Valdovų rūmuose – istoriją ir aplinką nagrinėjanti garso instaliacijų paroda

 • Teksto dydis:

Liepos 15–16 dienomis Valdovų rūmuose pristatoma Pasaulinei klausymosi dienai skirta garso instaliacijų paroda „Paviršius yra istorija“.

Šešiose specialiai šiai parodai sukurtose instaliacijose vilniečiai ir miesto svečiai galės išgirsti Gedimino kalno nukirstų medžių ošimą, rūmų vėles, kaip skambėtų Gediminaičių dinastijos geneologinis medis ar Lietuvos didžiosios kunigaikštystės heraldika, slapta pasiklausyti Gedimino ir Lizdeikos pokalbių bei pakeliauti laiku.

Įsitraukdamas į tarptautinius klausymosi dienos renginius, Naujosios muzikos komunikacijos centras pristato skirtingų kartų šešių lietuvių kompozitorių garso instaliacijas, kurias vienija bendra tema „Paviršius yra istorija“. Kūrinių autoriai interpretuoja bendrą šių metų „pasaulinę“ temą: „Listening to the Ground“. Pristatomose instaliacijose paviršius suvokiamas kaip žemės ar objekto pagrindas, leidžiantis, klausantis jo, suprasti materijos prigimtį ir tam tikrą kontekstą. Kartu iš istorijos į paviršių galima „ištraukti“ ir aktualizuoti procesus, įvykius ar asmenybes, kurie pasirodo įdomūs ir reikšmingi žvelgiant šiandienos akimis. Visas garsines instaliacijas, eksponuojamas skirtingose Valdovų rūmų vidaus erdvėse, vienijanti istorijos tematika – tai kartu ir praeitis, ir pasakojimas, jungiantis natūralius dabarties ir įsivaizduojamus buvusios aplinkos garsus, tiesioginį arba menamą naratyvą, padiktuotą vietos, erdvės ir su jomis susijusių objektų.

Antanas Kučinskas instaliacijoje „Geneologinis akordas“ sonifikuos Gediminaičių dinastijos LDK valdovų gimimo ir mirties datas. Snieguolės Dikčiūtės „Skambantys herbai“ interpretuos Valdovų rūmuose esančią heraldiką. Anot kompozitorės, tai ypač aktualu regėjimo negalią turintiems žmonėms. Mantautas Krukauskas instaliacijoje „Valdovų rūmų vėlės“ kviečia kartu ieškoti vaiduoklių bei elektromagnetiniuose triukšmuose galbūt net išgirsti Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilės prisipažinimus. Gailės Griciūtės instaliacijoje „Truputis viso to“, įsikursiančioje rūmų bokštelyje, kuriame atsiveria Gedimino kalno vaizdas, kompozitorės balsu imituojamas medžių ošimas – lyg komentaras apie visuomenėje plačiai aptariamas kalno problemas. Mato Drukteinio instaliacijoje-kelionėje „Kontinuumas“ atsidursite laiko ir erdvės tunelyje, kurioje išgirsite praeities, dabarties ir galimų ateičių garsinį koliažą. AgnėsMatulevičiūtės pristatoma instaliacija „Objektas nr. 6“ suteiks unikalią galimybę slapta telefonu pasiklausyti Gedimino ir Lizdeikos pokalbių, kuriuose aptariamas Vilniaus miesto įkūrimas. Instaliacijoje, anot kompozitorės, kuriamos nuorodos į kelis istorinius tarpsnius – ne tik miesto įkūrimo, rūmų klestėjimo, bet ir sovietinį laikotarpį.

„Nors garsas yra neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalis, tačiau dėl savo specifikos – momentiškumo, kintamumo – jis dažnai yra nuvertinamas, užgožiamas kitų, visų pirma vizualinių stimulų, o neretai net nepastebimas mus supančioje erdvėje. Tačiau būtent garsas telkia didžiausią emocinį atminties krūvį. Šiuo renginiu kviečiame žmones įsiklausyti ir išgirsti, tai, ko įprastai neišgirstama ar į ką neatkreipiama dėmesio, ir taip išplėsti žavėjimosi mus supančiu pasauliu ribas“, – teigia projekto organizatorius, kompozitorius A. Kučinskas.

Pasaulinė klausymosi diena – tarptautinis aplinkos garsus tyrinėjančios muzikos bendruomenės renginys, vykstantis kiekvienais metais liepos 18 dieną, skirtas atkreipti visuomenės dėmesį į mus supančius garsus, jų įtaką mūsų kasdieniniam gyvenimui, emocinei būsenai, bendravimui, taip pat į akustinį miestų užterštumą. Šią nuo 2010 m. rengiamą iniciatyvą organizuoja Amerikos akustinės ekologijos asociacija kartu su organizacija „Pasaulinis klausymosi projektas“.

Garso instaliacijų parodą visi norintys galės aplankyti liepos 15–16 dienomis įprastu Valdovų rūmų darbo laiku: šeštadienį – 10–20 val., sekmadienį – 10–16 val. Paskutiniai lankytojai įleidžiami likus valandai iki muziejaus uždarymo. Dar daugiau intriguojančių Vilniaus miesto aplinkos garsų galite pasiklausyti interaktyvioje internetinėje svetainėje www.ltsounds.com.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių