Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl 3G – panika?

2024-10-20 05:00

Nugirdę žinią, kad netrukus gali būti išjungtas 3G ryšys, pensinio amžiaus klaipėdiečiai sunerimo – kaip teks gyventi, kai staiga liks be ryšio? Apie planus greitu metu atsisakyti 3G ryšio skelbia dvi telekomunikacijų bendrovės, dar viena tai jau padarė prieš dvejus metus.

Klausimai: kol kas ne visi gyventojai žino, kad netrukus bus išjungtas 3G ryšys. O tai reiškia, jog kai kurie liks ne tik be interneto, bet ir be telefoninio ryšio. Klausimai: kol kas ne visi gyventojai žino, kad netrukus bus išjungtas 3G ryšys. O tai reiškia, jog kai kurie liks ne tik be interneto, bet ir be telefoninio ryšio.

Pasigedo informacijos

Buvusi Klaipėdos miesto pagyvenusių žmonių asociacijos pirmininkė Kristina Buslajeva pasidalijo kuriozine situacija, kai neseniai lankėsi Azerbaidžano sostinėje Baku.

„Mano vyras turi tą senąjį, mygtukinį, telefoną. Kadangi skridome su persėdimu Stambule, tiek turkai, tiek azerbaidžaniečiai stebėjosi jo telefonu. Jaunimas tiesiog subėgo žiūrėti, koks čia telefonas. Tokius visi jau pamiršę“, – pasakojo K. Buslajeva.

Tačiau klaipėdietė pastebėjo, kad jos vyro telefonas kartais geriau veikia, nei jos išmanusis telefonas.

„Aš viena ausimi girdėjau, kad 3G ryšį išjungs. Tačiau informacijos mažai – kada tai nutiks, ar vienu metu visų tiekėjų 3G ryšys dings? Gal senjorams kokius nors kursus reiktų surengti?“ – klausimus kėlė klaipėdietė.

Moteris klausė, ką daryti pensininkui, kuris, gaudamas nedidelę pensiją, staiga turės bėgti pirkti naujo telefono.

„Ryšys senjorui yra labai svarbus. Kai kam tai gali būti vienintelis palaikymo šiame gyvenime siūlas. Be ryšio, be bendravimo žmogus nyksta. O jei vaikų žmogus neturi? Kas jam padės? Ne visi internetu naudojasi. Telefonas skirtas gyvenimo palengvinimui, bet ne kiekvienas žino, kad reikėtų pirkti tik 4G palaikančius telefonus. Ką pensininkas apie tai gali suprasti?“ – nuogąstavo moteris.

K. Buslajeva atkreipė dėmesį į kai kurių ryšių bendrovių bendravimo su klientais būdą.

„Dažniausiai jie siunčia SMS. Nusiųs žinutę kokiam Skuodo rajono pakraštyje gyvenančiam vienišam pensininkui, kad 3G išjungs, jis pagalvos, kad čia sukčiai rašinėja. Patikėkite manimi, daug kas dabar sukčių baiminasi, gali ir nepatikėti žmogus. O čia šast ir telefonas nebeveiks. Kam paskui toks žmogus paskambins?“ – samprotavo klaipėdietė.

Perspėjo: klaipėdietė K. Buslajeva nuogąstavo, kad telekomunikacijų bendrovių žinutes apie nutraukiamą 3G veiklą kai kurie pensininkai gali palaikyti sukčių ataka. Asmeninio archyvo nuotr.

Teks priprasti

Įmonės „Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas patikino, kad tai yra mitas, jog 3G ryšiu naudojasi tik senjorai.

„Aš taip pat naudojuosi ir nesu senjoras. Dėl kuriozų nesibaiminame, nes laimingi klientai yra mūsų duona kasdieninė. Tikrai dėsime maksimalias pastangas tam, kad tų klientų nesusirinktų konkurentai. O su informavimo priemonėmis bei kanalais jau kurį laiką eksperimentuojame, tad jau turime tvirtą pojūtį – kas veikia geriau, kas mažiau efektyviai. Na, o prie pokyčio vis tiek neišvengiamai teks priprasti. Tai – neišvengiama, kaip ir prefikso „8“ atsisakymas“, – patikino J. Špakauskas.

Įmonės „Bitė Lietuva“ naujos kartos tinklų direktorius Modestas Ropė paaiškino, kad 3G nebetenkina poreikių.

„Įranga nebeefektyvi, naudoja daug elektros energijos. Be to, 3G ryšio technologijai skirtus radijo dažnius perleisime naujos kartos 5G technologijai. Tai svarbu, nes dažnių resursai – riboti dėl valstybės veiksmų. Nemažą dalį 5G tinkančių dažnių valstybė rezervavusi savo reikmėms, nors jų nenaudoja ir panašu, jog ir nenaudos“, – tikino M. Ropė.

Vis dėlto 3G ryšio išjungimas palies tūkstančius Lietuvos žmonių.

„Tad siekiame, kad mūsų klientai patirtų kuo mažiau nepatogumų, idealiai – nepatirtų visai. Šiandien bemaž 100 tūkst. mūsų klientų vis dar naudoja į „paveldo sąrašą“ įtrauktas SIM korteles, kurios nepalaiko 4G ir naujos kartos 5G ryšio. Problemų tokie žmonės patirtų ir keliaudami, nes 3G ryšį jau yra išjungusios Vokietija, Italija, Nyderlandai, Norvegija ir kitos šalys. Tūkstančiai „Bitės“ verslo klientų vis dar naudoja šias senas korteles įvairiuose telemetrijos įrenginiuose, tarkime, garažo vartų įrangoje, kelių blokavimo įrenginiuose, transporto priemonėse ir kitur“, – teigė M. Ropė.

O čia šast ir telefonas nebeveiks.

Skambinti galės

Lietuvoje nemažai įvairių individualių ryšio stiprinimo sprendimų, veikiančių 3G pagrindu.

„3G išjungimas svarbus ir interneto ryšiu pagrįstos skambučių technologijos „VoLTE“ įjungimui. Ši technologija pakelia skambučių kokybę į aukštą lygį, leidžia pokalbio metu naudotis kokybišku internetu, dalyvauti vaizdo konferencijose ir pan. Nauja skambučių technologija visiems „Bitės“ klientams, turintiems „VoLTE“ palaikantį įrenginį bei 4G ar 5G duomenų planus bei SIM kortelę, pagamintą ne anksčiau kaip 2014 metais, yra nemokama“, – pastebėjo M. Ropė.

Konservatyviausi „Bitės“ klientai, net ir išjungus 3G technologiją, galės skambinti vis dar veiksiančiais 2G tinklais.

Vis tik šie žmonės negalės naudotis jokiomis išmaniosiomis bei saugumo funkcijomis, interneto galimybėmis.

Išjungia palaipsniui

Įmonės „Tele2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė taip pat pripažino, kad 3G technologija yra pasenusi ir naudoja daug energijos resursų, o ryšio kokybės nebeužtikrina.

„Todėl operatoriai visame pasaulyje jos atsisako. Lietuvoje „Tele2“ sparčiai plečia naujos kartos 5G tinklą ir nuolat stiprina vartotojų labiausiai naudojamą 4G, tad nebeaktualaus 3G išjungimo daugelis vartotojų nė nepajus. Priešingai – pastebės pagerėjimą, nes 3G dažnius panaudosime 5G ir 4G gerinimui“, – tikino A. Buitkutė.

Įmonės atstovė priminė, kad labiau susirūpinti turėtų tie, kurie net neprisimena, kada pastarąjį kartą keitė SIM kortelę.

„Gali būti, kad ji palaiko tik 3G technologiją, tad po išjungimo tokie vartotojai gali likti visai be ryšio. Šiuos klientus aktyviai apie tai informuojame, kviečiame atvykti į saloną ir nemokamai pasikeisti SIM kortelę. Klientams siunčiame SMS, automatinius balso pranešimus, o prireikus, mūsų konsultantai su jais susisiekia asmeniškai ir paaiškina situaciją. Tai davė rezultatų – 3G SIM kortelių bazę iki šios dienos esame sumažinę jau 44 procentais“, – akcentavo A. Buitkutė.

Pasak įmonės atstovės, 3G korteles ar senesnius įrenginius naudoja ne vien senjorai, todėl vienodai aktyviai komunikuojama su visais klientais, kuriems būtina atsinaujinti dėl artėjančio pokyčio.

„Senos kartos tinklo išjungimas vyksta palaipsniui, po keletą miestų, tad ir informacija pirmiausia pasiekia gyventojus tuose regionuose, kur pokytis jau vyksta“, – paaiškino A. Buitkutė.

Primenama, visiškai 3G Lietuvoje išjungti „Tele2“ planuoja iki 2025 m. pabaigos.

Procesas jau vyksta

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Elektroninių ryšių išteklių grupės vadovė Jorūnė Mikulėnaitė-Baušienė priminė, kad Europos mobiliojo ryšio operatoriai palaipsniui išjungia senas ryšio technologijas.

Atsilaisvinusius radijo dažnius jie panaudoja efektyvesnėms naujos kartos technologijoms, kurios užtikrina geresnes paslaugas ir našesnį tinklo veikimą, prisideda prie inovatyvių sprendimų.

„Šie procesai jau yra prasidėję ir Lietuvoje. 2022 metų pabaigoje „Telia Lietuva“ išjungė paskutines 3G (UMTS) bazines stotis. Dauguma prie mobiliojo tinklo prisijungiančių telefonų, modemų, planšečių ar kitų įrenginių palaiko 4G ar net 5G technologijas“, – pastebėjo J. Mikulėnaitė-Baušienė

Jei įrenginys palaiko ir „VoLTE“ funkcionalumą, visiškai nėra ko nerimauti.

„Vartotojams patariame atkreipti dėmesį į mobiliojo įrenginio užrašus šalia ryšio stiprumą rodančių padalų. Jei telefonas palaiko 4G (LTE), ten matysite štai tokius užrašus: 4G, LTE ar 4G+ ir pan. O jei matysite 3G, H ar 2G, E, G, tai reiškia, kad jūsų telefonas yra prisijungęs prie senesnės kartos 3G ir 2G tinklų“ – paaiškino J. Mikulėnaitė-Baušienė.

Tokiu atveju patariama peržiūrėti telefono nustatymus ir pasirinkti pageidaujamą tinklo tipą arba rinktis automatinį nustatymą.

Mobiliojo ryšio operatoriai apie pokyčius, susijusius su 3G tinklo išjungimu, savo vartotojus turi informuoti iš anksto, ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį.

„Vartotojams turės būti pranešama ir apie jų teisę nutraukti paslaugų teikimo sutartis be papildomų išlaidų, jei mobiliojo ryšio operatoriaus vykdomi pokyčiai dėl 3G tinklo išjungimo pablogintų vartotojų padėtį. Pavyzdžiui, jei suprastėtų paslaugų kokybė, o vartotojai neturėtų galimybės naudodamiesi savo įrenginiais prisijungti prie 4G-LTE ir aukštesnių technologijų“, – paaiškino specialistė.

RRT turimais duomenimis, mobiliojo ryšio operatoriai 3G tinklo neišjungs vienu metu, todėl vartotojai turės galimybes, pasinaudoję sutarties nutraukimo be papildomų išlaidų teise, iš savo operatoriaus pereiti pas kitą, kuris tuo metu dar siūlys 3G technologiją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Patyręs

Ne sukit savo "Velykininių atributų" dėl tos G3. ŠTai, kai įsibujos G5 - tuomet ir **** ne padės, o jeigu ir pavyks - tai vaikai gims jau gatavai genetiškai užprogramuoti (pričipuoti).
3
-1
Antanas.

Nuvyko (apie 1968 m.) VVU profesorius berods į Norvegiją. Ten, prireikus kažką paskaičiuoti, iš kišenės išsiėmė 12 sm logaritminę liniuotę. Subėgo visi studentai tokio stebūklo pasižiūrėti. Galiausiai nusprendė: " Labai patogu, nereikia rūpintis maitinimo elementais, o svarbiausia - vietos užima daug mažiau nei to meto nešiojamos skaičiavimo mašinėlės. ".
6
0
Visi komentarai (3)

Daugiau naujienų