Gydytojas: pirmųjų cukrinio diabeto simptomų galime nepastebėti

  • Teksto dydis:

„Tai dažniausiai labai tyliai ir nejučiomis prasidedantis susirgimas. Kai staiga išlenda netikėti simptomai, liga būna jau gerokai išsivysčiusi“, – sako gydytojas, LSMU profesorius Alvydas Unikauskas, kalbėdamas apie klastingą cukrinio diabeto ligą. Anot jo, svarbu žinoti ir kasdienybėje pastebėti šios ligos ženklus.

„25 proc. žmonių serga II tipo cukriniu diabetu to nežinodami. Laiku pastebėjus simptomus, ligą galima kontroliuoti, daugeliu atvejų netgi puikiai suvaldyti“, – teigia gyd. A. Unikauskas.

Jis įvardijo įspėjamuosius ženklus, kuriuos svarbu pastebėti, norint laiku įveikti cukrinį diabetą. Laidoje vardijamų simptomų eilės tvarka yra atsitiktinė.

„Nusprendžiau pradėti nuo plačiausiai žinomo simptomo – tai dažnesni nei įprasta apsilankymai tualete. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, jei tą dieną geriame daugiau vandens, suvalgėme arbūzą, neprakaituojame, o diena nėra karšta, tuomet, žinoma, ir šlapintis einame dažniau“, – sako A. Unikauskas.

Gydytojas atkreipia dėmesį, kad, jei šlapintis dažnokai einate netgi naktį ir tai trukdo išsimiegoti, pradeda varginti, tuomet reikėtų susirūpinti.

Kitas cukrinio diabeto ligos požymis – troškulys. Anot gydytojo, didelė klaida, kai troškulys malšinamas tokiais gėrimais kaip sultys, gazuoti gėrimai, kokteiliai. Jei, norėdami numalšinti troškulį, išgersite saldų gėrimą, papildomai išgersite ir cukraus.

„Cukrus pateks į kraują, o juk vandenį prarandame būtent dėl to, kad kraujyje yra daug cukraus. Organizmas, norėdamas pašalinti cukrų, yra priverstas pašalinti daug skysčių. Kuo daugiau minėtų gėrimų gersite, tuo daugiau troškins“, – teigia gyd. A. Unikauskas.

Trečias cukrinio diabeto požymis – be priežasties krentantis svoris.

„Žinau, ką dabar galvoja ne vienas televizijos žiūrovas: „Bet juk žmogus suserga cukriniu diabetu, kai yra nutukęs“, – pastebi gydytojas.

Cukriniu diabetu žmogus suserga dėl nesaikingo pomėgio valgyti. Gydytojo teigimu, daugeliu atvejų II tipo cukrinis diabetas yra situacija, kai dėl nesaikingo valgymo žmogaus insulino receptoriai „nebetenka kantrybės“, atsisako reaguoti į insuliną, kraujyje pakyla gliukozės kiekis.

„Susirgus cukriniu diabetu svoris krenta dėl dviejų priežasčių. Pirma, organizmas praranda daug skysčių, todėl mes lengvėjame. Antra, jei gliukozė nepanaudojama, tuomet nepanaudojamos ir kalorijos. Žinoma, mechanizmas sudėtingesnis, bet pamėginau paaiškinti paprasčiau“, – teigia gyd. A. Unikauskas.

Išsamiau apie cukrinio diabeto simptomus – vaizdo įraše.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių