Labai gėdingas tekstas

Žinote tuos Holivudo režisierių ir rusų humoristų pamėgtus scenarijus, kuriuose herojus per keistokai susidėliojusias aplinkybes atsiduria visai ne ten, kur planavo? Na, čia tie variantai, kai eilinį pilietį vyrai iš FTB palaiko dvigubu agentu ir pagrobia atlikti svarbios misijos, arba pats nelaimėlis, padauginęs velnio lašų, nubunda už dešimties tūkstančių kilometrų nuo pažįstamų vietų.

Tai štai, man atrodo, kad panašiai galėjo nutikti ir Gėdai. Išėjo ji vieną vakarą su šlepetėmis į parduotuvę nusipirkti duonos, pakeliui namo nusprendė duonos paragauti ir skystuoju pavidalu, o paskui – tik migloti prisiminimai, ryškios šviesos, nepažįstami veidai ir rytas, išaušęs jau kur nors Tailande. Nelabai realu, bet kitaip paaiškinti kai kuriuos paradoksus, susijusius su paklydusiu gėdos jausmu, sunkiai įmanoma.

Visada susigūžiu, kai lauko kavinėse išmaldos prašančius benamius pikti raumeningi vyrukai siunčia ant trijų linksmųjų raidžių ir, tiradą pagardinę krūva keiksmažodžių, ragina susirasti darbą. Ne tik todėl, kad šaukia ant niekaip jiems nekenkiančio žmogaus. Labiau dėl to, kad kone galiu garantuoti – jie patys niekada neturėjo to darbo. Na, nebent kaip oficialią profesiją valdžia jau spėjo įteisinti ir varkių sukimą.

Sveikiems, suaugusiems vyrams gėda važinėti prastesniais automobiliais, bet kaulyti pinigų prabangesniam iš pensininkės mamos, užuot patiems pasisiūlius jai padėti finansiškai, – negėda.

Dar mums negėda už akių apkalbinėti draugų, bet kažkaip nejauku nepažįstamo žmogaus renginyje paklausti, kokiais kvepalais kvėpinasi, nes šie tiesiog nuostabūs.

Yra porų, kuriose žmonės nedrįsta pasiūlyti antrajai pusei išmėginti ką nors įdomesnio miegamajame. O štai pasitelkti aktorinius sugebėjimus imituojant ekstazę lovoje ar naudotis prostitučių paslaugomis kažkaip negėda.

Studentams gėda trečią kartą prašyti dėstytojo paaiškinti temą, kurios niekaip nesupranta, bet normalu nusirašinėti.

Gėda skirtis su vyru, gėda būti 30-ies ir netekėjusiai, bet negėda vienintelį turimą gyvenimą leisti būnant nelaimingai, tokį patį dar daryti ir kitą, net nebandant nieko pakeisti.

Gėda bendradarbėms į klausimą, ar sūnus turi panelę, atsakyti, kad turi vaikiną. Tačiau priimti dovanas iš atžalos, pragyvenimui sėkmingai užsidirbančios Olandijoje vagiant dviračius, – negėda.

Yra tokių, kuriems atrodo ne lygis dirbti valytoja ar kasininke. O štai slėpti pajamas, apgaudinėti valstybę ir kaulyti pašalpų – visiškai normalu.

Mums vis dar gėda eiti pas psichologus, nedrąsu garsiai kalbėti apie savo emocinę būklę ar pripažinti, kad reikia antidepresantų. Bet negėda, kai mūsų šalis pirmauja savižudybių statistikos suvestinėse.

Ir per šventes prisigerti taip, kad grindys atsistotų ir trenktų veidan, vis dar labiau socialiai priimtina, negu viešai pasakyti: "Man nepilkite, aš – alkoholikas."

Drovimės šypsotis dėl gelsvų dantų ar užsisegti trumpą sijoną, nes ant šlaunų celiulitas. Bet visai negėda loti ant nepažįstamų žmonių, nes jų kūno masės indeksas, orientacija ar religija kitokie negu mūsų.

Yra tokių, kuriems atrodo ne lygis dirbti valytoja ar kasininke. O štai slėpti pajamas, apgaudinėti valstybę ir kaulyti pašalpų – visiškai normalu.

Dar yra ir tų, kuriems nevyriška garsiai (o jeigu dar prie draugų?) prisipažinti, kad myli savo moterį. Bet išvadinti ją idiote – negėda.

Ir vardyti tokius gėdos paradoksus galima būtų ilgiau, negu užtruktų sulaukti, kol undinėlė atliks špagatą. Tik ar reikia? Vargu. Turbūt labiau reikėtų, kad pirmuosius žingsnius namų link nerangiai dėliojanti gėda judėtų sparčiau. Nes jeigu egzistuoja precedentai, kai svečiame žemyne palikti naminiai gyvūnai savarankiškai autobusais ir krovininiais laivais parkeliauja pas šeimininkus, tai gal yra vilties, kad vieną dieną ir gėda sugrįš būtent ten, kur jai vieta?


Šiame straipsnyje: Gėdagėdos jausmasparadoksai

NAUJAUSI KOMENTARAI

AK

AK portretas
Teisingai surašyta.

.

. portretas
Dabar mokytojai sako, reikia "ugdyti tolerancija". Tokio ugdymo rezultatas toks, kad tolerancija = abejingumas ir gedos nebuvimas...

Anonimas

Anonimas portretas
Bevertis rasinelis...
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Modernaus verslo realybė: startuolio mintis brandžioje kompanijoje
  Modernaus verslo realybė: startuolio mintis brandžioje kompanijoje

  Startuoliams būdingi darbo principai ir kultūra dažnai siejami su stereotipiniais bruožais – per daug jaunatviška, nerūpestinga terpe, kurioje viskas juda greitai ir yra nepastovu. ...

 • 35 procentai kultūrinės taršos
  35 procentai kultūrinės taršos

  Kokie bulvienojai turi trūnyti galvoje, kad sugalvotum 35 proc. visos radijo muzikos prievarta paversti lietuviška? Viešpatie dieve, nejaugi Lietuvoje vidutinė alga jau yra 1,5 tūkst. eurų, pensija – tūkstantis, šalyje nebeliko ...

  10
 • Svajoti neuždrausi
  Svajoti neuždrausi

  Nors iki Kalėdų – dar geri trys mėnesiai, futbolo mėgėjai didžiausias metų šventes jau pasitiko. Šią savaitę startavo jų laukiamiausias metų reginys – UEFA čempionų lyga. Neabejotinai tai svarbiausias sporto klubų turnyr...

  3
 • Didžiųjų valstybių galios žaidimai – grėsmė Lietuvos saugumui
  Didžiųjų valstybių galios žaidimai – grėsmė Lietuvos saugumui

  Tomis dienomis, kai Lietuvoje oficialaus vizito, jau trečiąkart, lankėsi Vokietijos kanclerė Angela Merkel, jos šalyje kilo neramumų. Chemnico mieste, esančiame Rytų Vokietijoje, buvusioje socialistinės Vokietijos Demokratinės respublikos dalyj...

  8
 • Gilios Gerklės aidas
  Gilios Gerklės aidas

  Kuo skiriasi diktatūros ir demokratinės šalys? ...

  1
 • Zanavykų pokštas
  Zanavykų pokštas

  Pirmojo balsavimo Zanavykų apygardoje rezultatai it šaltas dušas pažadino sostinėje susitelkusį visuomenės ir politikos elitą. Mindaugas Bastys sugebėjo užburti rinkėjus – net 20 proc. savo balsais nutiesė jam taką į antrąjį r...

  6
 • Bendrųjų gebėjimų testas
  Bendrųjų gebėjimų testas

  "Apie Birutę daugiau nepasakysiu nė vieno blogo žodžio", – pažadėjo Petras, prieš filmavimo kameras gailiai nubraukęs ašarą išdavikę. Ko nepadarysi dėl reputacijos, ypač, kai politiko miegamojo reikalai jau per...

  5
 • Rusija ir Molotovo-Ribbentropo paktas
  Rusija ir Molotovo-Ribbentropo paktas

  80-osios Molotovo-Ribbentropo pakto pasirašymo metinės kitąmet bus gera galimybė pabrėžti unikalią jo slaptumo, veidmainystės ir gėdingumo kombinaciją. Jei Rusija piktinasi, kad yra su juo siejama, sprendimas paprastas: liaukitės bandę jį gi...

  7
 • 21 euro trupinys
  21 euro trupinys

  Linksminkimos ir džiaukimos, premjerui garbę duodami giedokime. Mielaširdingoji Sauliaus Skvernelio Vyriausybė kitąmet padidins algas ir kultūros darbuotojams. O šie nesusipratėliai šią savaitę ne linksmintis ir džiaugtis, bet pro...

  6
 • Kodėl aš nepritariu EP veiksmams, nukreiptiems prieš Vengriją
  Kodėl aš nepritariu EP veiksmams, nukreiptiems prieš Vengriją

  Europos Parlamentas praeitą  savaitę priėmė sprendimą pradėti prieš Vengriją formalią procedūrą dėl „rizikos, kad yra pažeidžiamos“ ES pamatinės vertybės. Priimta EP rezoliucija pradėjo 7-ajame ES sutarties straipsnyje n...

  8
Daugiau straipsnių