Išskrendantys paukščiai koreguoja energetikos operatorių dienotvarkę

  • Teksto dydis:

Rudeniop elektros perdavimo sistemos operatorių dienotvarkę pakoreguoja ir permainingi orai, ir vasaros buveines paliekantys paukščiai. 

Į pietus besiruošiantys ir gausiai aplink elektros laidus besibūriuojantys paukščiai gali tapti trumpalaikio elektros perdavimo sutrikimo priežastimi.

Kadangi yra labai svarbu, kad elektra būtų perduodama be trikdžių, todėl nuolat vertinama ir ruošiamasi visiems elektros tinklui tenkantiems iššūkiams. Daugiausia jų sukelia gamta ir natūralus jos ciklas - prieš kiekvieną rudenį elektros tinklo atsijungimų dėl pro laidus praskrendančių ar ant stulpų tūpiančių paukščių būna gausiau. Tokias tendencijos atidžiai stebimos, kad į bet kokius sutrikimus būtų galima operatyviai reaguoti.

Nuo rugpjūčio vidurio visoje Lietuvoje, ypač pietinėje ir vakarinėje dalyje, kur daugiau paukščių migracijos teritorijų, pradeda gausiai būriuotis paukščiai. Jie ruošiasi skristi žiemoti ir renkasi netoli savo vandens buveinių arba skrydžių koridorių. Paukščiai, dažniausiai didesni sparnuočiai, linkę tūpti ant oro linijų atramų, todėl pasitaiko, kad ant izoliatorių užmeta šakų, juos užteršia. Tuomet oro linija atsijungia mažiausiai kelioms sekundėms. Visi tinklo trikdžiai yra fiksuojami automatiškai, o tai leidžia greitai įvertinti susidariusią situaciją ir imtis reikiamų priemonių.

Po kiekvieno trumpo jungimo tinklo priežiūros specialistai apžiūri elektros linijas ir įvertina įrenginių būklę. 

Jau kelerius metus planuojant elektros linijų rekonstrukcijų darbus, į juos įtraukiamos ir paukščių apsaugos priemones. Ant elektros linijų atramų montuojamos specialios šakutės trukdo paukščiams tūpti ant atramų, taip nukreipdamos juos į saugesnes vietas. Kita, lėkštutės formos priemonė apsaugo laidą nuo užteršimo paukščių išmatomis, dažnai tampančiomis trumpo jungimo priežastimi.

Kartu su apsaugos priemonėmis, ant elektros linijų atramų kyla ir inkilai saugomai paukščių rūšiai - pelėsakaliams. Bendro projekto su Lietuvos ornitologų draugija metu iškelta 360 inkilų šiems paukščiams. Skaičiuojama, kad dėl to šios saugomos rūšies populiacija Lietuvoje padidėjo 10 proc.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių