Kas kankina jaunas moteris?

  • Teksto dydis:

Jaunos moterys dažnai nėra linkusios pasirūpinti sveikata taip, kaip tai daro vyresnės. Statistiškai pastaruoju metu, pagrindiniais merginų priešais tampa – prastas valgiaraštis, nuolatinė emocinė įtampa ir neatsakinga lytinė elgsena.

Nesubalansuota mityba

Prieš kelerius metus atliktas Pasaulio sveikatos organizacijos Suaugusiųjų gyvensenos tyrimas atskleidė, kad lietuvėms svarbiausia yra sveika mityba. Ja besirūpinančios deklaruoja 52 procentai respondenčių. Mažiausiai svarbi – fizinė forma. Ja rūpinasi tik 37 procentai moterų. Tačiau pasaulinė statistika taip pat rodo, kad apie keturis procentus jaunų moterų kamuoja tokie valgymo sutrikimai kaip bulimija ar anoreksija. Sparčiai didėja ir moterų, kankinamų viršsvorio, skaičius.

Nesubalansuotas, neįvairus valgiaraštis susilpnina imunitetą. Tuomet jaunas moteris ima dažniau kamuoti infekcinės ligos. O pusfabrikačiai ir greitojo maisto produktai, sėdimas ir intensyvus darbas, per kurį neva nerandama laiko tinkamam valgymui – tiesus kelias link bėdų dėl viršsvorio.

Patarimas: Koreguok valgiaraštį: kiekvienas produktas turėtų būti kuo nors naudingas organizmui. „Skanu“ – nepakankamas kriterijus.

Stresas ir intensyvi veikla

Šių laikų merginos siekia karjeros, gyvena aktyvų socialinį gyvenimą. Tad vis daugiau jaunų moterų skundžiasi padidėjusiu nerimu, nemiga. Kitaip tariant, jas taip veikia stresas.

Mokslininkai tvirtina, kad moterys jautriau reaguoja į stresą nei vyrai. Daugybė tyrimų įrodė ryšį tarp streso, depresijos ir fizinių kūno pokyčių. Nustatyta, kad stresas didina depresijos riziką, o pastaroji skatina priešlaikį senėjimą. Be to, mokslininkai taip pat įrodė, kad jaunesnėms moterims sunkumai darbe daro didesnį poveikį sveikatai, nei toms kurioms yra per 50-imt. Nuolat stresą išgyvenančios jaunos moterys dažniau serga širdies ligomis.

Patarimas: Įtrauk į dienotvarkę laiko poilsiui ir nusiraminimui. Eik miegoti ir kelkis tuo pačiu laiku. Miegui skirk bent šešias, o geriausia – aštuonias valandas. Gerai išsimiegojęs žmogus atsparesnis stresinėms situacijoms.

Lytiškai plintančios ligos

Pasaulyje lytiškai plintančiomis ligomis (LPL) kasmet užsikrečia apie pustrečio šimto milijono žmonių. Moterys dažniau užsikrečia nuo šia liga sergančių vyrų. Fiksuojama, kad viena iš keturių 14–19 metų amžiaus merginų jau yra bent kartą sirgusi lytiniu keliu plintančiomis ligomis.

Lietuvos Statistikos departamento duomenimis, sergamumas lytiškai plintančiomis infekcijomis pastaruoju metu nežymiai sumažėjo. Tačiau lytiškai plintančiomis infekcijomis užsikrečia vis daugiau jaunų žmonių. Dažnai neįvertinama užsikrėtimo rizika ir LPL grėsmė.

Patarimas: Atsisakyk nesaugaus sekso su atsitiktiniais partneriais. Jei tokių atvejų yra buvę anksčiau, atlik intymiosios sveikatos tyrimus.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių