Lietuva turi unikalią galimybę per trumpą laiką ir už mažą kainą pasivyti Vakarų šalis, gerokai toliau pažengusias verslo informacinių technologijų (IT) srityje.
Atsigavimo požymių daugėja
Lietuvoje viešintis pasaulyje pirmaujančios verslo programinės įrangos bendrovės SAP strategijos direktorius Pascalis Brosset neabejoja, kad IT sektorius akivaizdžiai atsigauna po krizės. Tačiau būtų naivu tikėtis, kad verslas į IT investuos tiek, kiek iki krizės.
"Išlaidos IT didėja, bet nederėtų tikėtis, kad jos grįš į ikikrizinį lygį. Sunkmetis ilgam pakeitė išlaidavimo įpročius. Verslo vadovai pastebėjo, kad apkarpius išlaidas IT įmonės nukentėjo nedaug. Tai yra gerai, jie padidino savo verslo efektyvumą. Tačiau dabar IT verslui bus svarbesnės nei bet kada – tiesiog žmonės pinigus leis protingiau. Tarkim, prieš 10 metų žmonės pirko IT sprendimus vien tam, kad juos pirktų. Taip jau nebebus – rinka tapo kur kas brandesnė, o žmonių lūkesčiai dėl IT investicijų grąžos išaugo. Matome, kad išlaidos IT atsigauna, bet nesitikime ko nors kolosalaus", – sakė SAP strategijos direktorius.
Jis prognozuoja, kad IT sektoriaus augimas artimiausiais metais lenks bendras ūkio atsigavimo tendencijas.
Unikalus šansas Lietuvai
Pašnekovas pabrėžė, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys turi puikią progą pasivyti kur kas toliau verslo IT srityje pažengusias Vakarų šalis.
"Toms valstybėms, kuriose išlaidos IT nebuvo tokios milžiniškos, atsiveria puiki galimybė iškart pereiti prie programinės įrangos kaip paslaugų paketo. Tai kur kas efektyviau nei anksčiau taikyti sprendimai. Lietuva turi šansą neiti tuo keliu, kuriuo nuėjo visi kiti. Lietuvos verslas turi galimybę nusipirkti bazinę programinę įrangą su ERP (enterprise resource planning – angl.; tai verslo IT sistemos, leidžiančios centralizuotai valdyti įmonės logistiką, gamybą, finansus ir kitas pagrindines sritis – red. past.) ir panaudoti tai kaip platformą, kurią galima tobulinti", – sakė P.Brosset.
Pasak jo, Lietuvos verslas turi galimybę sutaupyti tiek laiko, tiek pinigų: "Kitos bendrovės praleido 20 metų skausmingai mokydamosi, kaip tinkamai pritaikyti ERP. Dabar visa ši patirtis yra prieinama, išlaidos ERP gali būti gerokai sumažintos. Visa tai galima padaryti greičiau, efektyviau ir pigiau, o sutaupytas lėšas investuoti į kitas sritis. Lietuvos verslas turi puikų šansą lengvai pasivyti Vakarus."
Anot jo, IT investicijų pobūdis pastaruoju metu smarkiai kinta. Esą tokie sprendimai, kokius dar neseniai galėjo sau leisti tik didžiosios įmonės, dabar yra lengvai prieinami ir smulkiajam bei vidutiniam verslui. "Dabar net turint įmonę su penkiais darbuotojais galima gauti tuos pačius IT sprendimus, kokius anksčiau galėjo įpirkti tik didieji. SAP smulkiajam verslui gali pateikti sprendimus, naudojamus didžiųjų bendrovių. Dabar IT srityje didelės ir smulkios įmonės turi beveik lygias galimybes", – pridūrė P.Brosset.
Anot jo, tokia praktika pastaruoju metu itin aktyviai taikoma Kinijoje ir kitose šalyse, kuriose ekonomika sparčiai auga.
Išloštų ir valstybė
Pašnekovo žodžiais, SAP siūlomi sprendimai leistų gerokai padidinti ir viešojo sektoriaus efektyvumą. Esą būtų galima sumažinti biurokratinį aparatą, pagerinti gyventojų aptarnavimą ir netgi susitelkti į sektorius, kurių padėtis dabar itin sudėtinga.
"Viešasis sektorius turi didelių efektyvumo problemų. Tai ne teiginys – tai faktas. Pavyzdžiui, sveikatos apsaugos sektoriuje IT sprendimai leidžia efektyviau gydyti žmones ir mažinti administracines išlaidas. Be to, IT sprendimai užtikrina skaidrumą, kuris gyventojams turi milžinišką reikšmę. Biurokratinis aparatas gautų galimybę tapti ne tokiu biurokratišku. Ir tai nereiškia, kad žmonės liktų be darbo. Tikrai netrūksta paklausos naudingam darbui viešajame sektoriuje. Tiesiog galima patraukti žmones nuo beverčių darbų ir juos panaudoti kur kas geriau: investicijoms skatinti, šviesti. Jeigu galėtume į švietimo sektorių perkelti 10 proc. žmonių, kurie dabar tik kilnoja popierius, valstybei tai būtų milžiniškas žingsnis į priekį", – reziumavo P.Brosset.
Naujausi komentarai