Kai Jimmy Walesas 2001 m. įkūrė „Wikipedią“ ir pavadino tinklalapį, kuriame tada tebuvo keletas straipsnių, laisvąja enciklopedija, nedaug žmonių į tai pažiūrėjo rimtai.
Dabar, kai puslapyje vien anglų kalba yra daugiau nei 2 mln. straipsnių, „Wikipedia“ yra svarbus, nors ir ne visada patikimas, informacijos šaltinis milijonams interneto vartotojų, rašo nytimes.com.
Itin ankstyva versija
J.Walesas tikisi, kad naujosios jo paieškos sistemos „Wikia Search“, kurios pradinė versija praėjusią savaitę pradėjo veikti adresu www.wikia.com, laukia panaši sėkmė.
„Norime aiškiai visiems pasakyti, kad nesitikėtų, jog ši paieškos versija pranoks „Google“ sistemą,“ – teigė J. Walesas.
J.Walesas tikisi, jog žmonės bendradarbiaus, kaip ir kuriant laisvąją enciklopediją, ir prisidės prie to, kad paieškos sistema „Wikia“ tobulėtų.
Tikisi pasivyti „Google“
Pradėjusioje veikti sistemoje buvo suindeksuota nuo 50 iki 100 mln. puslapių. Tai tik mažytė dalelė, palyginti su „Google“ turimais katalogais. Tačiau J.Walesas teigė, jog dar tik pati dabartinės versijos veikimo pradžia. Jis tiki, kad ilgainiui „Wikia Search“ prilygs komercinėms paieškos sistemos, tokioms kaip „Google“.
J.Waleso teigimu, tai galėtų įvykti mažiausiai po dvejų metų.
„Wikia Search“ paieškoje vartotojai galės daryti įtaką paieškų algoritmams įvertindami paieškos rezultatus – į šiuos vertinimus vėliau bus atsižvelgiama pateikiant kitų užklausų rezultatus. J.Walesas taip pat tiki, kad žmonių tvarkoma „Wikia“ galės greitai sureaguoti į bandymus įterpti į paieškos rezultatus nepageidaujamas, reklamines nuorodas.
Pirmąjį etapą „Wikia“ savo kataloge turės nuorodas tik į angliškus tinklalapius, tačiau ateityje ketinama pridėti ir daugiau kalbų.
Interesai jau susikirto
Tačiau „Search Engine Land“ redaktorius Danny Sullivanas agentūrai AP sakė smarkiai abejojantis „Wikia“ sėkme. Surasti visas interneto svetaines ir jas indeksuoti bei aplenkti nepageidaujamų nuorodų platintojus yra milžiniškų pastangų reikalaujantis darbas.
„Nemanau, kad jis (J.Walesas – red.past.) išties suvokia, kokius duomenų kiekius turi apdoroti „Google“, atsakydamas į užklausas iš viso pasaulio“, – teigė jis.
„Wikia“ – pelno siekianti bendrovė, nepriklausanti „Wikipedia“ valdančiai „Wikiamedia Foundation“, planuoja užsidirbti pardavinėdama reklamą. Bendrovė, kuriai priklauso įvairūs „wiki“ tinklalapiai, jau uždirbo 14 mln. JAV dolerių, iš jų 10 mln. dolerių gavo iš „Amazon“.
Pastaruoju metu „Google“ ir „Wikipedia“ interesai susikirto. „Wikia Search“ yra „Wikipedios“ kūrėjo ambicijos paieškos srityje, o „Google“ neseniai pradėjo „Knol“ projektą, kuris laikomas „Wikipedios“ enciklopedijos konkurentu.
„e Dienos“, delfi.lt inf.
Naujausi komentarai