JAV valstybės sekretorius: sankcijos Šiaurės Korėjai nebus švelninamos

 • Teksto dydis:

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) supranta, kad denuklearizacija turi įvykti „greitu laiku“, ketvirtadienį pareiškė JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas).

Jis taip pat įspėjo Pchenjaną, kad Šiaurės Korėjai taikomos sankcijos nebus atšauktos, kol denuklearizacijos procesas nebus baigtas.

Vašingtonas tebėra įsipareigojęs siekti „visiškos, patikrinamos ir negrįžtamos Šiaurės Korėjos denuklearizacijos“, sakė M. Pompeo. 

Po antradienį Singapūre įvykusio istorinio Šiaurės Korėjos ir JAV viršūnių susitikimo paskelbta bendra lyderių deklaracija sulaukė kritikos bangos dėl nekonkretumo denuklearizacijos proceso klausimu.

„Mes manome, kad Kim Jong Unas suvokia, jog tai skubu... kad turime tai atlikti greitai“, – sakė valstybės sekretorius apie pastangas įtikinti Šiaurės Korėją atsisakyti savo branduolinių ginklų. 

M. Pompeo nuvyko į Seulą informuoti Pietų Korėjos ir Japonijos diplomatijos vadovų apie antradienį įvykusias istorines Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) ir Kim Jong Uno derybas, kurios buvo pirmasis pareigas einančių JAV ir Šiaurės Korėjos vadovų susitikimas. Po jo D. Trumpas išdidžiai pareiškė, kad nuo šiol  pasaulis gali „ramiai miegoti“.

„Šiaurės Korėjos Branduolinės Grėsmės nebėra“, – parašė prezidentas trečiadienį socialiniame tinkle „Twitter“.

Nepaisant pozityvaus JAV lyderio tono apžvalgininkams kelia susirūpinimą tai, kad Kim Jong Unas viršūnių susitikime nepateikė jokių konkrečių garantijų, tuo pat metu sulaukęs didžiulio teigiamo tarptautinio dėmesio. 

Būtent tai, panašu, ir verčia nerimauti Pietų Korėją ir Japoniją.

D. Trumpas po susitikimo su Kim Jong Unu paskelbė, kad JAV neberengs bendrų karinių pratybų su Pietų Korėja, kol vyksta derybos su Šiaurės Korėja.

Pchenjanas seniai reiškė pasipiktinimą kasmet rengiamomis didžiulio masto pratybomis, kurias vadino pasirengimu būsimiems JAV kariniams veiksmams prieš Šiaurės Korėją.

D. Trumpas savo sprendimą neberengti pratybų motyvavo finansiniais sumetimais, pažymėjęs, kad tai leis Jungtinėms Valstijoms sutaupyti daug lėšų.

Atrodo, kad šis JAV prezidento sprendimas buvo netikėtas ne tik Seului, bet ir Pentagonui.

Pietų Korėjos užsienio reikalų ministrė Kang Kyung-wha (Kang Kjungva) per bendrą spaudos konferenciją su M. Pompeo pasistengė apeiti šį klausimą. Japonijos diplomatijos vadovas Taro Kono (Taras Konas) savo ruožtu pareiškė, kad šis klausimas bus pavestas aptarti karinei vadovybei, o JAV ir Pietų Korėjos aljansas tebėra „toks pat tvirtas, kaip visada“. 

Pasak ministro, Japonija suprato, kad JAV ir Pietų Korėjos karinių pratybų klausimas priklausys nuo Šiaurės Korėjos žingsnių denuklearizacijos link. Trečiadienį Japonijos gynybos ministras šias pratybas pavadino „gyvybiškai svarbiomis“ regiono saugumui.

Pchenjanas savo siekį įgyti branduolinių ginklų ir didelio nuotolio raketų anksčiau argumentavo tuo, kad regione dislokuotas amerikiečių karinis kontingentas, o savo ginklų programas vadino atgrasomąja priemones.

„Sutaupysime daug pinigų“

M. Pompeo, siekdamas išsklaidyti abiejų Vašingtono sąjungininkių nerimą, ketvirtadienį pabrėžė, kad glaudi koordinacija su Seulu ir Tokiju yra nepaprastai svarbi Šiaurės Korėjos denuklearizacijos proceso sėkmei užtikrinti. 

Valstybės sekretorius anksčiau yra sakęs, jog viliasi, kad iki 2020 metų Šiaurės Korėjoje bus įvykdytas „didelio masto nusiginklavimas“.

Užbaigęs vizitą Seule M. Pompeo skris į Pekiną susitikti su Kinijos užsienio reikalų ministru. 

JAV prezidento administracija viršūnių susitikimą Singapūre giria kaip svarbią pergalę. Tuo tarpu kritikai teigia, jog šis susitikimas labiau priminė šou ir jame nebuvo sutarta dėl jokio konkretaus plano, kaip Pchenjanas atsisakys savo branduolinių ginklų. 

Pats D. Trumpas entuziastingai pareiškė, kad dabar žmonės „gali jaustis kur kas saugesni nei buvo tą dieną, kai pradėjau eiti pareigas“, ir gynė savo poziciją dėl karinių pratybų su Pietų Korėja.

„Sutaupysime daug pinigų nerengdami šių pratybų, kol mes sąžiningai deramės – o būtent tai ir darome!“ – parašė prezidentas trečiadienį tviteryje. 

Šie jo komentarai sudaro ryškų kontrastą pernykščiams grasinimams panaudoti „ugnį ir įniršį, kokio pasaulis dar nėra matęs“, jeigu Pchenjanas nenusiginkluos. Šiaurės Korėja tuo metu gyrėsi turinti pajėgumų sutriuškinti Jungtines Valstijas.

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių paskatintos beprecedentės diplomatinės pastangos padėjo sumažinti įtampą Korėjos pusiasalyje ir atvėrė kelią surengti viršūnių susitikimą Singapūre. Kim Jong Uno režimas, seniai trokštantis tarptautinio legitimumo, taip pat pateikia šį viršūnių susitikimą kaip svarbų savo laimėjimą.

D. Trumpas neteikia didelės reikšmės vykdomiems pažeidimams

JAV prezidentas po antradienį įvykusio susitikimo su Šiaurės Korėjos lyderiu duodamas interviu neteikė didelės reikšmės Pchenjano režimo vykdomiems pažeidimams ir sakė, kad kitos šalys taip pat yra padariusios „blogų dalykų“.

„Daug kitų žmonių (yra) padarę tikrai blogų dalykų. Noriu pasakyti, kad galėčiau rasti daug šalių, kur buvo padaryta daug blogų dalykų“, – interviu televizijai „Fox News“ sakė D. Trumpas.

Jis gyrė Kim Jong Uną kaip „labai galvotą žmogų“ ir „puikų derybininką“, ir pridūrė: „Manau, kad mes suprantame vienas kitą.“

Kaip nurodo paties D. Trumpo Valstybės departamentas, Kim Jong Uno režimas prievartinio darbo stovyklose laiko 80–120 tūkst. politinių kalinių, kurie yra kankinami ir marinami badu.

Be pažeidimų pačioje Šiaurės Korėjoje taip pat įtariama, kad Kim Jong Unas įsakė pernai Malaizijoje nužudyti jo brolį.

D. Trumpas duodamas interviu taip pat pasakė malonių žodžių apie Kinijos prezidentą Xi Jinpingą (Si Dzinpingą), kurį pavadino „neįtikimu žmogumi“. JAV prezidentas pažymėjo: "(Jis) iš esmės yra prezidentas iki gyvos galvos. Tai gan gerai.“

Rusija ragina JT sušvelninti sankcijas

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba turėtų apsvarstyti galimybes atšaukti kai kurias sankcijas Šiaurės Korėjai, Pchenjanui sudarius preliminarų susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis, kad bus likviduota jo branduolinio ginklavimosi programa, trečiadienį pareiškė Rusijos ambasadorius prie JT.

Saugumo Taryba praeitais metais paskelbė tris griežtų ekonominių sankcijų paketus: buvo smarkiai suvaržytas Pchenjano žaliavų eksportas ir galimybės apsirūpinti nafta.

Paklaustas apie galimybę atšaukti sankcijas Rusijos ambasadorius Vasilijus Nebenzia žurnalistams sakė: „Manau, visiškai suprantama, kad mums reikia galvoti apie žingsnius šia linkme.“

„Šia kryptimi vyksta neišvengiamas pažangos procesas, ir jis turi būti abipusis, – pridūrė Rusijos diplomatas. – Turi būti priešpriešinis judėjimas. Aišku, kitai pusei reikalingas paskatinimas tolesniems žingsniams.“

Jungtinės Valstijos kartu su Japonija ir Europos valstybėmis laikosi pozicijos, kad griežtų sankcijų paketas privalo likti galioti, kol Šiaurės Korėja visiškai likviduos savo ginkluotės programas.

Rusija ir Kinija savo ruožtu argumentuoja, kad procesas turėtų vykti laipsniškai: sankcijos turi būti švelninamos mainais į konkrečius Pchenjano žingsnius denuklearizacijos link.

Tikimasi, kad JT Saugumo Taryba surengs posėdį viršūnių susitikimo Singapūre aptarti, bet V. Nebenzia, kurio šalis birželį pirmininkauja šiai institucijai, sakė, kad kol kas nieko nesuplanuota.

„Būtų įdomu išklausyti tų, kas tiesiogiai buvo įtraukti (į derybas), jų rezultatų vertinimą“, – pažymėjo jis.

Daugelis diplomatų laikosi nuomonės, kad JT sprendimas smarkiai sugriežtinti sankcijas yra lemiamas veiksnys, privertęs Kim Jong Uną sutikti pradėti derybas dėl Šiaurės Korėjos ginklavimosi programos užbaigimo.

Kim Jong Unas suprato, kad „branduolinės bombos turėjimas nesuderinimas su ekonomikos turėjimu“, sakė vienas Saugumo Tarybos diplomatas.

Nyderlandų ambasadorius Karelas van Oosteromas (Karelas van Osteromas), vadovaujantis JT sankcijų Šiaurės Korėjai komitetui, sakė, kad baudžiamosios priemonės tebevykdomos visa galia.

„Toliau palaikysime spaudimą visokeriopai įgyvendindami sankcijas“, – pabrėžė jis.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių