Labai gėdingas tekstas

Žinote tuos Holivudo režisierių ir rusų humoristų pamėgtus scenarijus, kuriuose herojus per keistokai susidėliojusias aplinkybes atsiduria visai ne ten, kur planavo? Na, čia tie variantai, kai eilinį pilietį vyrai iš FTB palaiko dvigubu agentu ir pagrobia atlikti svarbios misijos, arba pats nelaimėlis, padauginęs velnio lašų, nubunda už dešimties tūkstančių kilometrų nuo pažįstamų vietų.

Tai štai, man atrodo, kad panašiai galėjo nutikti ir Gėdai. Išėjo ji vieną vakarą su šlepetėmis į parduotuvę nusipirkti duonos, pakeliui namo nusprendė duonos paragauti ir skystuoju pavidalu, o paskui – tik migloti prisiminimai, ryškios šviesos, nepažįstami veidai ir rytas, išaušęs jau kur nors Tailande. Nelabai realu, bet kitaip paaiškinti kai kuriuos paradoksus, susijusius su paklydusiu gėdos jausmu, sunkiai įmanoma.

Visada susigūžiu, kai lauko kavinėse išmaldos prašančius benamius pikti raumeningi vyrukai siunčia ant trijų linksmųjų raidžių ir, tiradą pagardinę krūva keiksmažodžių, ragina susirasti darbą. Ne tik todėl, kad šaukia ant niekaip jiems nekenkiančio žmogaus. Labiau dėl to, kad kone galiu garantuoti – jie patys niekada neturėjo to darbo. Na, nebent kaip oficialią profesiją valdžia jau spėjo įteisinti ir varkių sukimą.

Sveikiems, suaugusiems vyrams gėda važinėti prastesniais automobiliais, bet kaulyti pinigų prabangesniam iš pensininkės mamos, užuot patiems pasisiūlius jai padėti finansiškai, – negėda.

Dar mums negėda už akių apkalbinėti draugų, bet kažkaip nejauku nepažįstamo žmogaus renginyje paklausti, kokiais kvepalais kvėpinasi, nes šie tiesiog nuostabūs.

Yra porų, kuriose žmonės nedrįsta pasiūlyti antrajai pusei išmėginti ką nors įdomesnio miegamajame. O štai pasitelkti aktorinius sugebėjimus imituojant ekstazę lovoje ar naudotis prostitučių paslaugomis kažkaip negėda.

Studentams gėda trečią kartą prašyti dėstytojo paaiškinti temą, kurios niekaip nesupranta, bet normalu nusirašinėti.

Gėda skirtis su vyru, gėda būti 30-ies ir netekėjusiai, bet negėda vienintelį turimą gyvenimą leisti būnant nelaimingai, tokį patį dar daryti ir kitą, net nebandant nieko pakeisti.

Gėda bendradarbėms į klausimą, ar sūnus turi panelę, atsakyti, kad turi vaikiną. Tačiau priimti dovanas iš atžalos, pragyvenimui sėkmingai užsidirbančios Olandijoje vagiant dviračius, – negėda.

Yra tokių, kuriems atrodo ne lygis dirbti valytoja ar kasininke. O štai slėpti pajamas, apgaudinėti valstybę ir kaulyti pašalpų – visiškai normalu.

Mums vis dar gėda eiti pas psichologus, nedrąsu garsiai kalbėti apie savo emocinę būklę ar pripažinti, kad reikia antidepresantų. Bet negėda, kai mūsų šalis pirmauja savižudybių statistikos suvestinėse.

Ir per šventes prisigerti taip, kad grindys atsistotų ir trenktų veidan, vis dar labiau socialiai priimtina, negu viešai pasakyti: "Man nepilkite, aš – alkoholikas."

Drovimės šypsotis dėl gelsvų dantų ar užsisegti trumpą sijoną, nes ant šlaunų celiulitas. Bet visai negėda loti ant nepažįstamų žmonių, nes jų kūno masės indeksas, orientacija ar religija kitokie negu mūsų.

Yra tokių, kuriems atrodo ne lygis dirbti valytoja ar kasininke. O štai slėpti pajamas, apgaudinėti valstybę ir kaulyti pašalpų – visiškai normalu.

Dar yra ir tų, kuriems nevyriška garsiai (o jeigu dar prie draugų?) prisipažinti, kad myli savo moterį. Bet išvadinti ją idiote – negėda.

Ir vardyti tokius gėdos paradoksus galima būtų ilgiau, negu užtruktų sulaukti, kol undinėlė atliks špagatą. Tik ar reikia? Vargu. Turbūt labiau reikėtų, kad pirmuosius žingsnius namų link nerangiai dėliojanti gėda judėtų sparčiau. Nes jeigu egzistuoja precedentai, kai svečiame žemyne palikti naminiai gyvūnai savarankiškai autobusais ir krovininiais laivais parkeliauja pas šeimininkus, tai gal yra vilties, kad vieną dieną ir gėda sugrįš būtent ten, kur jai vieta?


Šiame straipsnyje: Gėdagėdos jausmasparadoksai

NAUJAUSI KOMENTARAI

AK

AK portretas
Teisingai surašyta.

.

. portretas
Dabar mokytojai sako, reikia "ugdyti tolerancija". Tokio ugdymo rezultatas toks, kad tolerancija = abejingumas ir gedos nebuvimas...

Anonimas

Anonimas portretas
Bevertis rasinelis...
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Mums per brangūs populistiniai politiniai karai
  Mums per brangūs populistiniai politiniai karai

  Dauguma iš mūsų žino, kad makrolygmeniu karas yra agresyvios ekonominės (valstybės ar valstybių sąjungos) politikos tąsa. Dauguma iš mūsų taip pat žino posakį, kad geriau bloga taika negu geras karas. ...

  4
 • Tik verslas, nieko asmeniša
  Tik verslas, nieko asmeniša

  Prieš bemaž dešimtmetį sukeldama malonų triukšmą į Lietuvą atėjusi finansinių paslaugų kompanija "Barclays" lygiai taip pat demonstratyviai išeina. Nors apie ketinimus palikti Lietuvą užsiminta gerokai anksčiau...

 • Ar tikrai „Brexit“ reiškia „Brexit“?
  Ar tikrai „Brexit“ reiškia „Brexit“?

  „Brexit“ svarbus ne vien britams, bet ir šalims, juntančioms Rusijos ir Kinijos spaudimą, stelbiamoms didelės, bet prastai valdomos Vokietijos arba pernelyg apleistoms Jungtinių Valstijų – ypač regione tarp Baltijos ir Juodosios ...

  1
 • Iš kur tie milijonai?
  Iš kur tie milijonai?

  Švietimo krizė atskleidė ne tik tai, kad Lietuvos mokymosi sistemos pokyčiai visiškai neparengti. Ji numetė šydą nuo mūsų valdžios sukto veido. Teisi Jos Ekscelencija sakydama, kad ši Sauliaus Skvernelio Vyriausybė aroganti...

  3
 • Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai?
  Kiek „Brexit“ gali kainuoti Lietuvai?

  Migla dėl Jungtinės Karalystės ateities santykių su Europos Sąjunga kol kas nesisklaido. Panašu, kad Theresos May vyriausybė visiškai baigia prarasti situacijos kontrolę. Politikos ekspertų vertinimu, jos pasiektas susitarimas prakti&scar...

  1
 • Mokesčiai interneto milžinams apgintų faktus nuo išgalvotų naujienų
  Mokesčiai interneto milžinams apgintų faktus nuo išgalvotų naujienų

  Vos prieš du mėnesius, rugsėjo 12-ąją, Europos Parlamentas per balsavimą tvirtai palaikė pasiūlytą direktyvą, suteikusią spaudai ir naujienų agentūroms viltį, kad interneto milžinai galiausiai ims joms mokėti pinigus. Daugybę metų inter...

 • Apie šventinę psichozę
  Apie šventinę psichozę

  Dovanojimas ir dovanų laukimas mums visiems pažįstamas ir geidžiamas. Tačiau turbūt kiekvienas labai skirtingai regime šį veiksmą, kuris yra aktualus žmonijai nuo seniausių laikų. Praėjo nemažai laiko, kai žmonės vienas kitam dovanojo gyv...

  1
 • Šalies bėda – institucinė demencija
  Šalies bėda – institucinė demencija

  Premjeras jau bijo anarchijos ir įtaria, kad protesto pozą išlaužę konservatoriai nori destabilizuoti šalį. ...

  13
 • Mitingo fone – rinkiminiai politikų demagogijos pliūpsniai
  Mitingo fone – rinkiminiai politikų demagogijos pliūpsniai

  Leonidas Donskis 2012 metais rašė: „Rinkimų neįmanoma laimėti dešiniąja ekonomine retorika, todėl visi kalba apie socialinį solidarumą, mokslo ir kultūros prieinamumą. Bet vėliau grįžta į dešinę, nes globalinio kapital...

  10
 • Ištikimieji heiteriai
  Ištikimieji heiteriai

  Juostoje "Bohemijos rapsodija", kurią pamatyti jau turbūt spėjo visi, legendinio artisto personažas gan taikliai apibūdina žinomumo kainą. "Apie tai, jog supuvai, supranti iš vaisinių muselių", – sako jis. Bet š...

  4
Daugiau straipsnių