Klaipėda didina atotrūkį nuo kaimynų

Pernai beveik visus metus pagal krovą žengęs koja kojon su Rygos uostu šiemet per pusmetį Klaipėdos uostas ryškiai padidino atotrūkį.

Fiksuoja rekordus

Per pusę metų Klaipėdos uostas krovė 20.596 mln. tonų krovinių. Jis lenkia Rygos uostą beveik trimis mln. tonų, Ventspilio uostą - beveik 8 mln. tonų, o Talino - daugiau nei 10 mln. tonų. 

„Tiek birželis, tiek pirmasis pusmetis mums buvo labai geri. Pasiekti trys nauji rekordai - geriausias birželis uosto istorijoje (3,365 mln. tonų), geriausias pusmetis uosto istorijoje (20,596 mln. tonų) ir geriausia visų laikų uosto pusmečio birių krovinių apyvarta (9,263 mln. tonų)“, - akcentavo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos rinkodaros ir bendrųjų reikalų direktorius Artūras Drungilas.

Toks Klaipėdos uosto augimas šių metų pirmąjį pusmetį užfiksuotas dėl trąšų, konteinerių, metalo rūdų, skystų cheminių trąšų augimo. Šiemet gerokai mažiau nei pernai uoste kraunama naftos produktų (-15,8 proc.), net 55 proc. mažiau - suskystintųjų gamtinių dujų.

Bet vertinant su kitais kaimyniniais uostais Klaipėdos uosto naftos produktų krovos kritimas nėra patys didžiausias. Jis žymiai didesnis Rygos, Ventspilio ir Talino uostuose.

Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos prezidentas Vaidotas Šileika mano, kad tą lėmė ir iš dalies mažėjantis visuotinis naftos produktų vartojimas. Taip pat jis akcentavo ir bendro uosto naudotojų ir Uosto direkcijos darbo sėkmę, kai uostas tinkamai vystomas. 

Anot V.Šileikos, Klaipėdos uostas sugeba sėkmingai konkuruoti jau daugelį metų taikydamas klientams palankią krovos tarifų politiką. Jis tikisi palankios ir antrosios šių metų pusės. O tai reiškia, kad Klaipėdos uostas gali pretenduoti ir į naują metinį krovos rekordą.

Taip pat Klaipėdos uoste 6,9 proc. daugiau nei pernai lankėsi keleivių. Iš viso 141243 keleiviai.

Gelbsti anglys ir konteineriai

Arčiausiai Klaipėdos esantis Rygos uostas per I pusmetį krovė 17,512 mln. tonų krovinių. Tai 753 tonomis arba 4,1 proc. mažiau nei pernai. Rygos uoste 46 proc. padaugėjo jūrų keltais gabenamų krovinių. Iš esmės todėl, kad atidarytas papildomas keltų linijos Ryga - Stokholmas maršrutas. Ši linija pritraukia net 90 proc. visų Rygos uosto keleivių kiekį. Dėl to Rygos uoste net 45 tūkstančiais iki 364199 vienetų padaugėjo keleivių. Iš jų kruizinių keleivių šiemet Ryga priėmė 34843. Tai net 124 proc. daugiau nei pernai. Šiemet pirmąjį pusmetį Rygoje lankėsi 33 kruiziniai laivai. 

Rygoje 14 proc. daugiau krauta konteinerių. Laikoma, kad konteinerių augimas Rygos uoste yra vienas reikšmingiausių pastarojo meto šio uosto rodiklių.

Šiemet sėkmingai dirba visi trys Rygos uosto konteinerių terminalai.

Per pusmetį Rygos uoste 7,4 proc. daugiau krauta anglių. Iš bendros 17,512 mln. tonų krovos anglys Rygos uoste siekė 6,398 mln. tonų.

Anglys išlieka vienintelis rusiškas krovinys, kurio srautai Rygos uoste dar auga. Visas kitas rusiškas tranzitas mažėjo. Labiausiai atsiliepė rusiškų naftos produktų netektys. Jų Rygos uoste per pusmetį krauta 31,8 proc. mažiau.

Kai Klaipėdos uostas birželį mušė net kelis šio mėnesio krovos rekordus, Rygos uostas skaičiavo mažiausią pastarųjų metų ir šių metų mėnesio krovą. Iš viso birželį Rygos uoste krauta 2,632 mln. tonų krovinių.  

Iš Latvijos uostų didžiausias (30 proc.) augimas per pusmetį užfiksuotas Liepojos uoste. Bet bendra jo krova nedidelė - 3,73 mln. tonų. Čia kaip nekeista net 55 proc. augo naftos produktų krova, 4,6 karto anglių krova, 1,4 karto - medienos krova, bet 13,7 proc. sumažėjom pagrindinio šio uosto krovinio - grūdų krova. Tai gali reikšti, kad dalis lietuviškų krovinių, kurie būdavo kraunami Liepojos uoste pasuko į Klaipėdą.

Ventspilio uostas krovė 12,4 mln. tonų. Tai 23 proc. daugiau nei pernai. Šį uostą gelbsti pradėtos krauti rusiškos anglys ir net 22 proc. išaugusi jūrų keltų krova, ypač linijoje tarp Ventspilio ir Švedijos Nyneshamno uosto.

Keleivių ir krovinių srautai

Tarp kitų rytinės Baltijos uostų didžiausią kritimą vėl patiria jungtinis Talino uostas. Jis per pusmetį krovė 9,948 mln. tonų. Tai 756 tūkst. tonų arba 7,1 proc. mažiau nei pernai. Talino uostą žemyn traukia vienas krovinys - rusiški naftos produktai. Jų šiemet krauta 22,8 proc. mažiau. Bet rusiški naftos produktai dar sudaro 42 procentus visos Talino uosto krovinių dalies. Tai reiškia, kad dar kelis metus Talino uosto krova mažės. Pagal krovinių dalį antroje vietoje jūrų keltais gabenami kroviniai - jų dalis 25 proc. Šių krovinių augimas 10,7 proc. Talino uoste 6,8 proc. augo birių krovinių krova, 5,4 proc. konteinerių krova. Uoste lankėsi 4,8 mln. keleivių. Tai  4,3 proc. daugiau nei pernai. Geriausiai dirbo Talino - Helsinkio linija, kur augimas 4,5 proc. Jos dalis bendroje jūrų keltų verslo dalyje siekia net 84,3 proc. 2,6 proc. augimas fiksuotas Talino - Stokholmo linijoje. Nuostolingai dirbo Paldiski - Kapelskaro ir Stokholmo - Talino - Sankt Peterburgo linijos. Šiemet per pirmąjį pusmetį Taline lankėsi net 21 proc. daugiau kruizinių laivų keleivių. Tai ypatingai geras rodiklis, nes kruizinių keleivių išaugo nuo 190 tūkst. pernai iki 231 tūkst. šiemet. Talinas per metus priima per 300 kruizinių laivų.

Šalia Talino esantis Suomijos Helsinkio uostas per pusmetį krovė dar mažiau - 6,5 mln. tonų. Tačiau jo krova išaugo net 12 proc. Per pusmetį Helsinkio uostas priėmė net 5,4 mln. keleivių. Tai 3 proc. daugiau nei pernai. Helsinkis yra pagrindinis Suomijos keleivinis jūrų uostas. Per jį į Suomiją patenka 77 proc. visų Suomijos keleivių, kurie patekti į šią šalį naudojasi jūrų transportu.

Prie Baltijos jūros esantys Rusijos uostai per I pusmetį krovė 6,9 proc. daugiau nei pernai. Iš viso 124,6 mln. tonų. Pirmavo Ust Luga - 50,9 mln. tonų (+13,5 proc.), Primorskas - 31,3 mln. tonų (-3,6 proc.), Sankt Peterburgas - 26 mln. tonų (+7,5 proc.), Vysockas - 9,1 mln. tonų (+9,9 proc.). Bendra visų Rusijos uostų krova I pusmetį siekė 384 mln. tonų ir buvo 11,3 proc. didesnė nei pernai. Net 68 proc. krovos augimu (iki 36 mln. t) išsiskyrė Rusijos arkties baseinas ir pagrinde Murmansko uostas - 25,6 mln. tonų (+78 proc.).


Šiame straipsnyje: Klaipėdos uostasuostaskrova

NAUJAUSI KOMENTARAI

pastebėjimas

pastebėjimas portretas
Rekordai kraunant tručas- nuodus, nes kiti uostai tokio šlamšto nekrauna ir miestelėnų nenuodyja.

2klp

2klp portretas
Neabejoju kad i rekorda itraukti ir butinges skaiciai, tai galima vertinti kaip du Lietuvos uostai.

tralialia

tralialia portretas
pasižiūrėjus į miesto gatves atrodo, kad ne rekordus muša - o antirekordus......jokios naudos miestui iš to uosto.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Nepasiturintiems ketinama nupirkti maisto už 22,5 mln. eurų
  Nepasiturintiems ketinama nupirkti maisto už 22,5 mln. eurų

  Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) paskelbė 22,5 mln. eurų vertės 11 tūkst. tonų maisto produktų skurstantiesiems pirkimo konkursą, rašo portalas 15min.lt. ...

 • Lietuviai atostogų išlaidas padengs ir vartojimo kreditais
  Lietuviai atostogų išlaidas padengs ir vartojimo kreditais

  Šią vasarą atostogauti planuoja maždaug pusė Lietuvos gyventojų. Dalis jų savo poilsio išlaidas padengti ketina pasinaudodami ne tik santaupomis, bet ir alternatyviais finansiniais šaltiniais. Tokias tendencijas atskleidžia vartojim...

 • Apklausa: didžiausias verslininkų baubas – emigracija
  Apklausa: didžiausias verslininkų baubas – emigracija

  Jau daugybę metų stabdyti bandomos emigracijos iš Lietuvos mastai ne tik nemažėja, bet ir auga – pernai šalį paliko daugiau kaip 50 tūkst. lietuvių, o pagal procentą išvykstančių esame pirmi visoje Europoje. Verslo sektoria...

 • Kodėl gyvenimas mieste darosi nebeįkandamas?
  Kodėl gyvenimas mieste darosi nebeįkandamas?

  Nelygybė paprastai vertinama lyginant namų ūkių pajamas šalies viduje. Tačiau yra dar vienas nelygybės aspektas – tai būsto įperkamumas. Su šiuo nelygybės aspektu siejamas poveikis dėmesį turėtų patraukti ne ką mažiau, portal...

 • Pats pasiūlęs, A. Veryga dar nieko nežino apie cukraus mokestį
  Pats pasiūlęs, A. Veryga dar nieko nežino apie cukraus mokestį

  Viešųjų ryšių specialistai sako, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ir jos profesionalų vyriausybė gyvena amžino karo sąlygomis ir nuosekliai kasa duobę sau po kojomis. Dar vienas akivaizdus to įrodymas – iniciatyva a...

  6
 • Vyriausybė suka galvą, kaip pritraukti daugiau investicijų
  Vyriausybė suka galvą, kaip pritraukti daugiau investicijų

  Siekiant pritraukti daugiau investicijų ir pasirūpinti Lietuvos verslo interesais užsienyje, Vyriausybėje iškelta idėja ambasadose dirbančius komercijos atašė pakeisti specializuotais įstaigų atstovais. ...

  2
 • 27-erių mergina sugalvojo sukurti savo verslą: teko nueiti kryžiaus kelius
  27-erių mergina sugalvojo sukurti savo verslą: teko nueiti kryžiaus kelius

  Jaunimo užimtumas – viena iš emigracijos stabdymo priemonių, teigia valdžios atstovai. Nors valstybės institucijos giriasi sėkmingai padedančios jaunuoliams, kuriantiems verslą, savo verslą pradedantys teigia, kad joms dar tikrai yra kur t...

  1
 • Finansų ministras žada 9 proc. PVM šildymui tik iki Naujų metų
  Finansų ministras žada 9 proc. PVM šildymui tik iki Naujų metų

  Su konservatorių pagalba laimėjusi kovą dėl urėdijų reformos, vyriausybė įsipareigojo pakeisti savo pačios siūlytą ir Seimo jau palaimintą 21 proc. PVM tarifą šildymui. Tačiau iškart pasigirdo premjero, Seimo pirmininko pamąstymų,...

  12
 • Viešųjų darbų mažės?
  Viešųjų darbų mažės?

  Socialinių reikalų ir darbo ministerija nuo liepos panaikino viešųjų darbų programą ir perdavė savivaldybėms pačioms vykdyti bei finansuoti naujas gyventojų užimtumo programas. Tačiau savivaldybės jau skaičiuoja, kad bedarbių bus įdarbin...

  2
 • Grūdų vežėjai šiemet susirungs dėl krovinių
  Grūdų vežėjai šiemet susirungs dėl krovinių

  Šiemet apie 4 mln. tonų grūdų eksportuoti ketinantys Lietuvos grūdininkai sako, kad grūdų transportavimo į Klaipėdos uostą procesas turėtų būti sklandus. ...

Daugiau straipsnių