Dar neseniai įprastu dalyku buvęs kiaušinių dažymas virsta egzotika. Dabar šio amato paslaptys retai perduodamos iš kartos į kartą, tačiau dekoruoti velykinius kiaušinius galima išmokti specialiuose kursuose.
Džiaugsmas vaikams
Vaško piešiniais išdailinti margučiai pamažu tampa retenybe: kur kas paprasčiau kuriame nors prekybos centre nusipirkti specialių lipdukų ir vos po sekundės džiaugtis šventiniu kiaušiniu. Tačiau tuomet kartu su rūpesčiu, kaip spėti pasiruošti šventėms, dingsta ir dalis jos žavesio.
"Geriausia šventės dalis yra ruošimasis jai. Juk labai smagu, kai, pavyzdžiui, prieš Velykas visa šeima kartu dažo kiaušinius", – šypsojosi kūrybinių dirbtuvių "Būsto vizija" įkūrėja Dovilė Lapytė.
Į kiaušinių marginimo pamokas, pradedamas organizuoti prieš Velykas, susirenka tiek atgaivinti prisiminimus norinčios mamos, tiek nė karto nebandę to daryti mažyliai, kuriems tai suteikia turbūt daugiausia džiaugsmo. Pamatę, kaip tai daroma, paskui vaikai gali daugiau margučių pasiruošti namuose patys.
"Tiesa, mes esame gana šiuolaikiški, spalviname specialiais dažais, o ne liaudiškomis priemonėmis, tačiau darbo ir taip tikrai užtenka. Vienoje pamokoje leidžiame nusimarginti tris kiaušinius. Mums nebūtų gaila daugiau, bet jei neriboji skaičiaus, visi ima skubėti ir dažyti bet kaip, o juk gražiau, kai viskas atlikta kruopščiai", – pasakojo D.Lapytė.
Svarbiausia – įprasti
Kursus vedanti D.Lapytė prisipažįsta, kad ir pačiai, praėjus beveik metų pertraukai, reikia šiek tiek laiko, kol ranka įgunda vėl lengvai brėžti įmantrius raštus. Tačiau technika išlieka ta pati, nepasikeitusi nuo pat mūsų močiučių laikų.
Viskas, ko reikia – kiaušiniai, bičių vaškas, į seną pieštuką ar kokią nors lazdelę įsmeigta vinis ir margučių dažai. "Gaila, kad kartais tie dažai sunkiai limpa, ir nieko negali padaryti. Tuomet žmogui dingsta visas entuziazmas", – apgailestavo D.Lapytė. Kad nudažyti būtų lengviau, pirmiausia ji pataria dažyti rinktis tik baltus kiaušinius. Tuomet juos išvirus jau galima pradėti galvoti apie dekoravimą.
Pirmiausia reikia išsitirpinti vašką – namie galima tai daryti ant viryklės, o kursų mokytojos susikonstravo labai paprastą prietaisą: ant medinės lentelės pritaisė išlenktą šaukštą, į kurį įdeda vaško gabaliuką, o po juo pakiša degančią žvakutę – taip vaškas visada išlieka įkaitęs.
Aliejus išryškina spalvas
Pirmiausia sugalvokite, kokios spalvos raštų ant margučio norėsite.
"Jei norite spalvotų raštų, įmerkite dar nedekoruotą kiaušinį į šviesaus atspalvio dažus, pavyzdžiui, geltonos, oranžinės, rausvos, tuomet pagaliuką su vinimi pamirkykite vaške ir pradėkite piešti. Jei norite, kad raštas būtų baltos spalvos, tuomet galima iš karto dekoruoti vašku ant balto kiaušinio lukšto. Jei norite įvairių spalvų raštų, vėl merkite kiaušinį į dažus – spalvotas kiaušinis padengtas raštu su vašku išliks, o visas kiaušinis nusidažys jau kita spalva. Kiekvieną kartą ištraukę margutį iš dažų jį nusausinkite, kitaip vaškas tiesiog nelips", – patarė D.Lapytė.
Kai margutis jau toks, kokio norite, galite arba palikti jį su vašku, arba jį nuskusti peiliuku. Tik svarbu kiaušinio stipriai nespausti, kad nesutrūkinėtų lukštas. "Nuėmę vašką, margutį su audinio skiautele ištepkite aliejumi – spalvos bus ryškesnės, o kiaušinis blizgės", – siūlė kūrybinių dirbtuvių įkūrėja. Štai ir viskas – margutis paruoštas šventiniam stalui.
Spalvų ir raštų reikšmės
Dabar apžiūrėdami margaspalvius margučius dažniausiai tik subjektyviai pagalvojame, gražūs jie mums ar ne. Tačiau seniau dovanojant margučius artimiesiems būdavo perduodami užkoduoti palinkėjimai. Raudonas margutis reiškė linkėjimą visus metus būti darbščiam, aktyviam, įveikti visas kliūtis, be to, simbolizuodavo vaisingumą. Mėlynu margučiu linkėta vilties, ramybės, proto ir netgi gero oro. Žalia būdavo suprantama kaip bundančios augmenijos ir gerumo spalva, geltonu margučiu linkėta saulės, grūdų ir pinigų. Rudai nudažytas margutis reikšdavo subrendusius javus, kuklumą, susilaikymą ir neturtą.
Dar daugiau informacijos atskleisdavo ant margučių išpiešti raštai. Kiaušinis su nupieštu langeliu reiškė, kad linkima matyti tai, ko kiti nemato – netgi tai, kas vyksta danguje ir pragare. Jei gaudavai margutį su nupieštu varpeliu, vadinasi, tau linkima būti dosniam ir iš kitų sulaukti to paties.
Drugelis simbolizuodavo nepastovumą, todėl toks papuošimas ne kiekvieną nudžiugindavo. Margučiu, dekoruotu rombais, linkėta gero derliaus, apskritimais – saulės, gyvybės ir pastovumo, žvaigždutės formos raštai simbolizuodavo šviesą, o žalčiukai – gyvybę. Svetimoteriavimo ženklas – ant margučio nupieštas gaidelis, o ant kiaušinio nupiešta eglutė reiškė deivę Laimą ir jos skiriamą dalią.
Naujausi komentarai