Postą paliekantis Vokietijos finansų ministras apipiltas dovanomis

 • Teksto dydis:

Euro zonos šalių finansų ministrai pirmadienį apipylė dovanomis iš posto besitraukiantį Vokietijos kolegą Wolfgangą Schaeuble (Volfgangą Šoiblę), kuris pirmadienį dalyvavo paskutiniame ministrų susitikime.

Kolegos Vokietijos ministrui padovanojo ES vėliavą su aštuoniolikos ministrų parašais. O Slovakijos ministras įteikė šūsnį „asmeninių“ šimto euro banknotų su jo atvaizdi.

„Jau nebebus taip, kaip buvo“, – ant padovanotos vėliavos parašė Graikijos finansų ministras Euklidas Cakalotas (Euclidas Tsakalotos), kurio šaliai teko ištverti tris W. Schaeuble įkvėptas gelbėjimo programas.

Prancūzijos ministras Vokietijos kolegai padovanojo 2004 metų „Bordeaux Grand Cru“ vyno butelį iš Finansų ministerijos ypatingojo rezervo.

„Manau, kad jam ir mums visai tai bus labai emocionalu, nes tarp mūsų ji užėmė ypatingą virtą. Jis tiesiog fantastiškas vyrukas“, – sakė buvęs Prancūzijos finansų ministras, o dabar ES ekonominių reikalų komisaras Pierre‘as Moscovici (Pjeras Moskovisis).

W. Schaeuble atsistatydina iš finansų ministro posto, kad užimtų naujojo Vokietijos parlamento pirmininko pareigas.

„Nelengva, bet po aštuonerių metų jau gana. Tai yra geras metas imtis naujo darbo“, – prieš euro zonos finansų ministrų posėdį Liuksemburge sakė 75 metų W. Schaeuble.

„Per aštuonerius metus mes sėkmingai išgyvenome sudėtingą laikotarpį“, – sakė jis, tačiau pridūrė, kad euro zona „dabar yra ekonomiškai geroje padėtyje“.

Nors jo siūlomos taupymo priemonės sukėlė didžiulė pasipiktinimą tarp europiečių, ministrai gyrė W. Schaeuble lyderystę, humorą ir meilę Europai.

„Labai trūks jo patirties, jo išminties, kartais jo griežtumo, tačiau trūks ir jo kaip draugo, – sakė Nyderlandų ministrų ministras ir Euro grupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas (Jerunas Deiselblumas). – Jis mums buvo puikus kolega, davė mums patarimų, kartais prašytų, o kartais ir neprašytų, tačiau visuomet gerų.“

W. Schaeuble yra griežtas euro zonos taupumo architektas ir per aštuonis metus Europoje trukusios finansinės suirutės metus griežtai pritaikė savo mylimą kieto ekonomikos valdymo viziją dažnai beviltiškose situacijose atsidūrusioms šalims, kaip Airija, Portugalija ir daugiausia dramos sukėlusiai Graikijai.

„W.Schaeuble tam tikra prasme įkūnija Vokietijos brutalumą ir rimtumą, tačiau jis taip pat yra be galo malonaus būdo, – sakė vokiečio sąmojingumu ir meile Europai besižavintis buvęs Prancūzijos finansų ministras Michelis Sapinas (Mišelis Sapenas). – Ir jis yra vienintelis žmogus, galintis pasakyti: „Apie Graikijos skolų krizę žinau viską nuo pat pirmos dienos.“

„Nekenčia rinkų“

M. Sapinas ėjo Prancūzijos finansų ministro pareigas 2015 metais, tamsiausiu euro zonos skolų krizės metu, kai W. Schaeuble sulaužė tabu ir visus šokiravo atvirai paraginęs Graikiją laikinai išstoti iš euro zonos.

Tačiau būtent artima W. Schaeuble sąjungininkė, Vokietijos kanclerė Angela Merkel atitraukė Atėnus nuo bedugnės, suvaidindama „gerąjį policininką“ šalia „blogojo policininko“ W. Schaeuble. Ir taip Vokietija dažnai elgėsi visos skolų krizės metu.

Nors realiu Euro grupės pirmininku jis nebuvo, per dabartinio Euro grupės vadovo Jeroeno Dijsselbloemo (Jeruno Deiselblumo) bei buvusio jos pirmininko, o dabar Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude‘o Junckerio (Žano-Klodo Junkerio) pirmininkaujamus posėdžius Vokietijos ministras jautėsi tikru bosu.

Vokietijos interesus atkakliai ginantis W. Schaeuble, kuris po 1990 metais įvykdyto mėginimo jį nužudyti yra iki pusės paralyžiuotas, turi paprastą filosofiją, sakė „Berenberg“ banko vyriausiasis ekonomistas Holgeris Schmiedingas (Holgeris Šmydingas).

„Vokietija padeda sunkumų patiriančioms kaimynėms dosniomis pinigų sumomis, o jos turi laikytis griežtų sąlygų, kad susitvarkytų savo namus“, – sakė jis.

Tokio požiūrio jis laikosi kalbant apie Vokietijos finansų tvarkymą, todėl iš kitų euro zonos šalių tikisi to paties.

W. Schaeubles griežtumą teko patirti ir Graikijai, kuriai gelbėti prireikė net trijų finansinės pagalbos programų, kurios numatė išlaidų mažinimą ir ekonomines reformas, nes šalies BVP per vos penkerius metus susitraukė penktadaliu.

Verta paminėti, kad mažai kas žino, jog W. Schaeuble visai nėra ekonomistas. Jis yra „grynas teisininkas“, sakė buvusiam Graikijos finansų ministrų Janiui Varufakiui (Yanis Varoufakis) patarinėjęs Glennas Kimas (Glenas Kimas), taip pat konsultavęs Vokietiją kuriant W.Schaeubles įkvėptas gelbėjimo programas.

W. Schaeuble „tiesiog nekenčia rinkų, kurias, kaip jis mano, turi kontroliuoti technokratai. Jis tiesiog didžiuojasi būdamas „bloguoju policininku“, sakė G. Kimas.

„Tvirtas Europos rėmėjas“

Tačiau W. Schaeuble garsėja ne tik savo užsispyrimu, bet ir lygiai tokiu pat tvirtu tikėjimu Europos projektu, kurio sėkmė, jo nuomone, priklauso nuo to, kad šalys laikytųsi taisyklių.

„Nepaisant savo griežto taupumo politikos, W. Schaeuble taip pat yra aršus Europos rėmėjas“, – sakė konsultacijų bendrovės „Eurasia Group“ atstovas Mujtaba Rahmanas (Mudžtaba Rahmanas).

Štai kodėl, jo pasitraukimas gali turėti neigiamos įtakos siekiui gilinti reformas ir integraciją euro zonoje, kaip ragina daryti Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas).

„Visi tikėtini kandidatai pakeisti W.Schaeuble yra mažiau žinomos ir prasčiau įsitvirtinusios figūros... Todėl jie labiau laikysis Vokietijos biurokratų požiūrio, ... kuris yra dar konservatyvesnis ir griežtesnis, nei demonstravo W. Schaeuble“, – mano M. Rahmanas.

Kaip ten bebūtų „Euro grupėje ir euro zonoje bus prieš ir po metas, – sakė ES ekonomikos reikalų komisaras Pierre‘as Moscovici (Pjeras Moskovisis). – Jo pasitraukimas yra tarsi žemės drebėjimas Euro grupei.“

Eurogrupės vadovas Jeroenas Dijsselbloemas (Jerunas Deiselblumas)NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių