Vakarų fronte nieko naujo

Ką daro galingiausia Europos valstybė, kai Rusija įsiveržia į kaimyninę šalį? Ne, ji netgi nebepareiškia „gilaus susirūpinimo“ ir net „susirūpinimo“. Ji paprašo „paaiškinimų“ iš agresorės.

Ką daro galingiausia Europos valstybė, kai Rusija įsiveržia į kaimyninę šalį? Ne, ji netgi nebepareiškia „gilaus susirūpinimo“ ir net „susirūpinimo“. Ji paprašo „paaiškinimų“ iš agresorės.

Būtų galima sakyti, kad Vokietijos kanclerė Angela Merkel nepaliauja stulbinusi. Tačiau iš tiesų Berlynas elgiasi nuosekliai ir suprantamai. Tiesiog Vokietijos logika ima kuo toliau, tuo labiau kelti grėsmę Europai ir juo labiau tokioms NATO sąjungininkėms, kaip Lietuva.

Vos grįžusi iš Ukrainos, kur buvo vadinama „Kijevo advokate“, A. Merkel sukėlė nedidelį žemės drebėjimą. „Aš, kaip ir daugelis kitų, noriu rasti tokią išeitį, kuri nepakenktų Rusijai“, – pareiškė kanclerė apie šalį, kurią NATO ir Europos Sąjunga pripažįsta kaip grubiausiu būdu laužančią tarptautines sutartis ir užgrobusią dalį Ukrainos.

Kanclerė taip pat pakartojo Berlyno mantrą, kad „šio konflikto nepavyks išspręsti kariniu būdu, todėl visiškai būtinos politinės derybos“. Rusijai tai tikras pateisinimas: įveskite karines pajėgas į taikią teritoriją, ir priešininką Vokietija spaus derėtis, o ne atsakyti į agresiją.

Be to, po kelerių metų aktyvių Europos pastangų neleisti Ukrainai toliau dreifuoti neapsisprendimo pilkojoje zonoje, po žūčių Maidane, kurį įplieskė prezidento atsisakymas pasirašyti asociacijos susitarimą su Europos Sąjunga, kanclerė ramiu balsu pareiškė, kad jei Ukraina būtų pasirinkusi alternatyvą – Vladimiro Putino trečiosios kadencijos projektą Eurazijos Sąjungą, Europos Sąjunga „nebūtų ėmusi dėl to kovoti“.

Vicekancleris Sigmaras Gabrielis dar prieš kanclerės vizitą Ukrainoje pasiūlė „protingą federalizacijos koncepciją kaip vienintelę praktišką išeitį“ – tiksliai tai, ką prieš pradėdamas aktyvius karinius veiksmus Ukrainai visą pavasarį piršo Kremlius, neaiškindamas, ką konkrečiai tai reikštų.

Vokietijos valdžios, tiksliau – kanclerės A. Merkel, negalima vadinti prorusiška. Negalima įtarti, ir kad Berlynas nežino, kas iš tiesų vyksta Ukrainoje – šiaip ar taip, žvalgybos pajėgumai tokie, kad jų užteko šnipinėti Jungtinių Valstijų diplomatijos vadovus.

Veikiau kanclerės veikimo metodai atspindi jos stiprybę. Visuotinai pripažinta, kad neišsišokantis mokslininkės stilius, mėginimas ramiai išklausyti visas nuomones prieš priimant sprendimą, leido A. Merkel sėkmingai išspręsti sudėtingiausias problemas, tarp jų milžinišką krizę, kai euro zonos likimas buvo pakibęs ant plauko. Jos metodas – tarsi meškeriotojo, kuris susipynusį valą išpainioja lengvais kepštelėjimais, sukiodamas gumulą ir apžiūrėdamas jį iš visų pusių.

Vokietijos skaičiavimas remiasi įsitikinimu, kad Vladimiras Putinas nieku gyvu nesutiks pralaimėti, todėl bet koks sprendimas turi suteikti jam galimybę „išsaugoti veidą“, esą taip didėja šansai pasiekti susitarimą.

Žinoma, iš visų Vakarų Europos valstybių būtent Vokietijai svarbiausias ir visuomenės kontekstas. Derybos bei kompromiso siekimas ir šiaip yra postmodernistinio Vakarų pasaulio sprendimų metodas, o pacifizmas ir pragmatiškumas juolab suprantamas šalyje, kuri tiek laiko išpirkinėjo kaltę dėl militarizmo ir ideologijos, atvedusių prie kraupių nusikaltimų visame žemyne.

Tačiau ši A. Merkel metodo stiprybė tikriausiai pirmą kartą taip akivaizdžiai virto silpnybe, susidūrusi su visiškai kitokia pasaulio, jėgos ir įsipareigojimų koncepcija (ką jau kalbėti, kad Vokietijos šiuo atveju Rusija net nelaiko svarbia žaidėja – ji įsivaizduoja, kad kariauja su Jungtinėmis Valstijomis).

A.Merkel metodas tiesiog neveikia, bet nieko naujo Vokietija paprasčiausiai neturi pasiūlyti. Investicijos į diplomatiją atrodo beviltiškai tuščios, ypač dabar, kai Ukraina paskelbė apie pradėtą Rusijos invaziją.

Tiesą sakant, kad diplomatija neveikia, pripažino pats Vokietijos užsienio reikalų ministras po nieko neatnešusių derybų Minske. „Tikriausiai ne“, – įvertino Frankas-Walteris Steinmeieris galimybę, kad pasiektas persilaužimas. Bet tai nesutrukdė dar tame pat sakinyje pakartoti siūlymą ir toliau remtis neveikiančiu metodu: „Tikėkimės, kad šis susitikimas buvo ne kokių nors veiksmų pabaiga, bet dar viena pradžia“.

F.-W. Steinmeieris pats savaite anksčiau mėgino elgtis panašiai: į Berlyną sukvietė Rusijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrus ir kolegą iš Prancūzijos. Kai ir tada nieko nepavyko, Lenkija, kurią jau kelintą kartą Vokietija ignoruoja rengdama derybas dėl Ukrainos tokiu formatu, konstatavo, kad Berlynas tiesiog nesupranta situacijos, o tų, kurie išmano Kremlių ir jo veikimą, nekviečia.

Visa tai būtų tik niūrus pakartojimas to, ką matome pusę metų: Vakarai mėgina vertinti Rusiją savo masteliais, dėl to beviltiškai atsilieka ir tyčia riboja savo laisvę.

Tačiau dabar Berlyno pozicija kelia tiesioginį pavojų Lietuvai ir viso Baltijos regiono saugumui.

Labiau už bet kokį pataikavimą Rusijai dėl Ukrainos pavojingi Berlyno mėginimai paversti Lietuvą ir kitas rytines NATO sąjungininkes antrarūšėmis aljanso narėmis.

Žadėdama ginti Latviją, A. Merkel Rygoje pareiškė, kad NATO planai stiprinti buvimą Baltijos regione „neapima nuolatinio, ilgalaikio kovinių dalinių dislokavimo“. Ministras F.-W. Steinmeieris anksčiau yra paaiškinęs, kad „taip negali būti pagal NATO ir Rusijos susitarimą“. Visa tai – nepaisant NATO pajėgų Europoje vyriausiojo vado generolo Philipo Breedlove`o paaiškinimų, kad be tokių pajėgumų deramai apginti Baltijos šalių aljansas negalėtų.

Būtų jau blogai, jei Maskvai nuraminti būtų skirta tik Berlyno retorika. Vien tokiais pareiškimais Vokietija pakerta atgrasymą nuo puolimo, kuris pusę amžiaus buvo aljanso pagrindas.

Tačiau Berlynas, atrodo, žengia dar toliau ir nori juodu ant balto įrašyti, kad planuodamas Baltijos šalių gynybą NATO turėtų laikytis tarptautinių pažadų, taigi ir Maskvai prieš septyniolika metų duoto pažado nedislokuoti naujosiose narėse nuolatinių didelių pajėgų.

Tas susitarimas turėjo sąlygą „esant dabartinėms ir numatomoms saugumo aplinkybėms“, ir dabar, kai Rusija pati tas „saugumo aplinkybes“ pakeitė iš esmės, atrodo dar begėdiškesnis Vokietijos įsitikinimas, kad Baltijos šalių saugumas turi būti įkaitas pažado, kurį NATO kadaise davė Boriso Jelcino Rusijai.

Nebeapsikentęs Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas pareiškė, kad „kai kurie NATO sąjungininkai blokuoja saugumą Vidurio ir Rytų Europai“.

Stulbinama, kad įsitikinimo, jog reikia „neprovokuoti“ Rusijos, Vokietija ir daugelis kitų šalių tebesilaiko, nepaisydamos to, kad kol kas nebuvo nė vieno atvejo, kai Maskva būtų atsižvelgusi į jų gerą valią.

Tad atrodo, kad iki NATO vadovų susitikimo Velse, o gal ir per jį, Baltijos šalių ir Lenkijos dar laukia rimta kova, tik šį kartą Vakarų fronte.


Šiame straipsnyje: vokietijaRusijaUkraina

NAUJAUSI KOMENTARAI

Kęstas Br.

Kęstas Br. portretas
Ar Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra Lietuvos Margaret Thatcher? 1. Karas. Margaret Thatcher laimėjo Falklands karą. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pralaimi Ukrainoje. 2. Ekonomika. Margaret Thatcher prisidėjo prie profsąjungų galios sunaikinimo, vidutiniokų atlyginimų užšaldymo ir šiuolaikinės ekonomikos suirutės sukūrimo: vienas procentas turtėja, kiti skursta ir mažiau perka. Ekonomika stringa. Prezidentė Dalia Grybauskaitė daug prisidėjo, įvedant Lietuvai pražūtingas sankcijas, bet Prezidentės Dalios Grybauskaitės poveikis Lietuvos ekonomikai nepalyginimas su Margaret Thatcher poveikiu pasaulinei ekonomikai. 3. Žmonių supriešinimas. Abi šios vadovės daug pasiekė šioje srityje. Bet, kaip sako anglakalbiai, apie tai neverta rašyti namo. Turima omeny, kad tuo neverta girtis. Anksti parėmusi Gorbačiovą, Margaret Thatcher prisidėjo prie Šaltojo karo pabaigimo. Daugiau apie tai - guglinant žodžius: mokslas-studijos-ekonomika.

Javol

Javol  portretas
Geras straipsnis.Aciu. P.S O kas ,jei ne Vokietijos "vadovai", isperejo "geguziuka Putleri, ES lizde?

bcnx

bcnx portretas
Gal po 50 metu vel atrasime slaptuosius protokolus...
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

  • Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?
    Ar prezidento vadovaujama Valstybės gynimo taryba nieko nebereiškia?

    Lietuvą pasiekė puiki žinia – Vokietijos gynybos pramonės gigantas ,,Rheinmetall AG‘‘ planuoja statyti Lietuvoje amunicijos gamyklą. Tai ne tik geros ir ilgalaikės darbo vietos viename iš Lietuvos regionų, Lietuvos eksporto didi...

    4
  • Žiurkėnas mumyse
    Žiurkėnas mumyse

    Reikia saugoti savo kailiuką, nes gyvename kosminės įtampos laikais. Todėl svarbu ne gynyba, o mityba. Visavertė. Tokia yra mūsų, žiurkėnų, ambicija. Misime iki susivėmimo ir gal išvengsime susinaikinimo. ...

    1
  • Po Sibirą – be vadovo
    Po Sibirą – be vadovo

    Įpusėjus 1911-ųjų vasarai, Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) persikėlė į Vologdos miestą, mat caro valdžia jam čia leido pagyventi porą mėnesių. Vologdoje jis trumpam buvo užmezgęs romaną su paaugle Pelagėja Onufr...

    3
  • Kur dingo rinkimų kampanija?
    Kur dingo rinkimų kampanija?

    Gerai kažkas pastebėjo, kad pas mus nevyksta jokia rinkimų į šalies prezidentus kampanija. Praėjusią savaitę jau buvo paskelbti visi oficialūs kandidatai, tarp kurių yra milijonierių, tačiau nematyti nei plakatų, nei skelbimų su vieš...

    9
  • Ugnis ir vanduo
    Ugnis ir vanduo

    Pastarąsias dienas pasaulyje kažkaip nevaldomai įsišėlo ugnis ir vanduo – dvi iš keturių stichijų ar pradinių elementų, sukūrusių Žemę ir sudarančių jos egzistencijos pagrindą. Bent jau taip mąstyta Antikoje. ...

    1
  • Žodžiais dvoko nepridengsi
    Žodžiais dvoko nepridengsi

    Paputojo vienuoliktokų tarpinių patikrinimų jovalas, pakaitinis jo maišytojas garsiai trinktelėjo durimis, palikdamas dvoką uostyti 26 tūkst. gimnazistų, jų tėvams ir mokytojams. ...

    1
  • Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje
    Jūros liga Trijų jūrų iniciatyvoje

    Geležinės uždangos jau seniai nebėra. Tačiau jos šešėlis dar juntamas. Kelių, geležinkelių, oro, energetikos ir kitokios jungtys yra prastesnės toje Europos pusėje, kuri patyrė komunistinį valdymą. Ypač prasta situacija dėl &Scaro...

  • Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame
    Nevertiname, ką turime, prarandame – verkiame

    Manau, kad kiekvienas žmogus tai galėtų pritaikyti sau, prisimindamas anapilin iškeliavusius artimus žmones ir nepanaudotą laiką bendravimui su širdžiai mielais. Bet šiandien ne apie tai. ...

    2
  • Kai net ir galvai reikia renovacijos
    Kai net ir galvai reikia renovacijos

    Atšyla oras, pakyla noras. Visų pirma, ginčytis, piktintis ir leisti žvygauti emocijoms dėl šildymo sezono (ne-)pabaigos. ...

    8
  • Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis
    Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

    Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu kompone...

    1
Daugiau straipsnių