Pieno rinkos dalyvių lūkesčiai prastėja

Po praėjusių metų pieno sektoriaus bumo, šiais metais pieno rinkos dalyviai gyvena prastesnėmis nuotaikomis – ūkininkų pelno maržas apkarpė dėl sausringos vasaros pabrangę pašarai, o perdirbimo įmonių pelningumas eksporto rinkose traukiasi.

Europos Sąjungoje (ES) per aštuonis šių metų mėnesius, palyginti su pernykščiu periodu, žalio pieno gamyba ūkiuose išaugo 1,5 proc. Tuo pat metu daugiau pagaminta sviesto (1,8 proc.), sūrių (1,8 proc.) ir fermentuotų pieno gaminių (1,1 proc.).

Europos pienininkams vis didesnį nerimą kelia tai, kad augant pagamintos produkcijos kiekiui, pieno gaminių eksportas traukiasi.

ES pieno produktų eksportas per aštuonis šių metų mėnesius pagal kiekį susitraukė 2,1 proc., o pagal pardavimų vertę sumažėjo 5,1 proc.

Rinkos balansą palaiko augantis vartojimas, be to, dalis ilgo galiojimo gaminių – brandinti sūriai, pieno miltai – kraunami į sandėlius, laukiant palankesnio meto pardavimams.

Kol kas prekybos rezultatai Europos biržose, prekiaujančiose pramoniniais pieno gaminiais, neguodžia. Pirmoje šių metų pusėje brangęs čederis nuo birželio iki paskutinės sesijos spalį išlaikė tą pačia kainą, tačiau palyginti su pernai jis atpigo 4 proc. Sviesto kainos demonstravo įspūdingus viražus – iki birželio prekybos indekso kreivė kopė į viršų, tačiau po to lygiai taip pat nučiuožė žemyn. Šių metų spalį Hanoverio biržoje sviesto kaina buvo 20 proc. mažesnė, nei metais anksčiau.

Šiemet brango tik nenugriebto pieno miltai, tačiau pernykščių aukštumų nepasiekė – šių metų spalį jie buvo 6 proc. pigesni, nei pernai tuo pačiu metu. Taip pat brango ir nugriebto pieno miltų kaina, tačiau nepajėgė išlipti aukščiau nustatytos intervencinės kainos ribos.

Lietuva priklauso nuo eksporto rinkų

Prekybos rezultatai Europos biržose, o taip pat prastėjantys Bendrijos eksporto rezultatai – bloga žinia Lietuvos pieno rinkai, iš kurios į ES iškeliauja apie 80 proc. viso pieno gaminių eksporto. Apskritai Lietuvos pieno sektorius yra priklausomas nuo eksporto – Lietuvoje pagamintų pieno gaminių užsienio rinkose parduodama daugiau nei šalies viduje.

Lietuvos pieno pramonės rodikliai taip pat liudija apie prastesnius nei pernai metus. Per aštuonios šių metų mėnesius prekinė pieno gamyba ūkiuose susitraukė 2,5 proc., o pieno gaminių eksportas pagal kiekį sumažėjo 1,1 proc.

Pieno produktų Lietuvoje gaminta įvairiai – augo jogurtų (5,3 proc.), sūrių (2,1 proc.) ir koncentruoto pieno (38,6 proc.) gamyba. Tačiau smuko geriamojo pieno (3 proc.), grietinėlės (57 proc.), sviesto (13 proc.) ir nugriebto pieno miltų (25 proc.) gamyba.

Lietuvos pagrindinės eksporto prekės pagal kiekį ir vertę yra sūriai, išrūgos ir grietinėlė. Visų šių gaminių eksportas per aštuonis mėnesius sumažėjo: sūrių 8,7 proc., išrūgų – 28 proc., grietinėlės – 15,7 proc.

Minimu laikotarpiu eksportuota daugiau kondensuoto pieno (27 proc.) ir nugriebto pieno miltų (135 proc.).

Po bumo – kritimas

Po eksporto bumo 2017 metais, kai ES pieno produktų eksportas, perskaičiavus juos į pieną, išaugo net 19 proc., šįmet jis jau krito 3,8 proc. Eksportas mažėjo dėl kritusios paklausos ES produkcijai Pietryčių Azijoje bei Pietų Amerikoje.

Pagrindinės ES eksporto prekės, kurios iš eksporto uždirba per 80 proc. pajamų, yra sūris, pieno mišiniai kūdikiams, pieno miltai, išrūgos ir sviestas. Iš minimų produktų Lietuva negamina tik pieno mišinių kūdikiams.

Daugiausia krito nugriebto pieno miltų vertė, nors jų eksporto kiekis sumažėjo vos 1 proc., tačiau eksporto vertė krito net penktadaliu.

ES pieno gaminių eksportuotojai daugiau uždirbo vos trijose kategorijose – pieno mišinių kūdikiams, grietinėlės ir kazeino.

Eksporto vertė šįmet krito dėl mažėjusių pieno gaminių kainų pagrindinėse pardavimų rinkose. Iš pagrindinių produktų brango vos du – sviestas ir grietinėlė.

Iš kitos pusė pasaulyje paklausiausi yra ES pagaminti aukštos pridėtinės vertės gaminiai. Nuo didesnių eksporto praradimų apsaugojo augę pieno mišinių kūdikiams pardavimai. Sūrių kategorijoje eksporto kiekis ir vertė sumažėjo maždaug 1 proc.

Pasaulinė įtaka

Šiais metais pagrindinis ramstis, palaikęs pasaulinės pieno rinkos balansą, buvo augantis Kinijos importas, per septynis šių metų mėnesius pasistiebęs 11 procentų. Prognozuojama, kad iki metų pabaigos Kinijos pieno gaminių importas išaugs iki 16 proc.

Pasaulinei pieno gamybai augti didesniais tempais stabdė pernelyg didelis pieno tiekimo augimo sulėtėjimas visuose pagrindiniuose gamybos regionuose, išskyrus Naująją Zelandiją, kurioje pieno gamyba per aštuonis šių metų mėnesius išaugo 5,5 proc. Šioje šalyje, kuri yra svarbi pieno gaminių eksportuotoja, žaliavos pasiūlos didėjimas paveikė ir pieno produktų kainas.

Naujojoje Zelandijoje pasaulinėje pieno produktų aikštelėje „Global Dairy Trade“ nuo šių metų birželio iki spalio visi aukcionai baigėsi neigiama prekybos indekso reikšme, išskyrus vieną, kai jis nei mažėjo, nei didėjo.

Tuo tarpu pieno gamybos augimą Europoje stabdė sausra, o JAV ir Argentiną paveikė pabrangę pašarai.

Palyginti nedidelį pieno gamybos augimą pasaulio mastu šiais metais atsvėrė augantis vartojimas.

Šios aplinkybės kol kas padeda išlaikyti pasaulinį rinkos balansą tarp gamybos, perdirbimo ir vartojimo.

Tačiau situacijos neapibrėžtumas dėl „Brexit“, besitęsiantis prekybinis konfliktas tarp JAV ir Kinijos ir padidėjusi pieno gamyba Naujojoje Zelandijoje, yra laikomos potencialiomis grėsmėmis tolimesniam pieno rinkos stabilumui ne tik Europoje, bet ir kitose pieno produktus eksportuojančiose šalyse.


Šiame straipsnyje: pienaspieno rinkaeksportas

NAUJAUSI KOMENTARAI

ALGIS

ALGIS portretas
Pieno produktų kainos kyla kaip ant mielių todėl , kad juos neribotais kiekiais ir brangiai superka kinai , todėl Lietuvoje juos pigiai pardavinėti neapsimoka , taip , kad eiliniam žmogui eksportas nenaudingas , nes lobsta vėl tik BUOŽĖS .

Alis Petkus...

Alis Petkus... portretas
Lietuva yra gavusi pieno ir žuvų produktų eksporto leidimus į Kiniją, šiuo metu laukiama ir leidimo dėl kitokio eksporto... kad tik Prezidentė ko ten nesugadintų savo kalbomis...

Alis Petkus...

Alis Petkus... portretas
kažin kodėl lenkiški pieno produktai pigesni?... pienininkams reikia tartis su Baltarusija, kad reeksportuotų į Rusiją... juk per nepilną parą gali pasiekti Maskvą... o ten gi 4 Lietuvos... na, ir Prezidentė Kinijoje, jei nenusikalbės, tai parveš gražių žinių...
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kietasis nusileidimas
  Kietasis nusileidimas

  Iki ašarų miela Senoji Europa. Su Akropoliu, Pizos ir Eifelio bokštais, Brandenburgo vartais, Šv. Šeimynos bažnyčia ir Vavelio katedra, Gedimino pilimi. Ir be Big Beno. ...

  3
 • Penki išbandymai verslui 2019 metais
  Penki išbandymai verslui 2019 metais

  Prasidėję 2019-ieji žymi naują pasiekimą mūsų nepriklausomos šalies istorijoje – dar niekada ekonominė plėtra nesitęsė tiek ilgai. Tai gera žinia ir šalies gyventojams, ir verslui. Siekiant pratęsti ekonominės sėkmės istorij...

 • Dekoruoto patriotizmo monopolis
  Dekoruoto patriotizmo monopolis

  Šalyje yra daug "specialistų", kurie gali akimirksniu identifikuoti: šitas – tylintis tautos priešas, o va, anas su plakatu ir megafonu – patriotas. Dažniausiai tokie virtuvės sociologai mėgsta vienais apatiniais ...

  20
 • Melo kojos
  Melo kojos

  Paskatinimą visuomet elgtis sąžiningai prisimenu kaip vieną pirmųjų sąmonėn įstrigusių dalykų. Iš pradžių tiesos sakymo svarbą galvon kalė artimieji, paskui pasisekė turėti mokytoją, kurios apgaudinėti nesinorėjo taip stipriai, kad s...

  8
 • Karių tauta!
  Karių tauta!

  Vienas austrų poetas, atvažiuodavęs pas mus antrosios nepriklausomybės apyaušriu, matydavo gatvėse besiskeryčiojančius vadinamuosius marozus. Nesistebėdavo, sakydavo: o, lietuviai, karių tauta! Karių tauta skeryčiojasi toliau, ypač interneto...

  25
 • Žemės kalbos žodynas
  Žemės kalbos žodynas

  Norite į Rojų? O gal į žemiškesnius Londoną, Berlyną, Veneciją ar Jeruzalę? Nei skrydžio bilietų, nei atostogų neprireiks – užteks ir vieno savaitgalio, kad aplankytumėte šmaikščiai pavadintas Lietuvos vietoves. Visa &s...

 • Trečią kartą ant to paties grėblio
  Trečią kartą ant to paties grėblio

  Pastaruoju metu akivaizdžiai matyti suaktyvėjęs verslo ir vyriausybės noras atverti kelius eksportui į Kinijos rinką. Ir tai suprantama, nes turbūt visiems žinoma aksioma, kad stiprios šalies ekonomikos pagrindas – tvarus, ne žaliavų, ta...

  4
 • Norėtų viską pamiršti?
  Norėtų viską pamiršti?

  Prabėgus dviem dešimtmečiams, Jis tebevaldo šalį ir retas bepamena, kaip Jis tapo šiuolaikiniu caru. Gimė Jis 1952-ųjų spalio 7 d. Sovietų Sąjungoje, o būdamas paaugliu susižavėjo slaptosiomis tarnybomis ir valandų valandas pra...

  7
 • Apie Rytų Europos saugumą ir Sniego susitikimą
  Apie Rytų Europos saugumą ir Sniego susitikimą

  Prieš 12 metų snieguotame Lietuvos Trakų mieste dalyvauti intensyviose 24 valandas trukusiose diskusijose susirinko keletas saugumo politikos ekspertų, politikų ir pareigūnų. Tebeturiu savo užrašus ir iš to pirmojo Sniego susitikimo...

  4
 • Masėms reikia kraujo
  Masėms reikia kraujo

  Duonos ir žaidimų – "panem et circenses!" Bemaž banalybe virtęs posakis, kurio prasmė šiandienos žmonėms net nebeįdomi, prieš kelis tūkstantmečius reiškė paprastų romėnų paprastą geidavimą-reikalavimą i&sca...

  8
Daugiau straipsnių