Kiek brangs elektra – neaišku


2008-09-06
"Klaipėdos", BNS inf.
Kiek brangs elektra – neaišku

Nors šalyje elektrą gaminančios bendrovės tikisi jau nuo kitų metų gerokai padidinti elektros kainą vartotojams, Kainų komisija tikina sieksianti, kad ji daug nepabrangtų.
Anot Kainų komisijos pirmininko Virgilijaus Poderio, bus stengiamasi, kad elektra vartotojams brangtų ne daugiau kaip dviem trimis centais už kilovatvalandę.

Tiek, preliminariais skaičiavimais, vidutiniškai turėtų brangti visų elektrinių gaminama elektra, o jos perdavimo ir paskirstymo kaina, V.Poderio nuomone, didėti neturėtų. Tačiau elektros skirstymo ir perdavimo bendrovės siekia, kad jų paslaugų tarifas didėtų daugiau nei penkiais centais.

"Mes norime, kad elektra galutiniam vartotojui brangtų ne daugiau kaip dviem trimis centais, nes tiek, preliminariais skaičiavimais, turėtų didėti gamybos kaina kartu su viešuosius interesus atitinkančiomis paslaugomis. Jei kainas skaičiuotume pagal dabartinę metodiką, tuomet dar maždaug penkiais centais elektra brangtų dėl jos perdavimo ir paskirstymo dalies brangimo. Tačiau mūsų tikslas pasiekti, kad išliktų tie patys perdavimo ir paskirstymo tarifai", – teigė V.Poderys.

Dabar vidutinė elektros gamybos kaina yra 11,72 cento už kilovatvalandę.

Naujai metodikai, kuria komisija siekia apkarpyti elektros energetikos įmonių viršpelnius bei kitąmet neleisti smarkiai branginti elektros, priešinasi "Leo LT", valdanti elektros skirstymo ir perdavimo įmones.

Kainų komisija, rugpjūčio pabaigoje atidėjusi metodikos svarstymą, įpareigojo Rytų skirstomuosius tinklus, VST ir "Lietuvos energiją" iki rugsėjo 15 dienos pateikti kainų skaičiavimus tiek pagal dabartinę, tiek pagal jos siūlomą naują metodiką. Atsižvelgusi į jų skaičiavimus, rugsėjo pabaigoje komisija ketina galutinai patvirtinti metodiką.
"Energetikai nori įrodyti, kad mūsų skaičiavimai ekonomiškai ydingi. Todėl mes ir sakome jiems – įrodykite, kad mes neteisūs. Mes remsimės tik skaičiavimais – jokių politekonominių diskusijų daugiau nebus", – pabrėžė V.Poderys.

Komisijos poziciją kitą trečiadienį jis ketina aiškinti Seimo Ekonomikos komitetui.