Priverstas keisti planus: A. Gudžius olimpinėms žaidynėms ruošis Kaune

  • Teksto dydis:

Olimpinės viltys dūžta atsitrenkusios į koronaviruso pastatytą sieną. Atšaukti skrydžiai, varžybos, paskelbtas karantinas bei visuotinė panika žlugdo lengvaatlečių planus ir komplikuoja galimybę pasirengti svarbiausiam ketverių metų startui – Tokijo olimpinėms žaidynėms.

„Vakar buvo uždegta olimpinė ugnis. Žmonėms nelaimė, jie kenčia, panikuoja, kažkas stipriai serga, kažkas miršta, o čia prasideda šventės pradžia. Taip neturėtų būti... Teisingiausia būtų olimpiadą atidėti“, – liūdnai kalbėjo maratonininkė Diana Lobačevskė.

Londono ir Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių dalyvė ketverius metus dirbo su tikslu ateinančią vasarą bėgti Tokijuje. Gali būti, kad galimybės patekti į olimpiadą D.Lobačevskė apskritai neturės.

Treniruotės, kuriose reikia kentėti

Maratono ir 50 km sportinio ėjimo rungčių atrankos į olimpines žaidynės baigsis gegužės 31-ąją. Iškovoti teisę dalyvauti svarbiausiame ketverių metų sporto renginyje maratonininkai gali dviem būdais – įvykdę normatyvus arba užėmę tam tikrą poziciją pasaulio reitinge.

Kol kas nė vienas Lietuvos maratonininkas normatyvo neįvykdė, tačiau tikslą patekti į žaidynes turėjo net keturi – D.Lobačevskė, Monika Bytautienė, Remigijus Kančys bei Ignas Brasevičius.

Prieš sezoną sportininkai susidėliojo treniruočių planus, stovyklas bei atsirinko maratonus, vykstančius konkrečiomis datomis – tam, kad jų metu pasiektų optimalią sportinę formą ir pagerintų asmeninius rekordus. Visi lietuviai bėgti maratonus norėjo balandį, kada nėra per karšta užfiksuoti aukštus rezultatus.

D.Lobačevskė bėgti planavo Hamburge, kurio maratoną laimėjo 2013 metais. Po traumų atsigavusi stajerė sezonui rengėsi Meksikos aukštikalnėse, vėliau – Portugalijoje. Balandžio 19 dieną turėjęs vykti Hamburgo maratonas buvo atšauktas prieš dvi dienas.

„Emocijos tokios, kad net nutraukėme stovyklą ir grįžtame anksčiau. Pasaulyje sukelta tokia panika, bet negalėčiau neatsakingai į tai žiūrėti, nes turiu šeimą, vaikus. Grįžtu savaitę anksčiau iš stovyklos, nėra ko sėdėti ir laukti pagerėjimo, kadangi gali nutraukti skrydžius ir uždaryti oro uostus. Nesinori po to pėstute grįžti namo iš Portugalijos“, – nusijuokė D.Lobačevskė.

Alternatyvų – nedaug. Atšaukta arba perkelta dešimtys kovą-balandį vykti turėjusių maratonų, tarp kurių Paryžiaus, Romos, Barselonos, Vienos. Kalbama apie iškilusią grėsmę ir garsiajam Londono maratonui.

„Labai nusviro rankos, žiauriai... Kur dabar bepasižiūri, viskas yra atšaukta. Manau, anksčiausiai koks nors maratonas gali įvykti tik vasarą, bet tada bėgti maratoną (sunku dėl karščio – lengvoji.lt)... Žiauriai gaila viso įdėto darbo. Šiemet susidėliojau gerai visą planelį, išvažiavau į Meksiką, grįžau į Portugaliją, įeidinėjau į formą. Viskas vyko sklandžiai, niekas nieko netrukdė, net ir traumos, nors mano kojos yra tiksinti bomba“, – apmaudo neslėpė D.Lobačevskė.

Lengvaatletė neslėpė, kad sunku prisiversti treniruotis apskritai.

„Sunkiausia dabar motyvuoti save arti treniruotėse, nes kai nėra tikslo, iškart viskas krenta – ūpas, noras, nėra užsidegimo. Betikslis bėgiojimas, atkarpos, kuriose reikia kentėti – kam to reikia, kai nėra varžybų? Dėl sveikatos, sau pačiai, galiu krosus pabėgioti. Esu neblogos sportinės formos, nenoriu jos visiškai prarasti. Laikysiu tą formą, darysiu atkarpas, darbus, bet situacija yra žiauriai nemaloni. Čia yra didžiausia tragedija, panašiai kaip trauma. Manau, kažkaip išsikapstysime iš to viruso ir galėsime kažkur dalyvauti“, – vylėsi D.Lobačevskė.

Alternatyva – bėgti Kaune?

Panašiai į susidariusią situaciją reagavo kol kas arčiausiai patekimo į žaidynes iš Lietuvos maratonininkų esantis Remigijus Kančys. Sportininkas taip pat balandžio 19 dieną įveikti maratoną turėjo „Golden Label“ statusą turinčios Vienos maratone, tačiau prieš kelias dienas jis taip pat buvo atšauktas.

„Iš pradžių sustresavau, kada viską atšaukė, bet po to, bedarant atkarpas, paliko ramiau. Nepanikuoju, yra kaip yra, reikia toliau treniruotis. Gaila tos sportinės formos, bet stengiuosi ją išlaikyti ir lauksiu kito starto“, – sakė R.Kančys.

Nors gegužę dar neatšaukti tokie maratonai, kaip „Golden Label“ statusą turinti Ryga, tačiau trasa kaimyninėje valstybėje nėra greita, o lietuviams paranku planuoti startą, esantį arčiau balandžio 19-osios – tada buvo numatytos varžybos Vienoje. Realiausia alternatyva tampa savaite vėliau vyksiantis Agathum Kauno maratonas, kurio organizatoriai seka situaciją Lietuvoje bei varžybų perkelti kol kas neplanuoja.

„Tikslaus plano dar neturiu, bet realiausias yra Kauno maratonas, jei jo neatšauks. Gali būti, jog antri metai iš eilės bus Kaune, turbūt likimas nori, kad startuočiau čia“, – šyptelėjo R.Kančys, kuriam priklauso Agathum Kauno maratono rekordas.

Kas būtų, jei grįžčiau iš stovyklos ir dvi savaites būčiau karantine? Visiškai jokių treniruočių, o kambaryje disko nemėtysi.

A. Gudžius rengsis Lietuvoje

Olimpinio sezono planai griūva ne tik maratonininkams. Atšaukta krūva varžybų, už Atlanto baigtas NCAA sezonas, atšaukiami skrydžiai, treniruočių stovyklos. Lietuvoje Tokijo olimpinėms žaidynėms rengtis ir geriausias 2017 ir 2018 šalies sportininkas Andrius Gudžius – sportininkas neišvyko į treniruočių stovyklą Ispanijoje.

„Treniruočių stovyklą atšaukėme dėl to, nes grįžus iš Ispanijos reiktų laikytis karantino, o sportininkams išmesti dvi savaites iš pasiruošimo tas pats, kas gauti traumą. Neduok Dieve, parvežtumėme užkratą ar reikėtų būti tame karantine. Olimpiniai metai, reikia geriau pasiruošti. Geriau padirbėsime Lietuvoje, savaite ar dvi vėliau įeisime į formą, bet tvarkingai atliksime darbą“, – sprendimą paaiškino A.Gudžius.

Lietuvoje nebevyksta lengvosios atletikos treniruotės, tiek treneriai, tiek vaikai išleidžiami priverstinių atostogų, ribojama sporto klubų veikla. Vis dėlto A.Gudžiaus treniruotėms didesnės įtakos tai padaryti neturėtų.

„Žinoma, keičiasi sąlygos, bet Lietuvoje turime teisę mėtyti, galime pasikoreguoti, kur stumiame štangą. Man daug vietos nereikia atlikti darbus su štanga: turime savo įrankius, galime, blogiausiu atveju, kilnotis, nešiotis ir pas save į garažą pasidėti. Metimų aikštėje yra viskas, ko reikia mėtymui, nesu uždarytas namuose. Kas būtų, jei grįžčiau iš stovyklos ir dvi savaites būčiau karantine? Visiškai jokių treniruočių, o kambaryje disko nemėtysi“, – sakė pasaulio ir Europos čempionas.

Išeitis – nukėlimas?

Vis dažniau kalbama apie olimpinių žaidynių nukėlimą, nors Tarptautinio olimpinio komiteto atstovai aistras ramina. Lietuvos lengvaatlečiai vieningos nuomonės šiuo klausimu neturi.

„Vakar buvo uždegta olimpinė ugnis. Žmonėms nelaimė, jie kenčia, panikuoja, kažkas stipriai serga, kažkas miršta, o čia prasideda šventės pradžia. Taip neturėtų būti... Teisingiausia būtų olimpiadą atidėti. Kenčia ne tik lengvoji atletika, kenčia ir kitos sporto šakos, nes visiems yra atranka į olimpines žaidynes. Pavyzdžiui, irkluotojams iki birželio atšauktos visos varžybos“, – teigė D.Lobačevskė.

Už žaidynių atidėjimą būtų ir R.Kančys: „Pagal visą situaciją, kuri susidariusi pasaulyje, aš būčiau už olimpinių žaidynių nukėlimą – dėl sveikatos, kad viskas nurimtų. Iš sportininko pusės, daug kas prarado varžybas, kalbant ne tik apie lengvąją atletiką. Tiems, kurie tą bilietą išlošė anksčiau, pasisekė, o tie, kas norėjo vykdyti normatyvus dabar ar surinkti reitingo taškus, prarado galimybę. Atidėti žaidynes kuriam laikui būtų protingas sprendimas.“

Tuo tarpu A.Gudžius tiki, kad iki svarbiausio planetos sporto renginio starto situacija susitvarkys.

„Daug spekuliacijų, iki olimpinių žaidynių laiko yra. Ką rodo žiniasklaida, statistikos, Azijoje šis virusas kontroliuojamas. Atvejų mažėja, situacija gerėja. Iki olimpinių žaidynių dar yra keli mėnesiai, gal iki to laiko viskas susitvarkys. Manau, bus imamasi visų įmanomų priemonių, kaip viską padaryti kuo saugiau. O po olimpiados galiu pabūti tas dvi savaites karantine“, – nusijuokė disko metikas.

Teisę dalyvauti liepos 24-rugpjūčio 9 d. vyksiančiose Tokijo olimpinėse žaidynėse jau iškovojo keturi Lietuvos lengvaatlečiai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių