Pereiti į pagrindinį turinį

Zonos be dūmų: rūkoriams ruošiamas dar didesnis apynasris?

2024-10-30 05:00

Europos Komisija sugalvojo dar labiau pažaboti rūkančiuosius. Siūlo, kad zona be dūmų taptų ne tik miestų parkai, autobusų stotelės, bet ir lauko kavinių terasos. Anot teisininkų, konfliktas tarp rūkančiųjų ir nerūkančiųjų visada bus.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Ž. Gedvilos/BNS nuotr.

Tai, kad ruduo įsibėgėjęs, išduoda ne tik vėstantys orai, bet ir tuščios lauko kavinių terasos, kur visai neseniai buvo pilna žmonių. Europos Komisija siūlo rekomendaciją plėsti zonas be dūmų, į kurias įeitų ne tik miestų parkai, autobusų stotelės, bet ir lauko kavinių terasos.

Vieni tokiu draudimu rūkyti būtų patenkinti.

„Manau, gal ir yra gera mintis, nes žmonės, kurie nenori rūkyti arba nenori to Second Hand Smoke, gal ir visai geras pasirinkimas yra išvengti“, – teigė pašnekovas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„Ne tik sėdi kavinėje, bet ir eini, pavyzdžiui, gatve ir eina rūkydamas koks nors jaunuolis, tiesiog nemalonu, aš nemėgstu dūmų“, – sakė pašnekovė.

Kiti nesupranta, kodėl rūkyti lauko kavinėse galėtų būti uždrausta.

„Daliai žmonių atimtų tą džiaugsmą, visą išėjimą į miestą, kažką paveikti. Kiek teko lankytis vakarietiškose valstybėse, nėra tokių nusiskundimų“, – aiškino kitas pašnekovas.

„Manau, turėtų leisti pasilikti šitą sprendimą kavinėms ar leisti rūkyti, kad tie, kurie mėgsta rūkyti, žinotų, kur gali ateiti, jaustis kaip namie“, – sakė vyras.

„Mums reikia arba galima, arba negalima, kad neišsišoktume. Tas rūkymas, kai suskirsto zonas, tarkime, jeigu vaikai renkasi, tai, tarkime, kažkokią zoną, bet, vis dėlto, tai yra laukas, tai kažkiek tas kvapas vieniems egzotika, kas jau seniai nerūko, kitiems kažkiek tai maišo“, – nurodė „Amber food“ direktorius Gediminas Balnis.

„Rūkymas yra kaip žalingas įprotis, tai turbūt nėra kažkokia žmogaus teisė“, – pabrėžė advokatas Antanas Jonikaitis.

Nerūkantys pyksta, kad aplink rūkoma. Rūkantys, kad nebeturės kur rūkyti. Anot advokato, šioje situacijoje nė viena pusė nėra absoliučiai teisi.

„Kita vertus, aišku, mes turime sudaryti galimybes asmenims irgi galbūt rūkyti, nesukeliant kažkokios žalos kitiems“, – tikino advokatas.

„Iš aktyvių visuomenės narių matome, kad kartais nerūkantieji atsiduria toje prastesnėje būsenoje, kad jų staleliai yra toliau ir panašiai, bet čia yra pavieniai, bet ne tendencijos“, – nurodė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė dr. Rita Sketerskienė.

Tabako kontrolės įstatymas numato, kad rūkyti lauko kavinėse galima tik tam tikrose numatytose vietose.

„Kyla diskusija, kas yra tos rūkymo vietos ir kaip jas reikia atskirti“, – pabrėžė A. Jonikaitis.

„Šiandien lauko kavinėse turi būti pažymėtos rūkymo ir nerūkymo zonos. Taip, mes gauname paklausimų iš gyventojų, kad vienoje ar kitoje kavinėje šios zonos yra neaiškios, nepažymėtos ir tiesiog susikerta“, – šnekėjo R. Sketerskienė.

Kai gausime rekomendacijų sąrašą, bus svarstomas perkėlimas į nacionalinę teisę.

Anot Tabako kontrolės departamento, savivaldybės gali pačios nuspręsti, kurias miesto vietas paversti zonomis be dūmų.

Pernai buvo apklaustos šalies savivaldybės, kokios nerūkymo zonos jų savivaldybėje nustatytos.

Iš 60 savivaldybių, 39 nerūkymo zonos yra aikštėse, parkuose, skveruose negalima rūkyti 36 savivaldybėse. Šalia darželių ir mokyklų negalima rūkyti 27 savivaldybėse, kai kuriose gatvėse ir alėjose negalima rūkyti 15-oje savivaldybių.

Penkios savivaldybės nurodė, kad naujų nerūkymo zonų nebuvo nustačiusios.

Draudimų nepaisantys yra baudžiami.

„2023 metais 43 žmones nubaudėme už draudimus rūkyti, iš jų šeši yra balkonuose, visi kiti – tose draudžiamose vietose. Šiais metais 27 nubaudėme, iš jų du – balkonuose, visi kiti – viešose vietose“, – pabrėžė Viešosios tvarkos grupės vyresnysis patarėjas Gintaras Leperskas.

Sveikatos apsaugos ministerija vykdyti Europos Komisijos rekomendacijų ir uždrausti rūkyti lauko kavinėse kol kas neskuba.

„Sveikatos apsaugos ministerijoje, kol mes neturime galutinio sąrašo, nėra jokių tokių pasvarstymų, ką daryti toliau. Kai gausime rekomendacijų sąrašą, bus svarstomas perkėlimas į nacionalinę teisę“, – sakė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Tomas Bagdonas.

Lietuvoje rūko kas antras vyras ir kas penkta moteris.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
bedvasis

Aš užtai,tegu buna zonos be rukaliu,be šunu,be šnapso,be dažytiu barakudu,be mėsos ir bedvikojiu padariu,oras bus švarus ir visi bus laimingi
0
0
rukau ir rukysiu visur

O tai kur tada zmogaus teises?? Ka?? Turiu teise rukyt. jus turit teise bausti , bet pirma pagaukit lohai , prikure draudimu ant kuriu visi dejo skersa ....
2
-1
Vitaija

Seniai taip reikėjo ivest tą tvarką.Blogybė tame,kad namuose rūko ir per ventiliacijos angą eina dūmai ir taip kvapai keliauja per visus aukštus.Šakės bus rūkaliams.
2
-3
Visi komentarai (7)

Daugiau naujienų