Atostogos be rūpesčių: kaip elgtis su grynaisiais ir banko kortelėmis?

  • Teksto dydis:

Kai atostogų bilietai jau kišenėje, viešbutis užsakytas, lankytinų vietų sąrašas sudarytas, finansų ekspertai pataria nepamiršti dar vieno svarbaus dalyko – pasirūpinti savo pinigais. O kai iš anksto žinote svarbiausius dalykus, belieka ramiai mėgautis išsvajotomis atostogomis. Lietuvos bankų asociacija pateikia keletą svarbių patarimų, vykstantiems į kelionę užsienyje.

Apie kelionę informuoti savo banką

Apie kokias šalis tiksliai reikia informuoti, galima pasitikslinti jūsų banko interneto svetainėje ar paskambinus telefonu. Įprastai bankai, siekdami užkirsti kelią neteisėtiems atsiskaitymams užsienyje, tam tikrose šalyse taiko operacijų apribojimus. Todėl neinformavę savo banko apie kelionę į šias šalis, negalėsite naudotis turima kortele tol, kol nebus panaikinti apribojimai.

Apie planuojamą kelionę į tokią šalį pranešti galite prisijungę prie savo interneto banko ir parašę laisvos formos pranešimą arba paskambinę į banką telefonu. Įjungti ar išjungti prevencinę apsaugą kai kurių bankų klientai gali ir per banko mobiliąją programėlę.

Pavyzdžiui, apribojimai atsiskaitymams mokėjimo kortele gali būti taikomi: Argentinoje, Australijoje, Bolivijoje, Brazilijoje, Čilėje, Dominikos Respublikoje, Ekvadore, Filipinuose, Gvatemaloje, Indonezijoje, JAV, Jamaikoje, Kambodžoje, Kanadoje, Kosta Rikoje, Šri Lankoje, Kolumbijoje, Indijoje, Kuveite, Namibijoje, Malaizijoje, Meksikoje, Panamoje, Peru, P. Korėjoje, Salvadore, Singapūre, Tailande, Taivane, Urugvajuje, Venesueloje, Vietname. Tokių šalių sąrašas nuolat kinta, tad dar kartą pravartu priminti, kad jį reikėtų pasitikslinti jūsų banko interneto svetainėje.

Atsakingai atsiskaityti kortele

Nepamirškite, kad atsiskaitantiems ne kortelės sąskaitos valiuta (mūsų šalies atveju – ne eurais, o, pavyzdžiui, zlotais, liromis, svarais ar kt.), atsiskaitymo operacijos valiuta yra automatiškai keičiama į kortelės sąskaitos valiutą pagal banko nustatytą tvarką.

Jeigu atsiskaitote mokėjimo kortele užsienio šalyje, kurios valiuta nėra eurai, o mokėjimo kortelių skaitytuvuose arba bankomatuose leidžiama pasirinkti, kokia valiuta (eurais ar tos šalies) atsiskaityti, praktika rodo, kad atsiskaitymas vietine valiuta dažniausiai būna pigesnis nei mokėjimas eurais.

Mokant vietine valiuta (ne eurais) yra taikomas valiutos keitimo mokestis. Atsiskaitant parduotuvėje ar internetu, imant grynųjų pinigų iš bankomato bet kuria „VISA“ ar „MasterCard“ mokėjimo kortele atsiskaitymo suma yra keičiama į eurus pagal „VISA Europe“ ar „MasterCard International“ nustatytą valiutos keitimo kursą, kuris galioja duomenų tvarkymo dieną. Šį kursą galima pasitikrinti „VISA Europe“ ar „MasterCard International“ interneto svetainėse. Prie šio valiutos keitimo kurso yra pridedamas banko nustatytas valiutos keitimo mokestis. Šis mokestis priklauso nuo jūsų banko ir jį galima pasitikslinti banko interneto svetainėje. Įprastai jis būna tarp 2 ir 2,7 proc.

Tuo tarpu, jeigu pasirinktumėte atsiskaitymą eurais, valiutų konvertavimą atlieka prekybininką aptarnaujantis užsienio šalies bankas. Tokiu atveju valiutos konvertavimo mokestį nustato prekybininkas kartu su jį aptarnaujančiu banku. Šio mokesčio iš anksto negalite žinoti. Tas pats galioja ir išsigryninant pinigus bankomate.

Nesinaudoti nežinomų bankų bankomatais

Patariama pinigus imti tik iš žinomų bankų bankomatų saugiose, gerai apšviestose vietose.

Taip pat derėtų į kelionę nesivežti grynųjų. Dabar jau beveik visur galima be problemų atsiskaityti kortelėmis, bet, jeigu prireikia grynųjų (pavyzdžiui, atsiskaitant turguose), geriau jais pasirūpinti dar prieš kelionę, kad išsiimant iš bankomato užsienyje, nereikėtų mokėti papildomų mokesčių. Turėti kortelę užsienyje, kur neretai pasitaiko kišenvagių, saugiau nei grynuosius. Atsitikus nelaimei, kortelę galima užblokuoti, o grynųjų atgauti dažniausiai nepavyks.

Be to, staiga prireikus, į kortelę galėsite gauti pinigų iš artimųjų, esančių namuose.

Atsiskaitymų operacijos turi vykti jūsų akivaizdoje

Jei aptarnaujantis personalas nori jūsų kortelę išsinešti į kitą patalpą arba nori ja perbraukti per įrenginį, kurio nematote (pavyzdžiui, užstoja prekystalis), toks elgesys turėtų sukelti įtarimų. Jei susidūrėte su tokia situacija, nepasimeskite – paklauskite, ką daro su jūsų kortele, kur ją neša, pasakykite, kad norite matyti, kaip vyksta atsiskaitymo operacija.

Taip pat atsiskaitydami kortele, įvertinkite vietą, kurioje mokate. Dideliuose prekybos centruose ar žinomų prekės ženklų restoranuose mokėti kortele saugiau negu mažose pakelės parduotuvėlėse ar užkandinėse.

Kelionėse praverčia kredito kortelė su draudimu

Ja galima ne tik atsiskaitinėti, grynintis pinigus bankomatuose, bet ir prireikus pasiskolinti pinigų nenumatytiems atvejams, jei turite kredito limitą, išsinuomoti viešbutį ar automobilį.

Įvykus nelaimingam atsitikimui, pravers medicininių išlaidų draudimas bei draudimas nuo nelaimingų atsitikimų.

Pastebėjus nesklandumus – nedelsdami informuoti banką

Stebėti savo išlaidas lengviau, kai esate užsisakę paslaugą gauti banko pranešimus SMS žinutėmis arba automatinius mobiliosios programėlės pranešimus („push notifications“), kurie gaunami į išmanųjį telefoną, jei nuo sąskaitos nurašomi arba į ją gaunami pinigai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių