Apribota kredito unijos „Taupkasė“ veikla

  • Teksto dydis:

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba apribojo „Taupkasės“, kredito unijos, veiklą ir paskyrė laikinąjį jos administratorių, kilus grėsmei, kad dėl unijos veiklos ir finansinės būklės gali būti padaryta žala indėlininkų, kitų kreditorių ir klientų interesams. Veikla apribota iki 2018 m. vasario 28 d. Veiklos apribojimo (moratoriumo) metu unija laikinai negali teikti finansinių paslaugų, įskaitant indėlių grąžinimą.

„Taupkasės“ veikla apribota ir laikinasis administratorius - bendrovė „Verslo administravimo centras“ - paskirtas siekiant užtikrinti patikimą ir riziką ribojantį kredito unijos valdymą. Laikinasis administratorius turės papildomai išnagrinėti kredito unijos finansinę padėtį, jos galimybes tapti Lietuvos centrinės kredito unijos nare ir ne vėliau kaip iki 2018 m. sausio 25 d. pateikti Lietuvos bankui išvadas dėl jos veiklos perspektyvų.

Priimant nutarimą dėl kredito unijos veiklos apribojimo, atsižvelgta į tai, kad „Taupkasė“ tinkamai įvertinus jos turtą ir pajamas, nevykdo svarbiausio - kapitalo pakankamumo - normatyvo, susijusio su unijos mokumu.

Pateiktų finansinių ataskaitų duomenimis, kredito unijos veikla jau ne vienerius metus iš eilės yra nuostolinga - 2015 m. patirta 1 046,6 tūkst. Eur, 2016 m. - 928,9 tūkst. Eur, 2017 m. pirmąjį pusmetį - 371,4 tūkst. Eur nuostolių.

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba, vertindama „Taupkasės“ veiklą, ne kartą nustatė veiklos trūkumų ir teisės aktų pažeidimų, už kuriuos taikė poveikio priemones, pavyzdžiui, 2015 m. liepos mėn., įvertinus atlikto tyrimo rezultatus, Lietuvos banko sprendimu nuo valdybos nario pareigų buvo nušalintas kredito unijos valdybos narys; 2017 m. rugsėjo mėn., įvertinus neplaninio patikrinimo rezultatus, nuo pareigų nušalinta administracijos vadovė ir valdybos narė (valdybos pirmininkė) ir apribotas skolinimas; 2017 m. lapkričio mėn. kredito unijai skirta bauda už netinkamą klientų informavimą ir pan.

Be to, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas šių metų birželį yra pripažinęs negaliojančiu „Taupkasės“ sprendimą, kuriuo Paskolų komiteto nariams buvo išmokėta daugiau kaip 720 tūkst. Eur tantjemų. Paskolų komiteto nariai ir pirmininkas buvo įpareigoti grąžinti lėšas, kurios gautos pažeidžiant įstatymus.

Lietuvos bankui pateiktais šių metų spalio 1 d. duomenimis, „Taupkasės“ turtas sudarė 19,3 mln. Eur, pagal turto dydį ji buvo 12-a kredito unija Lietuvoje ir vienijo 2,9 tūkst. narių.

Indėlininkams nieko nereikia daryti, kol vertinama kredito unijos finansinė būklė ir nėra nuspręsta dėl jos veiklos perspektyvų. Kredito unijų narių indėliai yra apdrausti valstybės įmonėje „Indėlių ir investicijų draudimas“ Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo nustatyta tvarka. 

„Taupkasės“ administracijos vadovas Algirdas Kučinskas pateikia tokį komentarą dėl šio Lietuvos banko žingsnio:

„Esame įsitikinę, jog toks Lietuvos banko Priežiūros tarnybos sprendimas yra faktiškai nepagrįstas, neobjektyvus ir klaidinantis visuomenę bei tiesiogiai nukreiptas į konkurencijos rinkoje mažinimą ir vertiname tai kaip siekį susidoroti. Šiuo metu „Taupkasės“ finansiniai rodikliai atitinka visus galiojančius teisės aktų apibrėžtus normatyvus, todėl rizikos mūsų klientų interesams nėra, tačiau pastebimą žalą gali sukelti toks drastiškas šios dienos Lietuvos banko išpuolis, todėl nedelsiant kreipsimės į teismą ir kitas atsakingas institucijas dėl neteisėtų Lietuvos banko veiksmų”.



NAUJAUSI KOMENTARAI

unijozas

unijozas portretas
matyt kad beveik visu uniju laukia tas pats
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių