Kodėl nevalia apleisti slaugomo žmogaus odos higienos

  • Teksto dydis:

Mūsų šalyje gyvena apie 41 tūkst. žmonių, kuriuos slaugo artimieji. Apie 500 iš jų kasmet tampa paliatyviais pacientais, kai pagalbos reikia dar daugiau, kad paskutiniai žmogaus gyvenimo mėnesiai būtų nugyventi oriai. Juos prižiūrintys artimieji dažniausiai supranta, kaip svarbu pasirūpinti kokybiškais šlapimą sugeriančiais gaminiais, tačiau ligonio prausimas ir odos priežiūra ne visada sulaukia tinkamo dėmesio.

Slaugomo žmogaus oda kitokia

Inovatyvios dermatologijos centro gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė sako, kad slaugomų žmonių oda yra labiau išplonėjusi. „Vyresnio amžiaus žmonių oda yra sausesnė ir plonesnė, nes atrofuojasi odos liaukos, apsauginė riebalų plėvelė nėra pakankama. Jeigu vyresnio amžiaus žmogus yra slaugomas ligonis, jo oda patiria papildomų grėsmių: ten, kur ji yra spaudžiama (kulnų, kryžkaulio, pakaušio srityse) didėja rizika atsirasti praguloms. Jų gydymas sunkus, brangus, dažnai nesėkmingas, žmogus jaučia didelį skausmą“, – sako dermatovenerologė.

Reabilitacijos ir slaugos centro „Gemma“ vyriausioji slaugytoja Irena Medzinska sako, kad gulinčio žmogaus odos kraujotaka yra sutrikusi. Toks pacientas visuomet turi didesnę riziką atsirasti pragulai. „Mes laikomės svarbiausios taisyklės – turi būti gera visapusė slaugomo gulinčio žmogaus priežiūra“, – sako slaugytoja.

Ji vardija geros priežiūros komponentus:

• patalynė turi būti švari ir labai lygiai paklota;

• po kryžkauliu, kulnais reikia naudoti specialius paminkštintus žiedus, volelius, pagalves;

• žmogus turi būti vartomas kas valandą dvi;

• kas 3–4 val. reikia keisti sauskelnes.

Odos prausimas – nemažas iššūkis

Infekcijų skaičius, esant šlapimo nelaikymui, išauga trečdaliu. Pasak I.Kisielienės, viena svarbiausių taisyklių – dažnai keisti sauskelnes, po keitimo nuplauti nuo odos šlapimo ir išmatų likučius, nusausinti odą.

„Gulinčių ligonių odai prausti reikėtų rinktis specialius prausiklius, skirtus sausos odos priežiūrai. Kiekvieną dieną galima naudoti nenuplaunamas odos valymo priemones, tačiau jas reikia kruopščiai pasirinkti: sudėtyje neturėtų būti dirginančių medžiagų, parabenų, kvapų, alkoholio“, – pabrėžia dermatovenerologė.

Slaugytoja I.Medzinska sako, kad nenuplaunamos prausimo priemonės ypač gelbsti tuomet, kai žmogaus negalima kilnoti (pavyzdžiui, yra didelė trombozės grėsmė).

Padeda prausimo naujovės

Slaugos ligoninėse gulinčiam žmogui prausti naudojami sudėtingi ir brangūs įrenginiai, pavyzdžiui, specialūs keltuvai. Namuose sukurti tokias sąlygas beveik neįmanoma. Todėl vadinamieji neformalūs slaugytojai visame pasaulyje ieško inovatyvių sprendimų kasdieniam prausimui palengvinti.

Mokslininkų tyrimai patvirtina, kad naujoviškos prausimo priemonės, kurių nereikia nuplauti, efektyviai pašalina bakterijas ir nešvarumus bei yra ypač tinkamos naudoti vyresniems slaugomiems ligoniams. Įrodyta, kad šios priemonės padeda sumažinti pragulų tikimybę ar šlapimo nelaikymo nulemto dermatito išsivystymą. Toks prausimas yra švelnesnis odai nei įprastas prausimas muilu ir vandeniu bei nesausina odos. Ant odos liekančios aktyviosios dalelės ją drėkina, pamaitina ir sudaro apsauginį sluoksnį. Be to, visam kūnui nuprausti sutaupoma apie 40 proc. laiko, procedūrą galima atlikti tiesiog lovoje.

Šalies vaistinėse jau galima įsigyti skirtingų šių priemonių tipų: yra prausiamasis kremas, naudojamas su vienkartinėmis švelnaus audinio pirštinėmis; prausiamosios putos tinka, jei ligonis nelaiko ir išmatų; taip pat yra prausimo mišiniu sudrėkintos vienkartinės servetėlės ir vienkartinės drėgnos pirštinės. Gydytoja I.Kisielienė dar priduria, kad po kiekvienų maudynių patartina naudoti drėkinanuosius kremus, o tarpvietės srityje, kuri linkusi prakaituoti, šusti, galima tepti apsauginius barjerinius kremus.

Komentaras

Inga Kisielienė, gydytoja dermatovenerologė

Kartais klaidingai manoma, kad gulinčio žmogaus odos nereikia plauti, nes neva jų oda purvinasi lėčiau. Žmogus vis tiek prakaituoja, iš aplinkos patenka dulkių ir bakterijų. Bent vieną kartą per savaitę būtina nuprausti viso kūno odą ir ištrinkti galvą. O nušluostyti kūno raukšles (pažastis, kirkšnis), intymią zoną reikia bent kartą ar du per dieną. Jeigu oda nebus valoma, ilgainiui gali atsirasti grybelinių infekcijų, pašutimų, žaizdelių.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių