Labai gėdingas tekstas

Žinote tuos Holivudo režisierių ir rusų humoristų pamėgtus scenarijus, kuriuose herojus per keistokai susidėliojusias aplinkybes atsiduria visai ne ten, kur planavo? Na, čia tie variantai, kai eilinį pilietį vyrai iš FTB palaiko dvigubu agentu ir pagrobia atlikti svarbios misijos, arba pats nelaimėlis, padauginęs velnio lašų, nubunda už dešimties tūkstančių kilometrų nuo pažįstamų vietų.

Tai štai, man atrodo, kad panašiai galėjo nutikti ir Gėdai. Išėjo ji vieną vakarą su šlepetėmis į parduotuvę nusipirkti duonos, pakeliui namo nusprendė duonos paragauti ir skystuoju pavidalu, o paskui – tik migloti prisiminimai, ryškios šviesos, nepažįstami veidai ir rytas, išaušęs jau kur nors Tailande. Nelabai realu, bet kitaip paaiškinti kai kuriuos paradoksus, susijusius su paklydusiu gėdos jausmu, sunkiai įmanoma.

Visada susigūžiu, kai lauko kavinėse išmaldos prašančius benamius pikti raumeningi vyrukai siunčia ant trijų linksmųjų raidžių ir, tiradą pagardinę krūva keiksmažodžių, ragina susirasti darbą. Ne tik todėl, kad šaukia ant niekaip jiems nekenkiančio žmogaus. Labiau dėl to, kad kone galiu garantuoti – jie patys niekada neturėjo to darbo. Na, nebent kaip oficialią profesiją valdžia jau spėjo įteisinti ir varkių sukimą.

Sveikiems, suaugusiems vyrams gėda važinėti prastesniais automobiliais, bet kaulyti pinigų prabangesniam iš pensininkės mamos, užuot patiems pasisiūlius jai padėti finansiškai, – negėda.

Dar mums negėda už akių apkalbinėti draugų, bet kažkaip nejauku nepažįstamo žmogaus renginyje paklausti, kokiais kvepalais kvėpinasi, nes šie tiesiog nuostabūs.

Yra porų, kuriose žmonės nedrįsta pasiūlyti antrajai pusei išmėginti ką nors įdomesnio miegamajame. O štai pasitelkti aktorinius sugebėjimus imituojant ekstazę lovoje ar naudotis prostitučių paslaugomis kažkaip negėda.

Studentams gėda trečią kartą prašyti dėstytojo paaiškinti temą, kurios niekaip nesupranta, bet normalu nusirašinėti.

Gėda skirtis su vyru, gėda būti 30-ies ir netekėjusiai, bet negėda vienintelį turimą gyvenimą leisti būnant nelaimingai, tokį patį dar daryti ir kitą, net nebandant nieko pakeisti.

Gėda bendradarbėms į klausimą, ar sūnus turi panelę, atsakyti, kad turi vaikiną. Tačiau priimti dovanas iš atžalos, pragyvenimui sėkmingai užsidirbančios Olandijoje vagiant dviračius, – negėda.

Yra tokių, kuriems atrodo ne lygis dirbti valytoja ar kasininke. O štai slėpti pajamas, apgaudinėti valstybę ir kaulyti pašalpų – visiškai normalu.

Mums vis dar gėda eiti pas psichologus, nedrąsu garsiai kalbėti apie savo emocinę būklę ar pripažinti, kad reikia antidepresantų. Bet negėda, kai mūsų šalis pirmauja savižudybių statistikos suvestinėse.

Ir per šventes prisigerti taip, kad grindys atsistotų ir trenktų veidan, vis dar labiau socialiai priimtina, negu viešai pasakyti: "Man nepilkite, aš – alkoholikas."

Drovimės šypsotis dėl gelsvų dantų ar užsisegti trumpą sijoną, nes ant šlaunų celiulitas. Bet visai negėda loti ant nepažįstamų žmonių, nes jų kūno masės indeksas, orientacija ar religija kitokie negu mūsų.

Yra tokių, kuriems atrodo ne lygis dirbti valytoja ar kasininke. O štai slėpti pajamas, apgaudinėti valstybę ir kaulyti pašalpų – visiškai normalu.

Dar yra ir tų, kuriems nevyriška garsiai (o jeigu dar prie draugų?) prisipažinti, kad myli savo moterį. Bet išvadinti ją idiote – negėda.

Ir vardyti tokius gėdos paradoksus galima būtų ilgiau, negu užtruktų sulaukti, kol undinėlė atliks špagatą. Tik ar reikia? Vargu. Turbūt labiau reikėtų, kad pirmuosius žingsnius namų link nerangiai dėliojanti gėda judėtų sparčiau. Nes jeigu egzistuoja precedentai, kai svečiame žemyne palikti naminiai gyvūnai savarankiškai autobusais ir krovininiais laivais parkeliauja pas šeimininkus, tai gal yra vilties, kad vieną dieną ir gėda sugrįš būtent ten, kur jai vieta?


Šiame straipsnyje: Gėdagėdos jausmasparadoksai

NAUJAUSI KOMENTARAI

.

. portretas
Dabar mokytojai sako, reikia "ugdyti tolerancija". Tokio ugdymo rezultatas toks, kad tolerancija = abejingumas ir gedos nebuvimas...

Anonimas

Anonimas portretas
Bevertis rasinelis...

Pritarianti

Pritarianti portretas
tikrai teisingos mintys.Mums dar oi kaip truksta tolerancijos.
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Nuo sviesto – prie gėjų ir P. Gražulio
  Nuo sviesto – prie gėjų ir P. Gražulio

  Valdantieji žemdirbiai, regis, išmoko politinės rinkodaros ir manipuliacijų viešąja nuomone pamokas: abejotinus savo darbus jie jau sugeba įvynioti į dar didesnio skandalo pakuotę, ir taip tautos dėmesį nukreipti ten, kur jiems naudingia...

  4
 • Šuo loja, o karavanas?
  Šuo loja, o karavanas?

  Seimas vėl pamėtėjo naują lietuviškos "Santa Barbaros" seriją. Nei škvalas, nei mokesčių ir pensijų reformos, nei parlamentinis tyrimas dėl verslo poveikio politikai neužgožė naujienos – Petras Gražulis turi nesantuok...

  15
 • Kybartų holivudas
  Kybartų holivudas

  Gerb. ministre Aurelijau Veryga, ar girdėjote naujausią tostą? "Į sveikatą!" Jį praėjusią savaitę internautams tiesiogiai transliavo Kybartų kolonijos holivudas. Kaip galėjo tai nutikti Lietuvoje, kurioje neparduodama be dešimtos ry...

  3
 • Mylėti Pablą. Lietuviška versija
  Mylėti Pablą. Lietuviška versija

  Jei būtų mano valia, filmą "Iš meilės Pablui" (angl. "Loving Pablo"), kurį kine su draugu neseniai pamatėme ekspromtu, privalomai turėtų pažiūrėti kiekviena jauna mergina. Ir tikrai ne dėl to, kad išvydusios jame p...

  10
 • Nepelnęs Nobelio premijos
  Nepelnęs Nobelio premijos

  Lygiai prieš mėnesį literatūros pasaulis neteko JAV rašytojo Philipo Miltono Rotho (1933–2018). ...

  4
 • Laimė ir vasara
  Laimė ir vasara

  Vasara. Kaip reta anksti atėjusi, gausiai šilumos ir saulės dovanojusi performatuoja mūsų rutiną ir siūlo savo dienotvarkę, kurioje vis daugiau laiko atsiranda malonumams. Braškės, ežeras, kelionės, draugų vizitai, vakarojimas terasoje...

  1
 • Sunkumai grūdina
  Sunkumai grūdina

  Lietuvos krepšinio lyga (LKL) baigė jubiliejinį, 25-ąjį, sezoną. Ketvirtis amžiaus sporto organizacijai nėra rekordinė atkarpa, bet pakankama toli siekiantiems apibendrinimams. Šį sezoną LKL jau tvirtai įrodė, kad yra geriausia sporto...

  1
 • Juodojo kirmino linksmybės
  Juodojo kirmino linksmybės

  Citata: "Kirminą juodąjį, kurs linksmas šūde gyvena/ Ir besivoliodams tas smarves giria per mierą,/ Tą kirminai kiti, darže darkydami žiedus,/ Ypačiai grikvabalis, ansai neprietelius sodų,/ Šūdvabalį, sakau, kaip girdit, kvietė ...

  6
 • Kam daryti paprastai, jei gali daryti painiai
  Kam daryti paprastai, jei gali daryti painiai

  Yra tokia banali tiesa: absoliuti dauguma sistemų geriausiai veikia tada, kai jos yra paprastos ir suprantamos vartotojams, užuot buvusios painios ir sudėtingos. Ar tai būtų internetinė bankininkystė, ar telefono programėlė, ar automobilio valdymas, a...

 • Apie vienintelę atramą oligarchiniam užvaldymui
  Apie vienintelę atramą oligarchiniam užvaldymui

  Panašu, jog dvi Rytų partnerystės valstybės – Gruzija ir Moldova – įprastai lyginamos savo pažanga Europos integracijos srityje, pradėjo gana atkakliai varžytis ir kurią apraizgė didesnis vieno milijardieriaus voratinklis. Ką turiu...

  3
Daugiau straipsnių