Gyvenimas be šampūno: mada ar nauda?

Plaukai vis riebaluojasi, o juos nuolat plaunant problema tik aštrėja? Siekdami išeiti iš šio uždaro rato vis daugiau žmonių įsitraukia į judėjimo „Ne šampūnui“ (angl. „no poo“) gretas.

Vietoj įprastų šampūnų pasirinkę sodą, actą, citrinų sultis, kiaušinius ar molį šio judėjimo šalininkai tvirtina, kad plaukai atsigavo, tapo švelnesni, atsistatė odos rūgščių balansas. Tiesa, ryškesniam rezultatui pasiekti prireikia kantrybės – palaukti tenka pusmetį ar net metus. Gal išties verta šampūną išmesti į kibirėlį?

Specialisto komentaras

Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

Pailsinti plaukus naudinga

– Liaudiškos priemonės yra veiksmingos, bet jos negali atstoti šampūno. Niekas neišplauna plaukų geriau nei šiltas vanduo ir šampūnas. Visgi jei galvos oda yra sveika, nėra pleiskanų, nesiskundžiama niežuliu ar kitomis bėdomis, kartais plaukus ištrinkti, perskalauti, pagerinti galvos odos būklę galima ir natūraliomis priemonėmis.

Kartkartėmis pailsinti plaukus nuo įprasto šampūno yra net rekomenduojama. Galima rinktis tiek įvairių žolelių nuovirus, tiek sodą ar rūgštesnes priemones: actą, citrinų sultis. Tačiau tai neturėtų tapti kasdiene praktika, kadangi taip galima išbalansuoti odos mikroflorą – oda gali ryškiai pasausėti, dėl to kilti diskomfortas.

Tokių priemonių nepasitarus su gydytoju ypač nereikėtų skubėti rinktis turintiems galvos odos ligų. Pirmiausia reikėtų jas išgydyti. Priešingu atveju, net geriausios priemonės duos mažai naudos. O kartais net gali pakenkti, pavyzdžiui, prasidėti mikrobinė infekcija.

Atidesnėms reikėtų būti dažančioms plaukus moterims. Jos turėtų įvertinti plaukų spalvą, kokie dažai naudoti, nes yra galimos įvairios reakcijos, plaukai gali įgauti kitą atspalvį ir pan.

Beje, kad ir koks būtų geras įprastai naudojamas šampūnas, duoti plaukui pailsėti galima ir kartą kas keletą savaičių jį pakeičiant kita priemone. Ilgainiui nuolatos naudojant tą patį šampūną plaukas prie jo pripranta, apsineša to šampūno dalelėmis. Nauja priemonė paprasčiausiai padeda jas nuplauti.

Panašus efektas – plaukai įgauna natūralų blizgesį – pasiekiamas ir panaudojus acto tirpalą. Tačiau tuo dažnai piktnaudžiauti taip pat nereikėtų.

Riebaluojasi dėl netinkamo šampūno

Dažnai plaukai riebaluojasi ne apskritai dėl šampūno, bet dėl netinkamo jo pasirinkimo. Neretai žmonės nepasidomi, nusiperka stipriai veikiančius šampūnus, kai reikėtų rinktis kuo švelnesnius. Stipraus poveikio šampūnas linkęs labai sausinti odą.

Tuomet ji gauna signalą, kad yra per sausa ir ima gaminti daugiau riebalų, taigi plaukai gausiau riebaluojasi. Taip susidaro užburtas ratas. Savo ruožtu švelnesnė priemonė yra sveikesnė, nes mažiau erzina odą, nors rezultato kartais gali tekti palaukti ir ilgiau.

Nebūtina rinktis patį brangiausią šampūną, tačiau jis neturėtų būti ir labai pigus. Svarbiausia yra jo kokybė, sudėtis. Nebūtinai pigaus šampūno ji bus bloga, tačiau ir naudingomis savybėmis nebus labai praturtinta. Taip pat reikėtų nepamiršti įvertinti ir odos, priemonę pirmiausia rinktis pagal jos tipą. Dažnai pasitaiko, kad plaukai būna sausi, o oda riebi.

Tarp kitko, sausieji šampūnai nėra sveika alternatyva norintiems ištrinkti galvą be vandens. Jie nieko nenuplauna. Tai gali būti naudojama nebent kaip vienkartinis gelbėjimosi ratas, kai kito pasirinkimo nėra.

Natūralūs šampūnai

Sodos šampūnas. Drėgnus plaukus ištrinkite sodos ir vandens tirpalu. Po to galite perplauti vandeniu su šiek tiek obuolių acto ar citrinos sulčių. Šis šampūnas ypač tinka stipriai riebaluotis linkusiems plaukams.

Kiaušinio trynio šampūnas. Nedideliame kiekyje šilto vandens išplakite kiaušinio trynį ir gautu šampūnu plaukite galvą. Nuskalaukite kaip įprastai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių