Hibridinės nacių išdaigos

Vieną svarbiausių vaidmenų, įveikiant nacionalsocializmą ir jam talkinantį fašizmą, suvaidino Didžioji Britanija su Winstonu Churchilliu (1874–1965) priešakyje. Sunku įsivaizduoti, kokiame pasaulyje dabar gyventume, jeigu ne šio politiko stipraus alkoholio bei kandaus humoro prisodrinta drąsa ir ryžtas.

Vis dėlto istorija galėjo pasisukti ir kita, kardinaliai priešinga kryptimi, mat tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek JAV buvo nemažai asmenų, siekusių santarvės su Trečiuoju reichu.

Jungtinės Karalystės politiniam elitui ramybės nedavė būsimosios karalienės Elizabeth II (1926) dėdė. Trumpai valdęs karalius Edwardas VIII (1894–1972) bei jo būsimoji žmona, palaidu lytiniu gyvenimu garsėjusi Wallis Simpson (1896–1986), kuri neslėpė savo simpatijų Adolfo Hitlerio (1889–1945) režimui. Maža to, W.Simpson bičiuliavosi su kai kuriais nacių elito asmenimis. 1937 m. žymieji įsimylėjėliai net nuvyko į Trečiąjį reichą, kur susitiko su Adolfu.

Vis dėlto vokiečių pasiekta svarbi propagandinė pergalė, įgijus Didžiosios Britanijos soste savo marionetę, nebūtų leidusi daryti tiesioginės įtakos šios valstybės politiniams procesams bei sprendimams. Kur kas didesnę grėsmę Jungtinei Karalystei karo išvakarėse kėlė nauja politinė jėga – Britanijos fašistų sąjunga (British Union of Fascists, sutrumpintai BUF). Didiko ir politiko Oswaldo Ernaldo Mosley (1896–1980) vedama partija anapus Lamanšo siekė perkelti Vokietijoje, Ispanijoje ir Italijoje įsivyravusias tendencijas.

Kaip ir naciai bei fašistai, O.E.Mosley partija turėjo savo karinę atšaką, vadinamuosius juodmarškinius (blackshirts). Naujoji kylanti politinė organizacija gyrėsi vienijanti 50 tūkst. narių bei reguliariai rengė maršus, įsiveldama į smurtines konfrontacijas su kairiaisiais bei žydais. Vienas garsiausių įvykių nutiko 1936 m. spalį, rengiant eitynes per Istendą – Londono darbininkų rajoną, kuriame gyveno ir gausi semitų bendruomenė.

1940 m. gegužę vokiečiams okupavus Prancūziją, O.E.Mosley agitavo Didžiąją Britaniją siekti tariamos taikos su naciais. Tos pačios gegužės 23 d. jis buvo sulaikytas. Bene visą karą O.E.Mosley praleido už grotų taip ir nepareiškus jam oficialių kaltinimų. 1977 m. dainininkas Elvis Costello (1954) jo garbei sukūrė dainą "Menkesnis už nulį" ("Less Than Zero").

Tuo metu anapus Atlanto taip pat netrūko spalvingų reiškinių bei asmenybių. Antisemitizmu garsėjęs automobilių pramonės karalius Henry Fordas (1863–1947) milžiniškomis pinigų sumomis rėmė Vokietijos nacių partiją, kai joje dar tebuvo anekdotų verti politiniai marginalai. Karo metu H.Fordas finansavo judėjimą, pasivadinusį "Pirmiausia Amerika komitetu" ("America First Committee"). Ši organizacija, vėlgi prisidengdama taika, siekė šimtaprocentinio JAV atsiribojimo nuo įvykių Europoje ir kitose pasaulio dalyse.

Per trumpą savo egzistavimo laikotarpį ji spėjo pritraukti 800 tūkst. narių (veikla pradėta 1940 m. rusėjo 4 d., o nutraukta 1941-ųjų pabaigoje po Perl Harboro užpuolimo). Šį judėjimą, vienijusį turtingus, žinomus ir antisemitizmu garsėjusius asmenis, įkūrė Jeilio universiteto teisės studentai, o jo veidu tapo pirmasis Atlantą perskridęs aviatorius Charlesas Augustus Lindberghas (1902–1974).

1941 m. rugsėjo 11 d. žymusis lakūnas pareiškė, esą žydai, susimokę su britais bei Franklino Delano Roosevelto (1882–1945) administracija, siekia įtraukti amerikiečius į karą.

Kita organizacija, siekusi tų pačių tikslų kaip ir "Pirmiausia Amerika komitetas", buvo atvirai nacizmą šlovinusi organizacija "Vokiečių amerikiečių sąjūdis" ("German American Bund").

Naciai dėjo daug pastangų, kad įkurtų savo filialą JAV. Jau XX a. trečiojo dešimtmečio pradžioje ten ėmė reikštis nacizmui simpatizuojančios jėgos. 1933 m. gegužę Rudolfas Hessas (1894–1987) įpareigojo vokiečių kilmės emigrantą ir nacių partijos narį Heinrichą Spanknobelį (1893–1947) sukurti stiprią nacistinę organizaciją JAV teritorijoje. Tai buvo padaryta tų pačių metų liepą.

Grupuotė "Naujosios Vokietijos draugai" ("Friends of New Germany") susikūrė, susivienijus smulkesnėms nacistų gaujoms. Ji jungė 5–10 tūkst. narių, kurie daugiausia veikė Niujorke. Jie rašė propagandinius straipsnius, infiltravosi į nepolitines vokiečių sueigas bei agitavo boikotuoti žydišką produkciją.

Vis dėlto vidaus intrigos H.Spanknobelį greitai išstūmė iš lyderio posto, o jau 1933 m. spalį jis buvo pripažintas neužsiregistravusiu užsienio agentu ir deportuotas.

1935 m. R.Hessas eliminavo "Naujuosius Vokietijos draugus", o jų nariams nurodė pereiti į naują politinę draugiją "Vokiečių amerikiečių sąjūdį". Jos vadu tapo Pirmojo pasaulinio karo (1914–1918) veteranas Fritzas Julius Kuhnas (1896–1951), turėjęs JAV pilietybę. Naujosios organizacijos nariai rengė maršus po Niujorką šalia nacistinės atributikos nešdami ir JAV vėliavą, tuo norėdami parodyti, kad nacionalsocializmą ir amerikietiškumą įmanoma suderinti.

Be nuolatinių mitingų ir smurtinių konfrontacijų su opozicija, amerikietiški naciai įkūrė begalę vasaros stovyklų visose JAV, kuriose buvo mokoma nacistinės ideologijos, kultūros bei gyvenimo būdo. Žinomiausia jų – Siegfriedo stovykla Yanphanko gyvenvietėje, Long Ailendo (Niujorko valstijoje).

1939-ųjų vasarį įvyko žymiausias JAV nacių mitingas, kai daugiau nei 20 tūkst. asmenų susirinko uždaroje "Madison Square Garden" arenoje.

Vėliau tais pačiais metais JAV valdžia apkaltino F.J.Kuhną pasisavinus 14 tūkst. dolerių, priklausančių "Sąjūdžiui". Už šių pinigų pradanginimą ir vengimą mokėti mokesčius, jis buvo nuteistas ir įkalintas, o po karo taip pat deportuotas į Vokietiją. Po F.J.Kuhno arešto "Sąjūdis" nebeatsigavo.

Nepaisant, to, jog JAV dar nebuvo įsitraukusi į karą, jos valdžia pradėjo griežtą kovą su nacizmo propaganda ir Reicho režimui simpatijas jaučiančiais asmenimis. 1942 m. gruodį JAV spaudoje grupė žymių vokiečių kilmės amerikiečių išplatino atsišaukimą, smerkiantį A.Hitlerio ideologiją bei santvarką, vadindami juos Vokietijos istorijos gėda.NAUJAUSI KOMENTARAI

to Istorijos studentai

to Istorijos studentai portretas
Tikra tiesa. Ne tik į Lietuvą, bet ir į Vakarus

Istorijos studentai

Istorijos  studentai portretas
Taip pat savo kraugerišką ideologiją eksportavo Tarybų Sąjunga . Į Lietuvą----------per pogrindinę komunistų partiją , komjaunuolius , įvairias neslaptas priedangos uab.....

kauniete

kauniete portretas
vokietija lyg pulinys musu kontinento -europos "kune"
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Milijoninė alkoholio žala – tik ledkalnio viršūnė
  Milijoninė alkoholio žala – tik ledkalnio viršūnė

  Alkoholio žala aplinkiniams, o ne pačiam geriančiajam, yra milžiniška – Lietuvoje ji sudaro daugiau nei trečdalį visos žalos ir siekia šimtus milijonų eurų, o teikiama pagalba yra nepakankama arba jos visai nėra. Tuo tarpu labiaus...

  1
 • Politinės rinkodaros dumblas
  Politinės rinkodaros dumblas

  Politinės rinkodaros ir savireklamos asas, turbūt garsiausias tėvas Lietuvoje (po Kęstučio P.), parlamentaras ir disidentas Petras G. susirūpino grėsmėmis valstybei, kurią myli kaip pats save ir savo Seimo kėdę. Todėl surašė laišką,...

  6
 • Vietoj „Kvadrato“ – joga
  Vietoj „Kvadrato“ – joga

  Naujienų srauto niekaip neapleidžia švietimo sistemos naujovės. ...

  1
 • Mintys apie 1918-uosius ir jų padarinius
  Mintys apie 1918-uosius ir jų padarinius

  2018-ųjų lapkritis – kupinas išdidumo ir nostalgijos, šalims minint Pirmojo pasaulinio karo pabaigą ir nepriklausomų valstybių susikūrimą (arba atsikūrimą) žlugus Austrijos-Vengrijos, Vokietijos ir Rusijos imperijoms. ...

  1
 • Neteisingas teisingumas
  Neteisingas teisingumas

  Aišku, privati nuosavybė yra neliečiama, o jei liečiama, už ją kompensuojama. Maža smulkmena, dar žiūrint, kieno liečiama. Jei liečiama niekam nežinomų, mažų žmonelių, tie gali ir palūkėti. Pavyzdžiui, šiuo metu grąžinta 99 p...

  7
 • Mėnulio fazių ritmu
  Mėnulio fazių ritmu

  Klejojantis Seimas ruošiasi metro statybai, apie žodžio laisvę burnojanti Mėnulio brolija reikalauja rodyti per televiziją visą jų mitingą iš naujo, minia nori, kad iš narkomanų nebeatiminėtų vaikų, o portalai prisiminė laikus...

  11
 • Pirmyn į kolchozą
  Pirmyn į kolchozą

  Seimas po šešto (!!!) svarstymo pagaliau leido šunims loti. Štai visa dabartinių valdančiųjų esmė vienu sakiniu. Gal uždraustų, bet jei ir uždraudus tas šuva los? Ką su tokiu daryt? Atimt? O kur atėmus dėt? Ai, teg...

  108
 • Kai komplimentai gąsdina
  Kai komplimentai gąsdina

  Neseniai su įvairiataute kompanija įdomiai diskutavome komplimentų tema. Kaip visuomet, kalba prasidėjo nuo lygių teisių sampratos, kol neišvengiamai vieno vaikino buvo ištarta frazė: "Dabar jau nebegalima ir pasakyti panelei, kad ji ...

  7
 • Čia priėjo Ona...
  Čia priėjo Ona...

  ir pasakė: Žinios apie Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdžio mirtį smarkiai perdėtos. Kauno liberalų skyrius, demonstruodamas vidinę jėgą ir tvirtus raumenis, sugebėjo išlaikyti partijos stabilumą ir orumą. Todėl pelnytai Kaunas nusi...

  16
 • Pradžios pabaiga. 100 metų
  Pradžios pabaiga. 100 metų

  Prieš šimtą metų, vienuolikto mėnesio 11 dieną 10 val. 58 min. vokiečių snaiperio kulka pražudė reido metu iš pastato Belgijoje išėjusį britų imperijos kareivį, atvykusį į Europą iš Kanados, George‘ą Law...

  2
Daugiau straipsnių