Klastingasis nutukimas: kodėl jį būtina gydyti

Mūsų šalyje vis dar gajus klaidingas manymas, kad per didelis svoris pirmiausia yra estetinė bėda. Tačiau realybė tokia: nutukimas išlieka viena pagrindinių ligų, didinančių sergamumą diabetu, vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, o jos pasiglemžia bene daugiausia gyvybių.

Specialistai pastebi, kad net ir nedaug sumažinta kūno masė ne tik pagerina fizinę sveikatą, bet ir padeda susigrąžinti pasitikėjimą savo jėgomis.

Nutukimui skirtas ligos kodas

Nutukimas diagnozuojamas, kai kūno masės indeksas (KMI) perkopia per 30 (normalus KMI lygus 18,5–24,9). Didžioji nutukimo „klasta“ ta, kad jam esant, atrodo, nieko neskauda, tačiau tai – liga, alinanti žmogaus kūną, ir kartu rizikos veiksnys daugybei kitų civilizacijos ligų.

Atrodo, nieko neskauda, tačiau tai – liga, alinanti žmogaus kūną, ir kartu rizikos veiksnys daugybei kitų civilizacijos ligų.

„Labiausiai per didelė kūno masė kenkia sąnarių ir raumenų sistemai. Kai prasideda lokalusis – visceralinis nutukimas (kai didėja juosmens apimtis bei KMI viršija 30), tuomet prasideda didžiosios metabolinės nutukimo bėdos. Pasaulyje yra net rekomenduojamas vartoti naujas terminas – metabolinis nutukimas“, – aiškina Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių kilinikų gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė.

Gydytojos pastebėjimu, ne tik visuomenei, bet netgi kolegoms medikams tenka dažnai priminti, kad nutukimas yra liga ir jai pažymėti yra atskiras ligos kodas. Pašnekovė pabrėžė, kad jį įrašius į ligos istoriją turėtume tikslesnį sergančiųjų nutukimu Lietuvoje registrą.

Įpročiai „įjungia“ genus

Kalbėdama apie nutukimą sąlygojančias priežastis E. Gavelienė pirmiausia paminėjo genetikos indėlį. „Dar dvynių metodais, kada augdami atskirai identiški dvyniai turi panašų polinkį į nutukimą, įrodyta paveldimumo įtaka šiai ligai formuotis. Yra pastebėta, kad jei vienas iš tėvų serga nutukimu, tikimybė, kad juo sirgs ir vaikas yra iki 50 procentų, jei abu tėvai – rizika išauga net iki 80–90 proc.

Iš viso priskaičiuojama daugiau nei 400 genų ir jų dalių, kurios gali būti asocijuojamos su nutukimu“, – aiškino gydytoja.

Kitas neabejotinai didžiulis vaidmuo kalbant apie nutukimą tenka paties žmogaus gyvensenai. Kasdieniai įpročiai ir kiti aplinkos veiksniai gali paskatinti „užvesti“ genų nulemtus procesus.

Stokojama dėmesio mitybai

„Ryškus nutukimo paplitimo didėjimas šiuolaikinėje visuomenėje siejamas su paspartėjusia urbanizacija, fizinio krūvio ženkliu sumažėjimu ir maisto pramonės įtaka maisto produktų gamybos procesams, galimybėmis gauti maisto“, – vardijo E. Gavelienė.

Jei vienas iš tėvų serga nutukimu, tikimybė, kad juo sirgs ir vaikas yra iki 50 procentų, jei abu tėvai – rizika išauga net iki 80–90 proc.

Pasak jos, tendencija tokia, kad maisto porcijos didėja, o kalorijos „tankėja“. „Pati maisto pramonė prisitaiko prie vartotojo ir pataikauja jam, kad produktai atitiktų tam tikras skonines savybes. Todėl daug gaminių tampa labai riebūs, saldūs, turintys mažai skaidulų, antioksidantų, biologiškai naudingų medžiagų“, – pabrėžė gydytoja dietologė.

Ne mažiau svarbus yra ir pačių žmonių požiūris ir dėmesys mitybai. Specialistės pastebėjimu, retas kuris į savo dienotvarkę įtraukia ir valgymo laiką. „Planuojame darbus, susitikimus, vaikų nuvežimą į mokyklą, darželį. O valgymo režimo planavimas atsiduria kažkelintas eilėje“, – sakė E.Gavelienė.

Kada prireikia medikamentų

Nutukimo gydymas – kompleksinis, trunkantis ilgą laiką ir reikalaujantis didelių asmens pastangų ir disciplinos. „Paciento motyvacija yra vienas pagrindinių efektyvius rezultatus lemiančių veiksnių. Taip pat labai svarbus reguliarus lankymasis pas gydytoją, juntamas jo palaikymas viso gydymo metu“, – sakė specialistė.

Paprastai gydytojų taikomi keturi metodai. Pirmiausia koreguojamas fizinis aktyvumas ir skiriama mitybos terapija. Dažnai tai įvardijama kaip gyvensenos korekcija. Kai pirmieji du metodai veikia nepakankamai arba kai reikia paskatinti nutukimo gydymą dėl jau beatsirandančių komplikacijų, pasitelkiamas medikamentinis gydymas.

„Šiandien pagal veikimo principą yra kelių kategorijų vaistai. Kai reikia, skiriami medikamentai, kurie kontroliuoja riebalų gaunamų su maistu įsisavinimą. Toliau yra medikamentų, kurie, veikdami per centrinę nervų sistemą, reguliuoja alkio ir sotumą jausmą. Dar kiti preparatai veikia angliavandenių apykaitą, insulino ir gliukozės kontrolės sistemas“, – vardijo gydytoja dietologė, pridurdama, kad kiekvienam pacientui vaistas parenkamas individualiai priklausomai nuo vyraujančių ligos priežasčių.

Sunkioji artilerija gydant nutukimą – bariatrinė chirurgija. „Tačiau nekeičiant gyvensenos įpročių nei medikamentinis, nei chirurginis gydymas neduos ilgalaikio rezultato“, – pabrėžė E. Gavelienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių