Prie ekonominio žlugimo slenksčio stovinti Ukraina – brangus „prizas“ Vakarams

  • Teksto dydis:

Ukraina gali tapti per brangiu geopolitiniu prizu Vakarams, rašo agentūra „The Associated Press“.

Šiai šaliai po truputį brendant iš chaoso, per kurį vėl įvyko valdžios pasikeitimas, Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga nukreipė žvilgsnius į Ukrainos vyriausybės finansus. Vaizdas nekoks, ir tai yra potencialių labdarių iš Vakarų politinės valios bei jų finansinių galimybių išbandymas.

„Dabar svarbiausias klausimas – kokia dalis naštos tvarkant reikalus su Ukraina teks europiečiams ir kiek tos naštos europiečiai galės užkrauti ant Amerikos mokesčių mokėtojų pečių“, – sakė Wayne'as Merry (Veinas Meris) iš Amerikos užsienio politikos tarybos.

Dabar, pasak mokslininko, Vašingtono užsienio politikos prioritetų sąraše Ukraina užima gana žemą vietą – dėl didesnių problemų Sirijoje, Izraelio ir palestiniečių taikos procese bei derybose su Iranu dėl jo branduolinės programos.

Ukrainos finansų ministro pareigas laikinai einantis Jurijus Kolobovas tvirtina, kad šiems ir ateinantiems metams šaliai reikia 35 mlrd. JAV dolerių finansinės paramos iš užsienio. Ministras su viltimi žvelgia į JAV ir ES bei tikisi per dvi artimiausias savaites sulaukti pagalbos.

Denverio universiteto tarptautinių santykių profesorius Jonathanas Adelmanas (Džonatanas Adelmanas) sakė nematantis daug galimybių Vašingtonui pagelbėti Ukrainai, nes jis pats susiduria su rimtomis biudžeto problemomis, kurias išryškino šią savaitę gynybos sekretoriaus Chucko Hagelio (Čako Heigelio) paskelbtas siūlymas sumažinti JAV armiją iki lygio, buvusio prieš Antrąjį pasaulinį karą.

„Čia nebus entuziazmo dėl dešimčių milijardų dolerių, kurių reikėtų finansiškai padėti Ukrainai“, – sakė J.Adelmanas.

Ukrainos birželį laukia skolų grąžinimas, tačiau analitikai užsimena, kad ji veikiausiai bus nepajėgi to padaryti be pagalbos iš užsienio. Susitarti dėl pagalbos su užsienio kreditoriais neįmanoma, kol šalyje nėra normaliai veikiančios vyriausybės.

Krizė Ukrainoje kilo, kai prezidentas Viktorasa Janukovyčius praėjusių metų lapkritį paskutinę minutę atsisakė pasirašyti asociacijos susitarimą su ES mainais į Maskvos pažadėtą 15 mlrd. dolerių finansinę pagalbą. Tai supykdė už europinę integraciją pasisakančius ukrainiečius, gyvenančius centriniuose ir vakariniuose Ukrainos regionuose.

Skyrusi pirmąją 3 mlrd. dolerių dalį, Rusija dėl kilusių neramumų finansinės pagalbos teikimą Ukrainai įšaldė.

ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrin Ašton) antradienį pareiškė, kad Bendrija ir jos narės pasirengusios padėti Ukrainai patenkinti jos trumpalaikius finansavimo poreikius, kol nauja vyriausybė galės susitarti su tarptautiniu valiutos fondu dėl visaverčio pagalbos paketo. Ji pabrėžė, jog labai svarbu, kad Rusija taip pat prisidėtų prie pagalbos.

Tačiau buvęs JAV ambasadorius Maskvoje, Carnegie'o (Karnegio) fondo už tarptautinę taiką ekspertas Jamesas Collinsas (Džeimsas Kolinsas) sakė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas veikiausiai liks nuošalyje ir leis situacijai Ukrainoje rutuliotis savaime.

Lingvistinė ir istorinė linija dalija 46 mln. gyventojų turinčią Ukrainą į Kremliui draugiškas, daugiausia rusiškai kalbančias rytines bei pietines sritis ir proeuropinius, ukrainietiškai kalbančius vakarus.

Krymo pusiasalyje šią savaitę vyksta protesto akcijos prieš naująją valdžią Kijeve ir prašoma Maskvos užtikrinti saugumą.

„Jei bus tęsiama ankstesnė politika, vertusi Ukrainą rinktis tarp Rytų ir Vakarų, šis procesas neabejotinai bus sudėtingesnis ir skausmingesnis, – sakė J.Collinsas. – Tikėtina, jog suteikus Ukrainai erdvės ir laiko, būtų sukurtos palankios sąlygos pozityviai situacijos raidai Ukrainoje kitame etape. Tokia politika atitiktų Rusijos, ES ir Jungtinių Valstijų interesus“.

W.Merry sakė, kad europiečiai veikiausiai nesuvokia, į ką įsipainiojo, rėždami sparną apie Ukrainą.

„Daug žmonių tose sostinėse, kad ir Berlyne ar Paryžiuje, galvoja, kad Europos Sąjunga nuėjo per toli, nemąstydama apie tai, ką ji daro, įsitraukdama į nulinės sumos žaidimą su Rusija“, – sakė W.Merry.


Šiame straipsnyje: Ukrainapolitikašalys

NAUJAUSI KOMENTARAI

nereikia manyti

nereikia manyti portretas
kad kokia Moldova, Rumunija ar kitos varganos respublikos yra "pigesni" prizai vakarams. Todėl nėra ko rypauti, atsistos Ukraina ant kojų, juk pasiliko neaprėpiami janukovičiaus turtai, prisigrobti iš savos tautos. Bet vakarams apsimoka turėti prie pat kremliaus sienų tokią pat, kaip ir ruskių, kariuomenės rūšį. Todėl vakarai kai ką ir paaukos, bet Ukrainai padės.

super

super portretas
Super geras ir tikslus straipsnio pavadinimas, paimtas iš The Associated Press
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių