Dažnas šlapinimasis naktimis gali būti ne prostatos, bet knarkimo problema

Mieguistumas, galvos skausmas, sutirštėjęs kraujas, širdies ritmo sutrikimas, padažnėjęs šlapinimasis naktimis. Visa tai gali sukelti labai banali, bet itin svarbi priežastis – knarkimas.

Vyrai knarkia dažniau

"Pagrindinė knarkimo priežastis – nutukimas. Knarkimą provokuoja ir alkoholio vartojimas. Netgi butelis alaus ar 50 g stipresnio gėrimo vakare, nes alkoholis atpalaiduoja raumenis", – teigė gydytoja neurologė, miego konsultantė profesorė Vanda Liesienė.

Kita knarkimo problema – anatominiai veido, nosies, ryklės ypatumai, siauri oro takai. Tai gali būti ir įgimta, genetiškai užkoduota, kai knarkia visa šeima.
Knarkiama ir dėl kvėpavimo takus siaurinančio susidariusio ląstelienos pertekliaus, dėl traumų, nosies pertvaros iškrypimo, gerklų išvešėjimo, tonzilių, gomurinio liežuvėlio pakitimų ir senstant.

"Vyras, kuriam jaunystės laikų marškinių apykaklė pakito dviem dydžiais arba kūno masės indeksas viršijo 30–35, kai norma – iki 25, tampa kandidatu į knarkiančiųjų chorą", – dar kartą nutukimą pabrėžė profesorė V.Liesienė, pastebėjusi, kad sulaukus 50 metų knarkia apie 30 proc. vyrų ir tik apie 18 proc. moterų.

Dažniausiai knarkia žmonės nuo 65 metų dėl senėjimo proceso, o gyvenamoji vieta, metų laikas, mityba knarkimui įtakos neturi.

Kodėl knarkimas vargina vyrus labiau nei moteris?

"Dar nėra atlikta tikslių epidemiologinių, mokslinių tyrimų. Įtakos turi tai, kad vyrai dažniau vartoja alkoholį, – svarstė profesorė V.Liesienė. – Pastebėta, kad dėl knarkimo kenčia vairuotojai, ypač tolimųjų reisų. Jie ilgai sėdi, nereguliariai ir ne visada kokybiškai maitinasi, todėl silpnėja raumenų sistema, suglemba viršutinių kvėpavimo takų raumenys, trachėja. Be to, padidėja riebalinis sluoksnis."

Problema – deguonies trūkumas

Kas yra knarkimas? Dažniausiai pasitaiko pozicinis, kai žmogus guli ant nugaros, atversta galva.

Užmigus raumenys atsipalaiduoja, liežuvis šiek tiek pasislenka atgal, atsipalaiduoja ir gerklos. Knarkiama orą įkvepiant, bet ne iškvepiant. Kuo ilgiau užtrunka knarkimas, tuo dažniau gerklose išsilieja smulkūs kraujo lašeliai, o jos pačios užtinsta. Dėl to žmogaus smegenys gauna klaidingą informaciją, kad nereikia kvėpuoti.

Nesant signalo įkvėpti, kvėpavimo pauzė ilgėja ir knarkiantis žmogus išleidžia specifinį, trūkčiojantį garsą, tarsi pliaukštelėjimą. Žmogus bando nubusti, bet vėl knarkia, ir procesas kartojasi.
"Kitą dieną toks žmogus jaučiasi mieguistas, maudžia galvą ir neretai užmiega prie vairo, – faktais problemą iliustravo miego ligų specialistė V.Liesienė. – Taip atsitinka todėl, kad  smegenys negauna deguonies. Nustatėme, kad įprastai knarkiančių žmonių deguonies įsisotinimas krenta iki 20–30 proc., nors yra pacientų, kuriems jis sumažėja net iki 50 proc."

Deguonies trūkumo padariniai – ne tik mieguistumas, galvos maudimas, bet tirštėjantis kraujas, sutrikusi erekcija, širdies ritmo sutrikimas ir šlapinimasis po kelis kartus per naktį.
"Knarkiant didėja slėgis, o širdis apsigauna ir galvoja, kad reikia nuleisti vandens, todėl duoda įsakymą inkstams šlapintis, – aiškino profesorė. – Vyrai galvoja: jei naktimis tenka dažnai keltis šlapintis, vadinasi, blogai su prostata. Ir tuo neretai manipuliuoja pardavinėjantieji vaistus nuo prostatos ligų. Bet dažnas šlapinimasis naktimis gali neturėti nieko bendro su prostata. Kaip ir dažnai nereikia vartoti vaistų nuo tirštėjančio kraujo, nes  reikia gydyti priežastį – knarkimą."

Padės ir teniso kamuoliukas

Jei knarkimas tik pozicinis, gulint ant nugaros, gydymas nėra sudėtingas.
"Švedai jau seniai pasiūlė ir sėkmingai naudoja paprastą būdą – pižamoje arba marškinėliuose žemiau menčių įsiuva teniso kamuoliuką. Tuomet miegantysis nemiegos ant nugaros ir nepradės knarkti, vadinasi, nepabudins ir miegančiojo greta. Žinoma, jei jis neturi slogos, deformacijų veide, gerklose", – vieną būdų, kaip išvengti knarkimo, pateikė V.Liesienė.

Kitas būdas nėra labai patogus. Mokslininkai pasiūlė prisirišti prie lovos krašto, kad nepavyktų apsiversti ant nugaros.

"Nesąmonė, kad padės ekstrasensai ar knarkimas dings, ištraukus liežuvį ir prispaudus jį laikikliu, užspaudus nosį ir kvėpuojant tik per burną. Oro takai yra giliau, – mitus griauna miego ligų specialistė. – Nepadės ir inhaliacijos prieš miegą, medus ar šiltas pienas. Ir jokiu būdu negalima vartoti alkoholio, kuris tik sustiprins knarkimą."

Žinoma specialistė rekomenduoja pirmiausia apsilankyti ne pas plastinės chirurgijos, bet ausų, nosies ir gerklės ligų specialistus. Jei jie negalės padėti, patars, kur reikia kreiptis: pas neurologus ar chirurgus.

Ausų, nosies ir gerklės ligų specialistai įvertins nosį, gerklas, liežuvėlį, jo šaknies storumą, gomurio formą, veido anatominę struktūrą.

"Gomurio liežuvėlis turi mažiau nei dešimtadalį įtakos knarkimui, nors žmonės galvoja priešingai. Neretai knarkia ir erelio snapo formos anatominę struktūrą turintys žmonės. Į arkos formos gomurį įdedama plastikinė plokštelė. Kartais užtenka ir radiodažnuminės termoabliacijos – įpjovimo, paploninant liežuvėlio šaknį, arba liežuvėlį užlenkti ir susegti", – žino profesorė V.Liesienė.

Knarkia ir sėdint

Knarkiančius žmones ištinka apnėja – visai sustoja kvėpavimas, net po 20 kartų per valandą.

"Būna, kad sustoja net 50 kartų per valandą", – šokiravo profesorė ir pabrėžė, kad chirurginis gydymas taikomas tik išbandžius kitas priemones.
Viena jų – oro įpūtimas specialiu aparatu. Jis automatiškai prisitaiko prie oro takų dydžio, pasipriešinimo.

Taip gydant pacientai iš pradžių kvėpuoja per specialią kaukę, pamažu jų gerklė atsigauna, dingsta tynimas, o tuomet galima nustatyti knarkimo priežastis.
Dažniausiai pas V.Liesienę apsilanko artimųjų knarkimo neapsikentę šeimos nariai. Ir tik po to ateina knarkiantieji. Būna ir tokių pacientų, kurie miegodavo tik sėdėdami. Jų kraujas smarkiai sutirštėjęs, sutrikęs širdies ritmas, vyrams – erekcija.

"Dėl didelio antsvorio knarkia net ir miegantieji sėdimoje padėtyje", – pabrėžė V.Liesienė.

Ar toks žmogus nustotų knarkęs, jei numestų svorio? Profesorė V.Liesienė atsako: gyvenimo ir miego kokybę labai pagerina ir nuo knarkimo gali išvaduoti net ir 10 kilogramų sumažėjęs antsvoris.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių