Pražudyti gali net ir vienos bitės nuodai

 • Teksto dydis:

Saldūs maisto produktai ir gėrimai, mosikavimas rankomis, netgi kūno kvapas vilioja vabzdžius, kurių įgėlimas gali žmogų pražudyti per keliolika minučių.

Ką mėgsta vabzdžiai

Statistikos duomenimis, kasmet vabzdžių įgeltų ir dėl to į gydymo įstaigas besikreipiančių žmonių skaičius artėja prie 10 tūkst. Per vienus metus tokių ligonių padaugėjo trečdaliu.

Medikai daro prielaidą, kad daugumai įgeltų žmonių galbūt išsivystė alerginė reakcija, antraip į gydymo įstaigas paprastai nesikreipiama.

"Kad ir kaip būtų, susidūrimas su vabzdžiais įgauna naują rizikos laipsnį ir žmonės turėtų į tai kreipti daugiau dėmesio nei liaudiškos priemonės niežėjimui sumažinti",  ̶  sako asmens draudimo specialistas Andrius Žilėnas.

Vabzdžius vasarą vilioja kūno kvapas, ryškūs drabužiai, saldūs gėrimai ar maisto produktai, o prie vandens telkinių skraidantys upiniai mašalai mėgsta drėgną odą. Kai kuriuos vabzdžius galima suerzinti staigiais judesiais, kai bandoma juos nuvyti ir intensyviai mosuojama rankomis.

Nevalia numoti ranka

Vietinis patinimas ir paraudimas yra normali reakcija į odos sudirginimą. Tai pajutus reikia kuo skubiau kreiptis į medikus.

Labai sunki organizmo reakcija į įgėlimą arba, kitaip tariant, anafilaksinis šokas Lietuvoje kasmet pasireiškia daugiau kaip 200 žmonių. Dėl to gali ištikti mirtis, todėl įgėlus vabzdžiui reikia būti budriems ir neignoruoti patiriamų negalavimų.

"Apmaudu dėl labai liūdnų įvykių. Darbo metu žmogus pasijuto blogai. Medikams prasitarė, kad jam įgėlė bitė. Įgėlimas buvo mirtinas, medikams išgelbėti žmogaus gyvybės nepavyko. Tokie atvejai nėra dažni, bet jie rodo,  kad į vabzdžių įgėlimus neturėtume numoti ranka",  ̶  perspėja A.Žilėnas.

Specialisto teigimu, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad 200 anafilaksinį šoką dėl vabzdžių įgėlimų visoje šalyje patiriančių žmonių nėra daug, tačiau kiekvienas toks atvejis yra tikrai sunkus ir kelia realią grėsmę gyvybei.

Silpnumas, kraujospūdžio kritimas, dusulio priepuolis, viduriavimas, karščiavimas, dilgėlinis bėrimas, kūno tinimas yra alerginės reakcijos požymiai.

Mosikavimas širšes erzina

A.Žilėnas pataria, kad tuo atveju, jei dėl vabzdžio įgėlimo jau teko vykti į gydymo įstaigą, su medikais būtina pasikonsultuoti, kokių medikamentų dėl visa ko reikia turėti su savimi gamtoje ir nerizikuoti sveikata bei gyvybe, nes alerginės reakcijos kartais vystosi žaibiškai ir mirtis gali ištikti per pusvalandį.

Būtina žinoti, kad kiekviena vabzdžių rūšis palieka skirtingą pėdsaką ant odos. Tarkime, uodo įgėlimas labai aiškiai juntamas ir jis odoje paliks rausvą kauburėlį, kuris netrukus pradės labai niežėti. Bitės ar kamanės įgėlimo vietoje atsiranda nedidelė raudona dėmelė su baltu taškeliu viduje. Mosikavimas rankomis ir bandymas nuvyti širšes ir bites labai erzina, todėl, jei jos skraido aplink, patartina elgtis ramiai.

Įkandus sparvai, oda parausta, kartais gali bėgti kraujas. Šie kraujasiurbiai skraido pažeme, todėl dažnai gelia būtent į kojas.

Priešingai nei bitės, vapsvos ir širšės, gali gelti net keletą kartų, nes jos geluonio odoje nepalieka. Įgėlimo vietoje oda parausta 5–10 cm apskritimo diametru.

Kartais lemia minutės

Lietuvoje itin paplitusių erkių įsisiurbimas yra nejuntamas, tačiau ant odos po kurio laiko galima pastebėti didžiulius raudonus ratilus. Jie gali būti pirmieji ryškūs Laimo ligos simptomai. Nuo jos skiepai neapsaugo, jie skirti tik užsikrėtimo erkiniu encefalitu prevencijai.

"Suprantant situacijos rimtumą, nereikia 100 proc. pasitikėti repelentais ar vien tik liaudiškomis priemonėmis, o įgėlus vabzdžiui tą vietą raminti trinant svogūno laišku. Eidami į gamtą, kartu su maistu ir gėrimais įsimeskite į krepšį ir antihistamininių priemonių. Juk pasitaiko, kad, įgėlus vabzdžiui, tampa svarbi kiekviena minutė. Artimuosius taip pat stebėkite atidžiai ir būkite pasiruošę reaguoti operatyviai", – pataria A.Žilėnas.

Jis atkreipia dėmesį į dar vieną svarbią detalę ir pataria iškylaujant gamtoje nelaikyti atidarytų tamsaus stiklo ar plastmasės butelių ir skardinių, nes patekusių į juos vabzdžių galime nepamatyti.

"Vabzdžiai lengvai susivilioja saldžiu kvapu ir gali įskristi ar įropoti į skardinę ar įkristi į tamsų butelį pro jo kakliuką. Nepamatę įlėkusio vabzdžio, galime lengvai gėrimą išgerti kartu su juo, o tada padariniai sunkiai prognozuojami. Sutinus gerkloms gyvybei gali iškilti didelis pavojus. Norėdami išvengti skaudžių padarinių, poilsiaudami gamtoje stenkitės gėrimą įsipilti į permatomą stiklinę",  ̶  pažymi ekspertas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių