Seime priiminėjame juokelius, kurie erzina mūsų svarbiausią strateginę gynybos sąjungininkę. Kas čia juoksis paskutinis? Daugiau apie tai - guglinant žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.
VISI KOMENTARAI 12

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių