Pieno rinkos dalyvių lūkesčiai prastėja

Po praėjusių metų pieno sektoriaus bumo, šiais metais pieno rinkos dalyviai gyvena prastesnėmis nuotaikomis – ūkininkų pelno maržas apkarpė dėl sausringos vasaros pabrangę pašarai, o perdirbimo įmonių pelningumas eksporto rinkose traukiasi.

Europos Sąjungoje (ES) per aštuonis šių metų mėnesius, palyginti su pernykščiu periodu, žalio pieno gamyba ūkiuose išaugo 1,5 proc. Tuo pat metu daugiau pagaminta sviesto (1,8 proc.), sūrių (1,8 proc.) ir fermentuotų pieno gaminių (1,1 proc.).

Europos pienininkams vis didesnį nerimą kelia tai, kad augant pagamintos produkcijos kiekiui, pieno gaminių eksportas traukiasi.

ES pieno produktų eksportas per aštuonis šių metų mėnesius pagal kiekį susitraukė 2,1 proc., o pagal pardavimų vertę sumažėjo 5,1 proc.

Rinkos balansą palaiko augantis vartojimas, be to, dalis ilgo galiojimo gaminių – brandinti sūriai, pieno miltai – kraunami į sandėlius, laukiant palankesnio meto pardavimams.

Kol kas prekybos rezultatai Europos biržose, prekiaujančiose pramoniniais pieno gaminiais, neguodžia. Pirmoje šių metų pusėje brangęs čederis nuo birželio iki paskutinės sesijos spalį išlaikė tą pačia kainą, tačiau palyginti su pernai jis atpigo 4 proc. Sviesto kainos demonstravo įspūdingus viražus – iki birželio prekybos indekso kreivė kopė į viršų, tačiau po to lygiai taip pat nučiuožė žemyn. Šių metų spalį Hanoverio biržoje sviesto kaina buvo 20 proc. mažesnė, nei metais anksčiau.

Šiemet brango tik nenugriebto pieno miltai, tačiau pernykščių aukštumų nepasiekė – šių metų spalį jie buvo 6 proc. pigesni, nei pernai tuo pačiu metu. Taip pat brango ir nugriebto pieno miltų kaina, tačiau nepajėgė išlipti aukščiau nustatytos intervencinės kainos ribos.

Lietuva priklauso nuo eksporto rinkų

Prekybos rezultatai Europos biržose, o taip pat prastėjantys Bendrijos eksporto rezultatai – bloga žinia Lietuvos pieno rinkai, iš kurios į ES iškeliauja apie 80 proc. viso pieno gaminių eksporto. Apskritai Lietuvos pieno sektorius yra priklausomas nuo eksporto – Lietuvoje pagamintų pieno gaminių užsienio rinkose parduodama daugiau nei šalies viduje.

Lietuvos pieno pramonės rodikliai taip pat liudija apie prastesnius nei pernai metus. Per aštuonios šių metų mėnesius prekinė pieno gamyba ūkiuose susitraukė 2,5 proc., o pieno gaminių eksportas pagal kiekį sumažėjo 1,1 proc.

Pieno produktų Lietuvoje gaminta įvairiai – augo jogurtų (5,3 proc.), sūrių (2,1 proc.) ir koncentruoto pieno (38,6 proc.) gamyba. Tačiau smuko geriamojo pieno (3 proc.), grietinėlės (57 proc.), sviesto (13 proc.) ir nugriebto pieno miltų (25 proc.) gamyba.

Lietuvos pagrindinės eksporto prekės pagal kiekį ir vertę yra sūriai, išrūgos ir grietinėlė. Visų šių gaminių eksportas per aštuonis mėnesius sumažėjo: sūrių 8,7 proc., išrūgų – 28 proc., grietinėlės – 15,7 proc.

Minimu laikotarpiu eksportuota daugiau kondensuoto pieno (27 proc.) ir nugriebto pieno miltų (135 proc.).

Po bumo – kritimas

Po eksporto bumo 2017 metais, kai ES pieno produktų eksportas, perskaičiavus juos į pieną, išaugo net 19 proc., šįmet jis jau krito 3,8 proc. Eksportas mažėjo dėl kritusios paklausos ES produkcijai Pietryčių Azijoje bei Pietų Amerikoje.

Pagrindinės ES eksporto prekės, kurios iš eksporto uždirba per 80 proc. pajamų, yra sūris, pieno mišiniai kūdikiams, pieno miltai, išrūgos ir sviestas. Iš minimų produktų Lietuva negamina tik pieno mišinių kūdikiams.

Daugiausia krito nugriebto pieno miltų vertė, nors jų eksporto kiekis sumažėjo vos 1 proc., tačiau eksporto vertė krito net penktadaliu.

ES pieno gaminių eksportuotojai daugiau uždirbo vos trijose kategorijose – pieno mišinių kūdikiams, grietinėlės ir kazeino.

Eksporto vertė šįmet krito dėl mažėjusių pieno gaminių kainų pagrindinėse pardavimų rinkose. Iš pagrindinių produktų brango vos du – sviestas ir grietinėlė.

Iš kitos pusė pasaulyje paklausiausi yra ES pagaminti aukštos pridėtinės vertės gaminiai. Nuo didesnių eksporto praradimų apsaugojo augę pieno mišinių kūdikiams pardavimai. Sūrių kategorijoje eksporto kiekis ir vertė sumažėjo maždaug 1 proc.

Pasaulinė įtaka

Šiais metais pagrindinis ramstis, palaikęs pasaulinės pieno rinkos balansą, buvo augantis Kinijos importas, per septynis šių metų mėnesius pasistiebęs 11 procentų. Prognozuojama, kad iki metų pabaigos Kinijos pieno gaminių importas išaugs iki 16 proc.

Pasaulinei pieno gamybai augti didesniais tempais stabdė pernelyg didelis pieno tiekimo augimo sulėtėjimas visuose pagrindiniuose gamybos regionuose, išskyrus Naująją Zelandiją, kurioje pieno gamyba per aštuonis šių metų mėnesius išaugo 5,5 proc. Šioje šalyje, kuri yra svarbi pieno gaminių eksportuotoja, žaliavos pasiūlos didėjimas paveikė ir pieno produktų kainas.

Naujojoje Zelandijoje pasaulinėje pieno produktų aikštelėje „Global Dairy Trade“ nuo šių metų birželio iki spalio visi aukcionai baigėsi neigiama prekybos indekso reikšme, išskyrus vieną, kai jis nei mažėjo, nei didėjo.

Tuo tarpu pieno gamybos augimą Europoje stabdė sausra, o JAV ir Argentiną paveikė pabrangę pašarai.

Palyginti nedidelį pieno gamybos augimą pasaulio mastu šiais metais atsvėrė augantis vartojimas.

Šios aplinkybės kol kas padeda išlaikyti pasaulinį rinkos balansą tarp gamybos, perdirbimo ir vartojimo.

Tačiau situacijos neapibrėžtumas dėl „Brexit“, besitęsiantis prekybinis konfliktas tarp JAV ir Kinijos ir padidėjusi pieno gamyba Naujojoje Zelandijoje, yra laikomos potencialiomis grėsmėmis tolimesniam pieno rinkos stabilumui ne tik Europoje, bet ir kitose pieno produktus eksportuojančiose šalyse.


Šiame straipsnyje: pienaspieno rinkaeksportas

NAUJAUSI KOMENTARAI

ALGIS

ALGIS portretas
Pieno produktų kainos kyla kaip ant mielių todėl , kad juos neribotais kiekiais ir brangiai superka kinai , todėl Lietuvoje juos pigiai pardavinėti neapsimoka , taip , kad eiliniam žmogui eksportas nenaudingas , nes lobsta vėl tik BUOŽĖS .

Alis Petkus...

Alis Petkus... portretas
Lietuva yra gavusi pieno ir žuvų produktų eksporto leidimus į Kiniją, šiuo metu laukiama ir leidimo dėl kitokio eksporto... kad tik Prezidentė ko ten nesugadintų savo kalbomis...

Alis Petkus...

Alis Petkus... portretas
kažin kodėl lenkiški pieno produktai pigesni?... pienininkams reikia tartis su Baltarusija, kad reeksportuotų į Rusiją... juk per nepilną parą gali pasiekti Maskvą... o ten gi 4 Lietuvos... na, ir Prezidentė Kinijoje, jei nenusikalbės, tai parveš gražių žinių...
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Milijoninė alkoholio žala – tik ledkalnio viršūnė
  Milijoninė alkoholio žala – tik ledkalnio viršūnė

  Alkoholio žala aplinkiniams, o ne pačiam geriančiajam, yra milžiniška – Lietuvoje ji sudaro daugiau nei trečdalį visos žalos ir siekia šimtus milijonų eurų, o teikiama pagalba yra nepakankama arba jos visai nėra. Tuo tarpu labiaus...

  1
 • Politinės rinkodaros dumblas
  Politinės rinkodaros dumblas

  Politinės rinkodaros ir savireklamos asas, turbūt garsiausias tėvas Lietuvoje (po Kęstučio P.), parlamentaras ir disidentas Petras G. susirūpino grėsmėmis valstybei, kurią myli kaip pats save ir savo Seimo kėdę. Todėl surašė laišką,...

  6
 • Vietoj „Kvadrato“ – joga
  Vietoj „Kvadrato“ – joga

  Naujienų srauto niekaip neapleidžia švietimo sistemos naujovės. ...

  1
 • Mintys apie 1918-uosius ir jų padarinius
  Mintys apie 1918-uosius ir jų padarinius

  2018-ųjų lapkritis – kupinas išdidumo ir nostalgijos, šalims minint Pirmojo pasaulinio karo pabaigą ir nepriklausomų valstybių susikūrimą (arba atsikūrimą) žlugus Austrijos-Vengrijos, Vokietijos ir Rusijos imperijoms. ...

  1
 • Neteisingas teisingumas
  Neteisingas teisingumas

  Aišku, privati nuosavybė yra neliečiama, o jei liečiama, už ją kompensuojama. Maža smulkmena, dar žiūrint, kieno liečiama. Jei liečiama niekam nežinomų, mažų žmonelių, tie gali ir palūkėti. Pavyzdžiui, šiuo metu grąžinta 99 p...

  7
 • Mėnulio fazių ritmu
  Mėnulio fazių ritmu

  Klejojantis Seimas ruošiasi metro statybai, apie žodžio laisvę burnojanti Mėnulio brolija reikalauja rodyti per televiziją visą jų mitingą iš naujo, minia nori, kad iš narkomanų nebeatiminėtų vaikų, o portalai prisiminė laikus...

  11
 • Pirmyn į kolchozą
  Pirmyn į kolchozą

  Seimas po šešto (!!!) svarstymo pagaliau leido šunims loti. Štai visa dabartinių valdančiųjų esmė vienu sakiniu. Gal uždraustų, bet jei ir uždraudus tas šuva los? Ką su tokiu daryt? Atimt? O kur atėmus dėt? Ai, teg...

  108
 • Kai komplimentai gąsdina
  Kai komplimentai gąsdina

  Neseniai su įvairiataute kompanija įdomiai diskutavome komplimentų tema. Kaip visuomet, kalba prasidėjo nuo lygių teisių sampratos, kol neišvengiamai vieno vaikino buvo ištarta frazė: "Dabar jau nebegalima ir pasakyti panelei, kad ji ...

  7
 • Čia priėjo Ona...
  Čia priėjo Ona...

  ir pasakė: Žinios apie Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdžio mirtį smarkiai perdėtos. Kauno liberalų skyrius, demonstruodamas vidinę jėgą ir tvirtus raumenis, sugebėjo išlaikyti partijos stabilumą ir orumą. Todėl pelnytai Kaunas nusi...

  16
 • Pradžios pabaiga. 100 metų
  Pradžios pabaiga. 100 metų

  Prieš šimtą metų, vienuolikto mėnesio 11 dieną 10 val. 58 min. vokiečių snaiperio kulka pražudė reido metu iš pastato Belgijoje išėjusį britų imperijos kareivį, atvykusį į Europą iš Kanados, George‘ą Law...

  2
Daugiau straipsnių