Menstruacijų metu skausmus kenčia beveik visos Lietuvos moterys, bet gydytojams nesiskundžia galvodamos, kad tai - neišvengiama. Tačiau jos klysta, nes gali padėti pačios sau.
Pusantro šimto simptomų
Medikai yra paskaičiavę, kad per savo gyvenimą moteris menstruacijas patiria vidutiniškai 500 kartų. Tai ne taip jau ir mažai, todėl būtina pasidomėti, su kokiomis problemomis menstruacijų metu susiduriama dažniausiai ir kaip tas problemas bent iš dalies galima išspręsti. Priešmenstruacinio sindromo (PMS) požymiais gali būti laikomi net 150 simptomų. Galvos, pilvo, nugaros skausmai, nuotaikų svyravimai, nemiga arba mieguistumas, padidėjęs svoris - dažniausi 3-4 dienas trunkantys PMS simptomai.
Kompanijos Hoffman - La Roche Ltd Lietuvoje atlikta apklausa parodė, kad visas apklausoje dalyvavusias moteris kamuoja su menstruacijomis susiję skausmai. Daugiausia - net 79 proc. apklaustųjų kenčia pilvo skausmus, 10 proc. - galvos, 11 proc. skundžiasi įvairiais kitais PMS skausmais.
Streso ir nusiteikimo įtaka
Menstruacijų metu patiriamus skausmus nulemia tiek su hormonų pusiausvyros sutrikimais susijusios fiziologinės, tiek psichologinės priežastys. Mokslininkai nustatė, jog PMS skausmų intensyvumą nulemia ir pačios moters nusiteikimas menstruacijų atžvilgiu.
Vokietijos mokslininkai teigia, jog PMS labiau vargina tas moteris, kurių namuose buvo vengiama kalbėti apie seksualumą. Anglų mokslininkų teigimu skausmus gali sukelti išankstinė baimė ar įsitikinimas, kad visos menstruacijos privalo būti skausmingos. Nerimas ir stresas menstruacijų metu patiriamus skausmus gali sustiprinti net 30 proc.
Kaip malšinti skausmą
Apklausos metu paaiškėjo, kad daugiausia respondenčių PMS skausmus malšina medikamentais. Populiariausi medikamentai malšinant PMS skausmus yra saridonas (šiuos vaistus vartoja net 22 proc. apklaustų moterų), nošpa (13 proc.), ketanovas (11 proc.)
Labai nedaug - tik 0,6 proc. apklaustųjų PMS skausmus stengiasi palengvinti fiziniais pratimais. Iš tiesų aktyvi gyvensena turi nemažą įtaką PMS skausmams: aktyvų gyvenimo būdą pasirinkusiųjų moterų PMS skausmai būna silpnesni, pakanka pasimankštinti 20 - 30 minučių tris - keturis kartus per savaitę. Patartina kuo dažniau pasivažinėti dviračiu, pasivaikščioti, lankyti aerobikos treniruotes ar baseiną - tai puikūs būdai PMS skausmams sušvelninti ir spazmams atpalaiduoti.
Kava ir alkoholis - negerai
Įtakos PMS sindromo sukeliamiems negalavimams turi ir mityba. Dalis apklaustųjų atsakė, jog PMS skausmus stengiasi sumažinti valgydamos šokoladą, gerdamos stiprią kavą ar truputį alkoholio.
Visi šie produktai skatina kraujavimą, blogina nuotaiką ir sukelia depresiją, todėl menstruacijų metu reiktų vengti kofeino, alkoholio, druskos, riebalų ir saldumynų. Prieš menstruacijas reiktų pasistengti valgyti šešis kartus per dieną ir po nedaug kuo įvairesnio maisto.
Naujausi komentarai