Endoprotezų kompensavimui – daugiau dėmesio bei lėšų

  • Teksto dydis:

Naujos perspektyvos atsiveria pacientams, laukiantiems kelio ar klubo sąnario keitimo operacijų. 2015 m. 20-čia proc. didės Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšos, skiriamos traumatologijos ir ortopedijos priemonių kompensavimui. Sveikatos apsaugos ministerija ir Valstybinė ligonių kasa kviečia žmones neskubėti savo lėšomis įsigyti įvairių traumatologijos bei ortopedijos priemonių, permokant kelis kartus.

Pasak sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, kiekvienas žmogus turi teisę rinktis. „Tačiau ar verta permokėti kelis kartus už endoprotezą, kai yra galimybė sulaukti kompensuojamojo? Juo labiau, kai kitais metais numatytas gerokai didesnis kompensavimas šiai sričiai“, – teigia ministrė.

Centralizuotai kelio ir klubo sąnarių perkamų endoprotezų kaina yra gerokai mažesnė nei įsigyjamų pacientų lėšomis. Šiais metais endoprotezavimui buvo skirta 18 mln. litų. 2015 m., šią sumą padidinus 20 proc., planuojama skirti jau 21,6 mln. litų. Tai tikrai padės sutrumpinti laukiančiųjų endoprotezavimo eiles ir pagerins paslaugų prieinamumą.

Nuo 2014 m. traumatologijos ir ortopedijos priemonių įsigijimo ir kompensavimo srityje yra reikšmingų naujovių, kurių naudą artimiausių metu pajus pacientai. Iki šiol Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis Valstybinė ligonių kasa (VLK) centralizuotai pirkdavo traumatologijos ir ortopedijos priemones, kurias vėliau išdalindavo didžiausioms šalies gydymo įstaigoms. Tam, kad šios priemonės greičiau pasiektų gydymo įstaigas ir pacientus, nuo šių metų gydymo įstaigoms patikėta pačioms įsigyti reikalingas priemones. Tuo tikslu joms paskirstytos lėšos, kuriomis anksčiau disponuodavo VLK.

Kaip ir daugelyje kitų Europos šalių, Lietuvoje klubo ir kelio sąnario keitimo operacijoms sudaromos eilės. Šiuo metu klubo sąnario endoprotezo laukia 5850, kelio sąnario – 5503 (iš viso 11353) pacientai. Vidutiniškai klubo sąnario endoprotezo eilėje reikia laukti 14,3 mėn. (priklauso nuo pasirinktos įstaigos, nuo 2 iki 33 mėn.); kelio sąnario – 10,8 mėn. (nuo 0 iki 30 mėn.).
Nuo 2007 metų VLK interneto svetainėje kas mėnesį skelbiama, kuriose gydymo įstaigose šios operacijos atliekamos ir kiek mėnesių reikia laukti. Šiais metais nupirktų endoprotezų didesnė dalis jau pasiekė Lietuvos gydymo įstaigas – iš viso 1155 kelio ir 1925 klubo endoprotezų. Rugsėjo mėnesį planuojama juos skirti pacientams eilės tvarka. Jie gaus pranešimus apie paskirtus endoprotezus ir bus kviečiami kreiptis į pasirinktą gydymo įstaigą suderinti operacijos datą. Operacija turi būti atlikta per tris mėnesius nuo pranešimo apie skyrimą dienos.

Pacientui svarbu žinoti, kad norint gauti nemokamą kelio ir klubo sąnario endoprotezą, reikia laukti eilėje pagal gydymo įstaigą, kurioje pasirinkta atlikti sąnario keitimo operaciją. Tokiais atvejais nei sąnario keitimo operacija, nei gydymas ir reabilitacija, nei endoprotezavimo sistemos komplektas žmogui nieko nekainuoja – už visa tai mokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Tačiau jei žmogus nenori laukti eilėje šios operacijos, šį procesą jis bando pagreitinti savo lėšomis įsigydamas kelio ar klubo sąnario endoprotezą. Šias išlaidas vėliau padengia ligonių kasos. Bet pacientui kompensuojama tik tokia endoprotezavimo sistemos komplekto kaina, kokią VLK moka pati, pirkdama minėtus endoprotezus. Pavyzdžiui, jei VLK šiuo metu už pigiausio modelio kelio sąnario endoprotezavimo sistemos komplektą, moka 3030,83 litų, o žmogus identišką gaminį įsigijo iš privačios bendrovės už 6050 litų, jam kompensuota bus tik 3030,83 litų; už klubo sąnarį VLK kompensuoja 1469,48 Lt.



NAUJAUSI KOMENTARAI

l.a.

l.a. portretas
Pigiausius dedasi pensininkai. Jaunesni perka. Dar labiau reikėtų jei skirtų artrozininkams pinigų reabilitacijai. bent jau po artroskopijos. Nes reabilitacija stipriai atitolina protezavimą. Būčiau dėkinga žurnalistams jeigu pasidomėtų ir parašytų apie endoprotezavimą pvz vokietijoje ir lenkijoje. Kiek kainuotų ir kokius protezus gautume jei važiuotume į tas šalis, ir kiek kompensuotų ligonių kasos.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių