Naujame „Lidl“ verslo centre – tik buvusio policijos pastato prisiminimas

 • Teksto dydis:

Buvusio Kelių policijos pastato sostinės Giraitės gatvėje tikriausiai nepavyks išsaugoti, tačiau naujajame komerciniame komplekse turėtų būti atkartoti jo sprendiniai.

Tai aiškėja, pasibaigus Vokietijos kapitalo mažmeninės prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ ir Lietuvos architektų sąjungos skelbtam 40 mln. eurų vertės biurų parko architektūros konkursui. Vis dėlto lemiamą sprendimą teks priimti kultūros paveldo ekspertams.

Kol kas nei „Lidl Lietuvos“, nei Lietuvos architektų sąjungos, nei kitų institucijų atstovai nesiryžta tvirtai atsakyti į klausimą, ar pastatas bus išsaugotas, tačiau pripažįsta, kad po konkurso ryškėja tendencija, jog jį išlaikyti būtų sudėtinga ir neracionalu.

Siūlo išlaikyti buvusios architektūros prisiminimą

Beveik visuose geriausiai įvertintuose konkurso projektuose senojo pastato išsaugojimas nenumatytas, bet, pasak Lietuvos architektų sąjungos pirmininko Mariaus Prano Šaliamoro, siūloma juose įamžinti jo prisiminimą.

V. Skaraičio / BFL nuotr.

„Konkurso dalyviams buvo leista paieškoti sprendimų, nebuvo tokio reikalavimo - išsaugoti. Pastato fizinis išsaugojimas sukelia daug problemų, nes jo būklė yra apverktina. Berods, fiziškai pastatą išsaugojo tik dviejų-trijų darbų autoriai, o likę, kurie ir išsaugojo pastato formą – jį perstatydavo toje pačioje ar kitoje vietoje. Toks darbas, kuris dalinai išsaugoja ir rekonstruoja, yra tarp prizininkų (Domino Navidausko architektų studijos projektas – BNS). Vienas darbas yra, kur visai nepaiso, nugriauna ir stato taip, lyg tai būtų sklypas be praeities. Kiti darbai įveda tam tikrą metaforą – naudoja senojo pastato prisiminimą. Tie darbai atrinkti, nes jie geriausiai atitiko vieną – išsaugojimo kriterijų, bet jie buvo subalansuoti: ir urbanistiškai geriausiai tą sklypą sprendė, ir funkciją geriausiai atitiko investuotojo programai, ir pan. Buvo daug dalykų, į kuriuos atsižvelgė komisija“, - BNS aiškino jis.

Pastato fizinis išsaugojimas sukelia daug problemų, nes jo būklė yra apverktina. Berods, fiziškai pastatą išsaugojo tik dviejų-trijų darbų autoriai.

Pasak M.P.Šaliamoro, kol kas pasakyti tvirtai, jog senasis pastatas bus griaunamas, negalima, mat dar nėra galutinio teritorijos plėtros projekto.

„Dabar vyks derybos tarp laimėtojų ir investuotojų, po to bus šiek tiek koreguojama programa, tada galėsime pasakyti, kai turėsime konkrečius projektuotojus, kaip bus iš tikrųjų. Dabar labai griežtai pasakyti negalima, bet tokia tendencija matoma iš pačių architektų, kurie pateikė sprendimus. Darbai rodo, kad geriau klausimai sprendžiami, kai to pastato lieka nedaug arba tik fragmentai“, - teigė jis.

Lietuvos architektų sąjungos pirmininko nuomone, projektų konkursas buvusio Kelių policijos pastato istorijoje buvo kompromisas, po kurio reikės priimti galutinius sprendimus.

„Konkursas rengtas, kad visos pusės – ir skeptikai, kurie sakė, kad ten šiukšlių krūva, ir šalininkai, kurie sakė, kad tai įdomus objektas iš praeities – turėtų galimybę pasisakyti ir būti išgirsti. Padaryta klaida ir netaktas pačioje pradžioje, kai parduodant sklypą nebuvo išsiaiškintos visos aplinkybės, ir tos problemos persikėlė ant investuotojo pečių. Tas pasiektas kompromisas – visas procesas, kuris vyksta: investuotojas sutiko ne teismo, o normaliu keliu – organizuojant konkursą – išsiaiškinti aplinkybes (...). Premijuoti darbai rodo, kad investuotojai linkę kalbėtis ne su vienos idėjos šalininkais, bet su keliais. Tai mane džiugina“, - sakė jis.

Pavėluota architektų reakcija - nekorektiška

Konkurso rezultatai parodė, jog buvusio Kelių policijos pastato išsaugojimas nėra geriausias veiksmas, sako Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis. Anot jo, dauguma konkurse dalyvavusių architektų pamatė, jog pagrindinė vertybė yra ne pats pastatas, o jo tūrio ir „kirpimo“ metodai, kuriais pastatas sukonstruotas.

M.Pakalnio teigimu, konkurso rezultatai yra objektyvūs, nes komisija sprendimą priėmė bendru sutarimu.

„Matysime, kaip toliau klostysis „Lidl“ savininkų derybos su architektais. Mes tikimės, kad bus realizuoti tie stipriausi darbai. Komisija diskutavo, nuomonių buvo įvairių. Galbūt galėjo kitaip išsidėstyti tie prioritetai, kalbant apie skirtingų institucijų ar ekspertų poziciją, bet rezultatai pasiekti bendru sutarimu. Tai yra objektyvus rezultatas“, - BNS aiškino jis.

Architektas tvirtina manantis, jog ekspertų bendruomenės siekis išsaugoti pastatą buvo pavėluotas ir todėl nekorektiškas.

„Aš mąstau pragmatiškai. Pastatas man, kaip architektui, yra labai mielas ir vienas iš tų, kurie mane patį mokė architektūros. Bet žvelgiant iš pragmatinės pusės, pastatas buvo parduotas investuotojui be sąlygų, o mes, kaip architektų bendruomenė, turėjome pakankamai laiko jį įtraukti į paveldo sąrašą. To nepadarėme ir toje vietoje verksmas po laiko man neatrodo korektiškai“, - sakė M. Pakalnis.NAUJAUSI KOMENTARAI

Arvydas

Arvydas portretas
"po konkurso ryškėja tendencija, jog jį išlaikyti būtų sudėtinga ir neracionalu". Čia norėta parašyti "po kyšio".
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių