Iš sąvartyno – aptarnauti nacionalinio saugumo objekto

Neįtikima, bet strateginį objektą – suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) laivą-saugyklą "Independence" ir kitus į Klaipėdos jūrų uostą įplaukiančius laivus aptarnauti pasirinktas pakiužęs tanklaivis ir iš kriminalinių bylų neišbrendantys veikėjai.

Užtikrina regiono saugą

"Independence" yra svarbi Klaipėdos SGD terminalo dalis. Terminalą nuo įvairių vidaus ir išorės pavojų nepertraukiamai keliomis pamainomis per parą saugoja apie 50 savo srities profesionalų. "Laivas "Independence" yra realus žingsnis užtikrinant visą Baltijos regiono saugumą. Pagaliau esame energetiškai savarankiška valstybė", – apie SGD terminalą yra sakiusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Europos Komisijos parengtoje Europos energetinio saugumo strategijoje terminalas įvardijamas kaip vienintelė reali galimybė Baltijos šalims trumpuoju laikotarpiu užsitikrinti alternatyvų dujų tiekimą.

Tad sunku suvokti, kaip nutiko, kad prie tokio svarbaus objekto kaip "Independence" prileistas, specialistų teigimu, neatitikęs saugios laivybos reikalavimų, taršos prevencijos ir kėlęs realų teršalų išsiliejimo Klaipėdos jūrų uosto akvatorijoje pavojų tanklaivis "Danė".

Tinkamas tik utilizuoti?

Šis UAB "Parsekas" priklausantis tanklaivis laivą "Independence" ir kitus į uostą atplaukiančius laivus aptarnavo ne per klaidą ir ne vieną kartą, o nuolat pastaruosius mažiausiai dvejus metus.

Tai tapo įmanoma, kai su UAB "Parsekas" susijusi UAB "Baltijos bunkeriavimo agentūra" laimėjo konkursą atliekoms surinkti ir utilizuoti iš laivų, atvykstančių į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą, ir teršalams surinkti bei utilizuoti iš uosto akvatorijos.

Paskutinį konkursą tokioms paslaugos atlikti agentūra laimėjo 2014 m. Dar 2013-ųjų gruodį Lietuvos saugios laivybos administracijos valstybinis inspektorius, atlikęs dokinę "Danės" laivo apžiūrą, nustatė, kad kelių laivo dugno apkalos lapų susidėvėjimas siekia 24 proc., kai maksimaliai leidžiamas 25 proc.

Kita dokinio remonto data buvo nustatyta po dvejų metų. Dugno apkalos lapų susidėvėjimas dar 2013-aisiais balansavo ties leidžiama riba, UAB "Parsekas" du kartus prašė patikros datą nukelti kuo tolesniam laikotarpiui.

Nepaisant trečiojo prašymo, nuo šių metų balandžio "Danei" buvo uždrausta plaukioti.

Kalbinti specialistai apskritai stebėjosi, kaip į metalo laužą atiduotas laivas vėliau vėl tapo tinkamas plaukioti ir šis faktas niekam neužkliuvo.

Incidentų netrūko

Bauginantys specialistų vertinimai "Danės" atžvilgiu nėra vien tik teoriniai pasvarstymai ir išvedžiojimai. "Independence" įgulai ne kartą teko įsitikinti, kad "Danės" techninės galimybės kelia rūpesčių.

Vienas paskutiniųjų incidentų įvyko kovo 30-ąją. "Kauno dienos" žiniomis, išleidžiant nutekamuosius vandenis į tanklaivį "Danė" dalis teršalų pateko už borto. "Independence" įgula pirmą kartą tądien pastebėjo nutekėjimą, ir procesas buvo sustabdytas.

Informuota "Danės" įgula ėmėsi taisyti žarną ir netrukus pranešė, kad ji vėl yra tinkama naudoti. Atnaujinus nutekamųjų vandenų išleidimą, situacija pasikartojo.

"Nutekamųjų vandenų išleidimas buvo sustabdytas, žarna atjungta ir nuleista į laivą "Danė". Po to, kai aptikome antrą nutekėjimą, nutekamųjų vandenų išleidimo nebeatnaujinome. Abu nutekėjimo atvejai buvo aptarti su laivo kapitonu, ir jis prižadėjo, kad ateities operacijoms naudos geresnes – naujesnes žarnas", – teigė "Independence" kapitonas Vedranas Smolicas. Jis pridūrė: "Tik dėl didelio įgulos budrumo buvo išvengta incidento. Negalima leisti, kad bet koks perpilamas skystis patektų už borto."

Neatmetama versija, kad taip nutiko ne dėl gedimo, o buvo sąmoningas "Danės" bandymas bent dalį teršalų palikti čia pat akvatorijoje. Tiesa, "Danės" laivo atstovai bandė įtikinti, kad esą nutekėjo ne teršalai, o geriamasis vanduo.

Kaltinami kontrabanda

Kritinė tanklaivio "Danė" techninė būklė nėra vienintelis konkursą aptarnauti laivus laimėjusios "Baltijos bunkeriavimo agentūros"(BBA) achilo kulnas.

Bendrovės vadovai ir darbuotojai yra pripažinti kaltinamaisiais ne vienoje baudžiamojoje byloje. Dviejose iš jų minimas ir pačios bendrovės vardas.

Agentūros komercijos direktoriumi dirbusį, o dabar visai agentūrai vadovaujantį Vladimirą Sergijenką Klaipėdos apygardos teismas dar 2012 m. pripažino stambaus nusikaltimo organizatoriumi. Teismo manymu, kartu su bendrininkais, tarp kurių ir buvęs bendrovės direktoriaus komercijai pavaduotojas, o dabar šoktelėjęs iki direktoriaus pavaduotojo posto Igoris Gulinskis, buvo sukurta sistema, kaip laivams skirtus degalus parduoti Lietuvos degalinėse ir taip pasipelnyti nesumokėtų valstybei mokesčių sąskaita.

Bylos duomenimis, tam, kad afera neišaiškėtų, Klaipėdos uoste itin gudriai buvo imituojamas degalų perpumpavimas į laivus. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) tyrimą dėl įtarimų sukčiavus realizuojant laivams skirtą dyzeliną pradėjo dar 2006 m. spalį.

Tyrėjai suskaičiavo, kad neteisėtai buvo realizuota 1 925 tonos laivams skirto dyzelino, o valstybei padaryta 2,44 mln. litų žala.

V.Sergijenkai buvo skirta ketverių metų nelaisvės bausmė, numatyta konfiskuoti jo turto už daugiau nei 1,4 mln. litų. I.Gulinskis nubaustas 3 metų 9 mėnesių laisvės atėmimo bausme.

Šiuo metu ši byla yra atkeliavusi į Lietuvos apeliacinį teismą (LAT). Birželio 10-ąją turėtų būti skelbiamas galutinis nuosprendis.

LAT nagrinėjama ir kita V.Sergijenkos byla – dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo ir kt. Klaipėdos apygardos teismas V.Sergijenką išteisino, tačiau prokurorai šį nuosprendį apskundė.

V.Sergijenka buvo kaltinamas tuo, kad bandė apgaule išvengti didelės vertės turtinės prievolės – stengėsi sumažinti BBA į valstybės biudžetą mokėtiną pelno mokestį. Byloje figūruoja pasirašytos fiktyvios sutartys ir darbų priėmimo-perdavimo aktai. Pinigų sumos svyruoja apie 200 tūkst. eurų. Artimiausias posėdis paskirtas liepos 7 d.

Vilniaus apygardos prokurorai 2016 m. balandžio 1-ąją surašė kaltinamąjį aktą I.Gulinskiui ir V.Sergijenkai ir dar vienoje byloje – dėl legalizavimo nusikalstamu būdu gauto turto.NAUJAUSI KOMENTARAI

To jurininkui

To jurininkui portretas
Gal tu kur afrikoj plaukioji

Skaitytojas, jurininkas, Klaipedietis.

Skaitytojas, jurininkas, Klaipedietis. portretas
Kazkokia nusususi avis, raso straipsnius, kuriuose apibrezineja laivu technine bukle. Sakyciau dura, bet tikrai ne. Tiesiog atlieka uzduoti. Prie ko cia Paulauskas? Yra LR Saugios laivybos administracija, yra Juru registras. Eik, jeigu atlieki zurnalistini tyrima ir uzkalusk ju, koks yra laivu stovis, komentaru prasyk ne is Direkcijos sekretores ir Paulausko (kuris kurwa pats yra ne karta viesus su privaciais pamaises) o pakalbink inspektoriu, Juru registro atstova. Gauk prieeiga prie laivu technini stovi apibrezianciu dokumentu ir surasytu aktu uz pazeidimus o tada rasyk straipsnius. Pagal jurinius istatymus Independence irgi nesa atsakomybe uz issiliejima. Laiku ir vietoj nepranese, o menesio ar metu pradejo pyzdelinti kad issipyle kazkas, tai padare lygiai toki pat nusikaltima, tik dar is bukumo ir prisipazino. ZIURKIU KRASTAS!

Darbuotojas

Darbuotojas portretas
Ko kalti tie darbuotojai, kai vadovai suka savo bizni. Bet BBA turi viena nuostabu žmogų - laivavedys, kuriam yra 82 metai. Kas dar gali to pasigirti.
VISI KOMENTARAI 15
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kalėdiniame bėgime – seneliai, eglutės ir besmegeniai
  Kalėdiniame bėgime – seneliai, eglutės ir besmegeniai

  Jau šeštus metus Lietuvos verslo kolegija organizuoja tradicinį kalėdinių senelių bėgimą. Šįkart lenktynių trasoje buvo jau ne tik „seneliai“, bet ir „kalėdų eglutė“, taip pat „seniai besmegeniai&ld...

  3
 • Vestuvių kaina veda iš proto
  Vestuvių kaina veda iš proto

  Prieš metus vestuvių iškilmes pradedantys planuoti būsimi jaunavedžiai nė neįsivaizduoja, kaip smarkiai jiems teks pakratyti pinigines. Neregėtai išaugusios paslaugų kainos poras verčia susimąstyti, ar išties apsimoka remti...

  16
 • Labdaros organizacija sukvietė garbaus amžiaus klaipėdiečius
  Labdaros organizacija sukvietė garbaus amžiaus klaipėdiečius

  Klaipėdoje, Turgaus gatvėje, jau beveik 20 metų veikia „Sandoros“ labdaros valgykla, kurioje kasdien pavalgo 40 vargstančiųjų. Nenuilstanti šios organizacijos vadovė Magdalena Piklaps kasmet prieš Kalėdas šventinei adve...

  1
 • Žvejų ir jūrininkų vaišių neliko per valandą
  Žvejų ir jūrininkų vaišių neliko per valandą

  Šeštadienį Teatro aikštė Klaipėdoje pakvipo žuviene. Išlaikydami gražią tradiciją, jau septynioliktą kartą šia sriuba bei kareiviška koše miestiečius vaišino Lietuvos žvejų ir žuvų perdirb...

  9
 • Dėl perėjos – miestiečių nerimas
  Dėl perėjos – miestiečių nerimas

  Klaipėdiečiai stebisi, kodėl įrengiant šviesoforus Baltijos prospekte, dar prieš savaitę buvo nuimti automobilių greitį ribojantys kalneliai. Kol šviesoforų dar nėra, gyventojai baiminasi, jog judrioje miesto gatvėje gali įvykti...

  7
 • Tėvai nori atgauti pinigus
  Tėvai nori atgauti pinigus

  Šiuo metu mokestis už mokslą Klaipėdos Vydūno gimnazijos pradinukams siekia beveik 38 eurus mėnesiui. Dalis tėvų norėtų susigrąžinti įmokas už tą laiką, kai mokytojams streikuojant pamokos nevyko. Šis klausimas tėvų prašym...

  17
 • L. Vilimienė: turiu labai didelių ambicijų
  L. Vilimienė: turiu labai didelių ambicijų

  Jei dar pavasarį Laimai Vilimienei kas būtų "išpranašavęs", jog po kelių mėnesių tvirtai nusistovėjusi jos gyvenimo rutina taip radikaliai pasikeis, ji turbūt būtų tik nusijuokusi. Anot pašnekovės, apsisprendimas daly...

  8
 • Kalėdinę savaitę – lengvas šaltukas ir sniegas
  Kalėdinę savaitę – lengvas šaltukas ir sniegas

  Klimatologai prognozuoja, jog likusi gruodžio dalis turėtų būti žiemiška. Tiesa, puse ar net visu laipsniu šiltesnė nei įprasta. ...

 • Iš apleistų pastatų veja su pagaliais
  Iš apleistų pastatų veja su pagaliais

  Uostamiestyje kasmet nugriaunama dešimtys pastatų vaiduoklių. Niekam nepriklausantys, apgriuvę statiniai tapo tikru galvos skausmu valdininkams – savavališkai avarinės būklės objektus užėmę miestiečiai ne visada juos apleidžia ge...

  6
 • Orai: pajūryje laukiama sniego
  Orai: pajūryje laukiama sniego

  Savaitgalį į uostamiestį turėtų atkeliauti žiemiškų orų banga, pūs stiprokas vėjas, kiek pašals, laukiama ir gausesnio sniego. ...

Daugiau straipsnių