Buvusi Rumunijos ministrė apie įvykius šalyje: protestuotojai teisūs

– Nepaisant sėkmingų reformų, buvote priversta trauktis iš ministrų kabineto, dėl ko savo žodį tarė ir ES. Iš kur šis pasipriešinimas reformoms?

– Tapus ES nare, labai greitai buvo suorganizuota apkalta dėl to, kad, anot apkaltos autorių, per tuos trejus metus nedariau savo darbo, nors užsienio žiniasklaida ir ES teigė priešingai. Tai buvo pirma parlamento apkalta, nukreipta prieš ministrą, tačiau aš nenorėjau atsistatydinti, kad paklausčiau parlamentarų – „kiek iš jūsų, balsavusiųjų, yra teisiami ar tiriama jūsų veikla“.

Aš buvau svarbiu metu, padariau savo darbą gerai, o dabar reikia jį apginti.

Buvęs ministras pirmininkas Clinas Popescu-Tariceanu, kurio veikla taip pat tiriama, sakė  – „Monica, galvojau, kad tu palaikysi opoziciją“. Sakiau – „ne, mes nepalaikome nieko, tik paliekame prokurorus nepriklausomus“. Galbūt pirma bus tiriama kelių politikų veikla iš vienos partijos, [vėliau] kelių – jau iš kitos, tačiau galiausiai įsivyraus balansas, nes visos partijos yra korumpuotos. Aš buvau stipri ir nepasidaviau, o jie labai nervinosi supratę, kad tai nukreipta prieš juos.

– Vienas svarbiausių jūsų darbų – 2005 metais įsteigtas Nacionalinis antikorupcijos direktoratas (National Anticorruption Directorate (DNA) – angl.), kuris tyrė ne vieną valdžios žmonių korupcijos bylą. Koks jo vaidmuo kovojant su šia problema? Ar jį galima vadinti patikimu saugikliu?

– Jis buvo įsteigtas su tikslu kovoti prieš didelio masto korupciją – prieš korumpuotus politikus ir prieš itin dideles pinigų sumas. Taip pat jis tiria pinigų plovimo, mokesčių slėpimo ir piktnaudžiavimo valdžia atvejus. Tai labai sėkminga institucija, nes yra nepriklausoma.

Nepriklausomumas yra labai svarbus. Kuomet buvau teisingumo ministre, nepriklausiau jokiai partijai, kas daugumai buvo siurprizas. Tuometinis prezidentas manė, kad ministru turėtų tapti nepartinis asmuo. Tai buvo gera idėja, nes neturėjau jokių paslėptų ryšių. Niekas man negalėjo pasakyti – jei padariau tau paslaugą, padaryk ją ir man, ar panašiai.

Kuriant DNA, interviu su kandidatais buvo daromi dalyvaujant psichologams, kurie stebėjo kandidatų kūno kalbą. Tik taip galima pasakyti, ar žmogus yra stiprus, nuoširdus ir t.t. Pasibaigus visiems interviu, šios institucijos vadovu paskyriau žmogų, apie kurį psichologai kalbėjo kaip apie labiausiai nepriklausomą. Be to, jis nėra žmogus, kuris linkęs socializuotis. Jis pasirinko tokius žmones, kaip jis, ir viskas vyko labai gerai. Panašiai viskas vyksta ir su dabartine DNA vadove, kuri puolama kasdien ir vyriausybės, ir žiniasklaidos.

Nors labai sunku tikėtis, kad valdžia nubalsuotų prieš save, tačiau kalbant apie DNA, ji jiems atrodė kaip dar viena institucija, dar vienas aktas. Kai jie suprato, kas įvyko, buvo jau per vėlu. Svarbu, kad tai buvo daroma stojimo į Europos Sąjungą metu, nes ji turėjo svarų savo balsą. Pirmoji byla buvo iškelta dar 2005 metais prieš vyriausybės, kurioje tuo metu pati buvau, viceministrą. Žmonės parlamente klausė – kas čia vyksta, kodėl tu esi prieš žmones, kurie yra tavo kolegos.

– Nepaisant DNA sėkmės, kokia galimybė jam išlikti, turint omenyje dabartinius įvykius?

– Vyriausybė turi teisę atšaukti šią tarnybą, kam jie ir ruošėsi – jie turėjo intenciją sujungti organizaciją su kita ir taip atsikratyti vadovo. Tačiau žmonėms išėjus į gatves, vyriausybė nusprendė taip nebesielgti.

– Kaip manote, kokie įvykiai Rumunijos laukia toliau?

– Manau, kad šią ar kitą savaitę parlamentas išspręs dekreto klausimą, tačiau, nors tai ir bus padaryta, žmonės nebepasitiki šia vyriausybe. Jie turi tam pagrindo. Nemanau, kad ši vyriausybė baigs tokius savo darbus – jie bandys priimti dar ne vieną sau palankų įstatymą.

Valdžia bando keisti įstatymus į sau parankius, pakeisti neparankius žmones, kurie valdo svarbias institucijas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių