Lietuvos paštas Kalėdas pasitinka kvapiaisiais pašto ženklais

  • Teksto dydis:

Šį šeštadienį, lapkričio 25 dieną, pasirodys šventiniai pašto ženklai, skelbsiantys apie artėjančias didžiąsias metų šventes – šv. Kalėdas ir Naujuosius metus. Šiųmečiai šventiniai Lietuvos pašto ženklai bus išskirtiniai. Jie kvepės imbieriniais sausainiais.

„Tradiciškai su išleidžiamais šventiniais pašto ženklais prasideda ir kalėdinių sveikinimų siuntimas. Kalėdiniu laikotarpiu atvirlaiškius, pašto korespondenciją ir dovanų siuntas puoš pirmąkart Lietuvos filatelijos istorijoje išleisti kvapieji pašto ženklai.

Yra sakoma, kad kvapai padeda atgaivinti prisiminimus, pažadina jausmus bei nuotaikas, todėl daugelio mūsų namuose prieš Kalėdas pasklindantis keptų imbierinių sausainių aromatas šiemet tekeliauja ir paštu. Kalėdiniai sveikinimai šiemet bus ir kvapnūs“, – sako Lietuvos pašto Komunikacijos grupės vadovas Tomas Bašarovas.

Šventinius pašto ženklus, skirtus šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams, sukūrė dailininkė ir vaikiškų knygelių iliustruotoja Aušra Kiudulaitė. Kvapieji pašto ženklai bus ir 0,39 euro nominalo (800 tūkst. egzempliorių tiražas), kuris skirtas siųsti Lietuvoje, ir į užsienį siųsti skirto 0,81 euro nominalo (150 tūkst. egz. tiražas).

Pašto ženkluose – atžingsniuojantis senelis Kalėda

Šventiniuose pašto ženkluose pavaizduoti dailininkės A. Kiudulaitės kūryboje dažnai pasikartojantys ir simbolinę reikšmę turintys motyvai: žmogus-kalnas ir mažo miestelio istorijos. „Štai žmogaus-kalno motyvas atspindi žmogaus nugarą, kuri laiko visą pasaulį. Šiame pašto ženkle vaizduojamas senelis Kalėda, kuris neša žiemą, apsnigtus namus ir medžius. Taip ir ateina tos Kalėdos pas žmones – atsineša ne tik šventes, bet ir visą pasaulį.

Kitame pašto ženkle yra pavaizduota mažo, apsnigto miestelio kasdienybė: spindinčios žvaigždės, jaukiai iš kamino į dangų kylantis dūmas, į šiltus savo namus po darbų grįžtantys žmonės.

Man patinka minimalistinėmis priemonėmis atskleisti nuotaiką ir jausmą, todėl ir spalvų gama buvo pasirinkta neatsitiktinai: mėlyna ir raudona, šaltis, sniegas ir raudoni žvarbaus vėjo apkandžioti žmonių žandai, eglės žaisliukai ir raudona gruodžio ryto saulė“, – pasakojo pašto ženklus kūrusi dailininkė A. Kiudulaitė.

Kartu su naujaisiais pašto ženklais, skirtais šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metais, bus išleistas ir pirmosios dienos vokas. Šį šeštadienį pašto korespondencija, apmokama naujaisiais pašto ženklais, Vilniaus centriniame pašte bus antspauduojama pirmosios dienos datos spaudu.

Kvapas atsiranda iš aromatingojo rašalo

Kvapieji Lietuvos pašto ženklai buvo atspausdinti kvepalų „tėvynėje“ laikomoje Prancūzijoje. „Pašto ženklams aromatas suteikiamas naudojantis šiuolaikine fleksografijos technologija. Naudojamas specialus rašalas, kuriame esama suslėgtų kvepalų burbuliukų. Kai pašto ženklo paviršius švelniai patrinamas, burbuliukai ima skilti, ir juose esantis kvapas pasklinda“, – apie kvapiųjų pašto ženklų gamybą pasakoja T. Bašarovas.

Kvapieji pašto ženklai nėra dažnai leidžiami, o pirmasis toks neįprastas gaminys pasirodė dar 7-ojo dešimtmečio viduryje Butano Karalystėje, kur buvo išleista 6 pašto ženklų serija, vaizduojanti raudonas rožes. Kiekvienas šios serijos pašto ženklas dvelkė specifiniu rožių kvapu.

„Pastebėta, kad kvapiesiems pašto ženklams dažniausiai pasirenkamas gėlių aromatas, tačiau kvapiųjų pašto ženklų būta pačių įvairiausių. Kvapai paprastai siejasi su vaizdais, spalvomis, garsais, nuotaika ir jausmais, todėl prieš kelerius metus Brazilijoje buvo išleisti deginta mediena kvepiantys pašto ženklai, jais norėta akcentuoti miško gaisrų keliamą pavojų. Pikantiški nosiai Kinijoje 2007 m. išleisti saldžiarūgšte kiauliena kvepiantys pašto ženklai, skirti paminėti Kiaulės metus“, – pasakojo Lietuvos pašto atstovas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių