„Hamas“ ir „Fatah“ pasiekė susitarimą dėl Gazos Ruožo

 • Teksto dydis:

„Hamas“ lyderis Ismailas Haniya (Ismailas Hanija) paskelbė, kad jo judėjimas po derybų, kurioms tarpininkavo Egiptas, pasiekė susitarimą su konkuruojančia palestiniečių prezidento Mahmoudo Abbaso (Mahmudo Abaso) partija „Fatah“ dėl Gazos Ruožo kontrolės sąlygų.

Susitarimo detalės dar nepaskelbtos, spaudos konferencija Egipto sostinėje, kur nuo antradienio vyko šios derybos, planuojama ketvirtadienį 10 val. Grinvičo (13 val. Lietuvos) laiku.

Islamistų kovotojų „Hamas“ prieš dešimtmetį išstūmė iš Gazos Ruožo Vakarų remiamą M. Abbaso Palestinos savivaldą ir tai nulėmė teritorinį bei politinį palestiniečių skilimą. M. Abbasas prižiūri autonominius anklavus Izraelio okupuotame Vakarų Krante.

„Hamas“ ir „Fatah“ pareigūnai šią savaitę Kaire derėjosi dėl Palestinos savivaldos sugrįžimo į Gazos Ruožą.

Vienas „Fatah“ pareigūnas sakė, kad palestiniečių prezidentas dabar planuoja per mėnesį su vienybės vizitu nuvykti į Gazos Ruožą. Tai būtų pirmas po 10 metų pertraukos jo apsilankymas šioje palestiniečių teritorijoje.

Sankcijos, kurias M. Abbasas įvedė „Hamas“ kontroliuojamam Gazos Ruožui, taip pat netrukus bus panaikintos, sakė minėtas „Fatah“ pareigūnas.

I. Haniyos biuro pareiškime sakoma, kad „šiandien remiant Egiptui buvo pasiektas „Hamas“ ir „Fatah“ susitarimas“. Daugiau detalių nepateikiama.

Vienas derybų dalyvis, kuris nenorėjo skelbti savo pavardės, sakė, kad pagal susitarimą Vakarų Krante įsikūrusios ir „Fatah“ dominuojamos Palestinos savivaldos pajėgos perims Rafacho sienos perėjos tarp Gazos Ruožo ir Egipto kontrolę.

Šaltinis pridūrė, kad visos palestiniečių frakcijos per ateinančias dvi savaites pradės platesnio masto derybas dėl vienybės vyriausybės suformavimo.

„Fatah“ aukšto rango lyderis Gazos Ruože Zakaria al Agha (Zakarija Agha) naujienų agentūrai AFP sakė, kad M. Abbasas „į Gazą atvyks greičiau nei per mėnesį“.

Tarp svarbių klausimų buvo M. Abbaso pastarųjų mėnesių baudžiamosios priemonės Gazos Ruožui, įskaitant sumažintą mokėjimą už elektrą, dėl kurio Ruožo gyventojai ją turėdavo tik kelias valandas per dieną.

„Visos priemonės, kurių buvo imtasi pastaruoju metu, labai greitai baigsis“, – sakė Z. al Agha.

Abi šalys šią savaitę Kaire susitiko turėdamos tikslą užbaigti dešimtmetį trukusį paralyžiuojantį konkuruojančių judėjimų ginčą.

„Hamas“ Gazos Ruožą iš „Fatah“ paveržė per konfliktą 2007 metais ir nuo to laiko abi frakcijos smarkiai vaidijosi. Visi bandymai susitaikyti žlugdavo.

Egiptas labai nori didinti saugumą Sinajaus pusiasalyje, kuris ribojasi su Gazos Ruožu ir kur džihadistų sukilėliai tęsia seną sukilimą.

Deryboms artimas egiptiečių šaltinis sakė, kad derybas atidžiai stebėjo žvalgybos vadovas Khaledas Fawzi (Chalidas Fauzis).

Ginkluotojo sparno likimas

Praėjusį mėnesį „Hamas“ sutiko perduoti civilinę valdžią Gazos Ruože Palestinos savivaldai, bet judėjimo didžiulio karinio sparno likimas išlieka abiem šalims svarbus klausimas.

Islamistų judėjimą „Hamas“ Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga laiko teroristine organizacija.

Nuo 2008 metų „Hamas“ tris kartus kariavo su Izraeliu; žydų valstybės blokuojamame Gazos Ruože blogėjo humanitarinės sąlygos.

Su vis didesne izoliacija ir dideliu elektros trūkumu susiduriantis „Hamas“ kreipėsi į Egiptą pagalbos, vildamasis, kad bus atidaryta Rafacho sienos perėja, kuri pastaraisiais metais būdavo daugiausia uždaryta.

Egiptas taip pat sutiko tiekti Gazos Ruožui kurą elektros energijos gamybai.

Mainais Kairas spaudė „Hamas“ taikytis su „Fatah“, ir abu judėjimai pradėjo derybas.

Kadangi daug ankstesnių bandymų taikytis žlugo, analitikai naujausias derybas vertina atsargiai ir laukia, ar Gazos Ruože bus realių permainų.

Praėjusią savaitę Palestiniečių savivaldos premjeras Rami Hamdallah (Ramis Hamdala) pirmą kartą nuo 2015 metų apsilankė Gazos Ruože, o jo ministrai oficialiai perėmė vyriausybės departamentų šioje teritorijoje kontrolę.

Tačiau tas žingsnis laikomas daugiau simboliniu, nes „Hamas“ iš esmės ir toliau kontroliuoja 2 mln. gyventojų turintį anklavą tarp Egipto, Izraelio ir Viduržemio jūros.

Tarp svarbių nesutarimus keliančių klausimų yra „Hamas“ ginkluotojo sparno, „Izz ad Deeno al Qassamo (Iz ad Dino Kasamo) brigadų“ , turinčių 25 tūkst. narių, likimas.

Susitaikymas taip pat galėtų iškelti dilemą tarptautinėms pastangoms pasiekti Izraelio ir palestiniečių taikos susitarimą, nes „Hamas“ nepripažįsta Izraelio, ne taip kaip M. Abbaso vadovaujama Palestinos išvadavimo organizacija (PIO).NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių